Slovanská beseda
české a slovenské fórum slovanských rodnověrců
FAQFAQ | HledatHledat | Seznam uživatelůSeznam uživatelů | Uživatelské skupinyUživatelské skupiny | RegistraceRegistrace | ProfilProfil | Soukromé zprávySoukromé zprávy | PřihlášeníPřihlášení

Jak Slovani dobývali Evropu

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Slovanská beseda -> Slovanské dějiny
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
KorrakZaložen: 11.1.2008
Příspěvky: 401

PříspěvekZaslal: 18.04.2011 16:24    Předmět: Jak Slovani dobývali Evropu Citovat

Jak Slovani dobývali Evropu

Možná že by se někdy v dějinách našly příklady pro "slovanskou holubičí povahu" - čert ví, kde tohle rčení vzniklo - ale určitě to neplatí pro současnost (války v bývalé Jugoslávii, terorismus v Bělorusku, slovanští nacionalisti,...), ale jak je vidět, neplatilo to ani v minulosti.

Odkud Slovani vlastně přišli, pořád nevíme. Někteří odborníci připouštějí, že přišli, jako mnohé národy před nimi a po nich, ze stepí střední Asie. Ovšem tohle nejspíš pravda nebude, jelikož Slované nebyli stepními kočovníky - drželi se u řek a vlhkých oblastí. Možná že žili někde ještě dál na východě nebo severovýchodě, v pásmu mohutných listnatých lesů a řek Kama a Oka...
Antičtí dějepisci nám zanechali skoupé zprávy o vzdálených kmenech za Vislou, které se patrně podílely na formování slovanských kmenů. Byli to např. Lugiové - nevíme, zda šlo o Kelty nebo Germány, či snad dokonce Slovany; Vandalové a Gótové. Ani archeologické výzkumy však nepotvrdily existenci homogenní slovanské kultury před 6. stol. Nejspíš se tedy Slovanstvo vydělilo v době rozbití kmenových svazů pod vlivem Gótů v 5. století na území dnešního Běloruska, možná až k černomořskému pobřeží, kde žili příbuzní, částečně poslovanštění, Antové.

Od 5. století začíná postup slovanských skupin na západ, do prostor uvolněných Germány, jejichž zbytky jsou v Pobaltí či Povislí místně archeologicky doloženy až do 7.století. (Nejspíš ten postup neprobíhal zcela bez odporu, protože některá hradiště předchozí kultury nesou známky požárů.)
Další osídlovací proud směřoval do dolního Podunají a staré Dacie. R.517 Antové a Slované překročili byzantskou hranici na Dunaji. Justinián I. zastavil jejich expanzi jen dočasně, r. 536 již dosáhli jadranského pobřeží.
O Slovanech se mezi prvními zmiňuje Prokopius z Cesareje, kronikář císaře Justiniána. Hovořili "nezvykle barbarským jazykem", byli silným nepřítelem, protože je nikdo "centrálně neřídil", neměli panovníka, rozhodnutí přijímali na veřejných shromážděních (což nemohli Byzantinci pochopit - jak je možné se takhle hádat? - a to zůstalo Slovanům - jak vidno - dodnes). Navzdory tomu, že byli hůře vyzbrojeni než východní Římané, pravidelně nad nimi vítězili a v případě porážky utekli do močálů, kde se ukrývali pod vodou a dýchali přes trubičku ze třtiny či rákosu. Smile

Dalšímu postupu Slovanů napomohl vpád Avarů (po r.558). Slovanům se jednak po odchodu Langobardů otevřela možnost dosídlit území Panonie, Čech a Moravy, jednak se jako spojenci Avarů dostávali hluboko na Balkán, kde po odchodu avarských kočovníků zůstávali a usazovali se na venkově. Osídlili i okolí Soluně, pronikli na Peloponés a do Malé Asie, aniž by však vytvářeli vyšší organizační celky. Slovanské názvy řek či sídel jsou rozsety v polovině Evropy přibližně od čáry Terst-Hamburk na východ. Výsledkem stěhováni národů bylo i rozdělení Slovanů na velké, vzájemně však dost blízké jazykové skupiny.
Slované dobývali tehdejší Evropu neuvěřitelným způsobem. Od začátku 6.století , kdy začli útočit na Byzancii, se dostali i do oblastí Visly a Odry, usadili se u Dunaje, v České kotlině, došli až k Baltu, k ústí Odry a povodí Labe, založili si osady mezi tamějšími Němci (ještě ve středověku jim Němci leckde říkali Venedi - Wenden), kolonizovali alpské nížiny, a možná i místa v severní Itálii (třebaže to je zatím sporné).
Částečně pronikli i do oblasti Řecka. Jedna skupina se snad dokonce usídlila v Sýrii a založila osadu Saqualabiya (Slovenská).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Slovanská beseda -> Slovanské dějiny Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB