Slovanská beseda
české a slovenské fórum slovanských rodnověrců
FAQFAQ | HledatHledat | Seznam uživatelůSeznam uživatelů | Uživatelské skupinyUživatelské skupiny | RegistraceRegistrace | ProfilProfil | Soukromé zprávySoukromé zprávy | PřihlášeníPřihlášení

RKZ

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Slovanská beseda -> Slovanská kultura
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Henry Psanec

PříspěvekZaslal: 21.01.2009 20:06    Předmět: RKZ Citovat

Dobrý den.

Velmi by mne zajímalo, zda se někdo z religionistů, případně rodnověrců, zabýval Rukopisy (Královédvorským a Zelenohorským) z této stránky - tedy hodnověrnost náboženských reálií doby pohanské.

(Např. "Čestmír":

i vyrazi Čmír proti Vlaslavu v lútú sěč.
Ranú, opět ranú, srazi Vlaslav dolóv.
Vlaslav strašno po zemi sě koti
i v bok, i v zad, vstáti nemóžéše.
Morena jej sypáše v noc črnú.
Kypieše krev ze silna Vlaslava,
po zeleně trávě v syrú zemiu teče.
Aj, a vyjde duša z řvúcéj huby,
vyletě na drvo a po drvech sěmo tamo,
doniž mrtev nezžen

Zdali jsou Rukopisy podvržené nebo ne pro mne není až tolik důležitá otázka - ačkoliv by mne zajímalo, zda se touto otázkou zabýváte vy; ptám se proto, že je to především veliká poesie a zajímalo by mne, kdo ji vytvořil.

Zdraví vás MF
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Vítoslav
Rodná víra - moderátor

PříspěvekZaslal: 22.01.2009 11:41    Předmět: Citovat

Zabýváme, zrovna teď čtu rozsáhlou studii o RKZ od Prof. Miroslava Komárka. Že jsou rukopisy falzum, je naprosto jisté. Tím ale ztrácejí i mytologické prvky v nich obsažené (není jich příliš) faktickou hodnotu a stávají se jen literární fabulací. Co však nebylo doposud plně objasněno je autorství Rukopisů. Že se v nich nachází kryptogram s Hankovým jménem je omyl, žádný kryptogram tam totiž není.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Henry Psanec

PříspěvekZaslal: 22.01.2009 18:48    Předmět: Citovat

Díky za odpověď. (Kojot říkal, že mi odpovíte, děkuji ještě jednou!)

Pokud soudím správně (což nemá být insinuace, pouze quasiotázka), říkáte že mytologie v RKZ je pro rodnověrce bezcenná, protože RKZ jsou falza, nikoliv naopak?

Včera jsem vyslechl na toto téma zajímavou teorii, kterou, jakmile ji sepíšu do srozumitelné formy, bych rád publikoval u sebe; je to na téma "Falza - ano či ne" (to, že "V. Hanka fecit" je nesmysl ovšem jasné je). Tak či tak, básně jsou to geniální!
Pampalíny

PříspěvekZaslal: 15.04.2009 11:58    Předmět: Citovat

Česká společnost rukopisná
http://kix.fsv.cvut.cz/rkz/csr/
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Henry Psanec

PříspěvekZaslal: 15.04.2009 14:10    Předmět: Citovat

Děkuju za link. Musím konečně sepsat tu novou teorii.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Slovanská beseda -> Slovanská kultura Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: