Slovanská beseda
české a slovenské fórum slovanských rodnověrců
FAQFAQ | HledatHledat | Seznam uživatelůSeznam uživatelů | Uživatelské skupinyUživatelské skupiny | RegistraceRegistrace | ProfilProfil | Soukromé zprávySoukromé zprávy | PřihlášeníPřihlášení

Pád Arkony

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Slovanská beseda -> Slovanské dějiny
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
MisaH

PříspěvekZaslal: 16.02.2011 22:06    Předmět: Pád Arkony Citovat

Nějakou dobu hledám různé informace o Arkoně a zejména jejích posledních dnech. Jednak ze samotného zájmu o staré Slovany a bohy, jednak proto, že se pokouším Arkonu začlenit do jednoho příběhu. Každopádně se mi co chvíli objevují nové zkazky a namyšlený děj mi rozrušují. Především jde o útržky, které něco nakousnou a pak nechají být.
Nejnovější je věta z knihy Staroslovanské hradisko, kde se píše: "Padla Arkona na Rujáně útokem dánského krále Waldemara po zmrzlém moři, ... (dál text nesouvisí)" Jinde zase psali, že k útoku došlo v červnu, což - myslím si - už je dost pozdě na to, aby armáda věřila ledu, že vydrží. Otázka je a není jedna. Jak to tehdy vlastně bylo?
Přišli po vodě - zmrzlé či nikoliv?
Přišli z druhé strany ostrova?
Došlo hned k boji, který Dánové vyhráli nebo předcházelo obléhání (jak dlouhé)?
Zvítězili lstí či silou?
Jak se k tomu stavěla knížata Tetislav a Jaromar? Proč se zprávy o Tetislavovi z pozdějších let vytrácí?
Jak proběhla následná christianizace? (odpůrci? tresty? další boje?)
Jakékoliv další podrobnosti k pádu Arkony budou vítány :,) Jestli někdo může kteroukoliv otázku zodpovědět, prosím, prosím, ať tak učiní!
Něco se zdá se píše tady, ale já a němčina nejsme kamarádi…
http://de.wikipedia.org/wiki/Jaromarsburg
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vítoslav
Rodná víra - moderátor

PříspěvekZaslal: 17.02.2011 20:40    Předmět: Citovat

Tak pád Arkony podrobně líčí kronikář Helmold, v českém překladě Karla Vrátného: Slovanská kronika Helmolda, kněze buzovského, Praha 1947.

Další historické souvislosti a prameny pěkně uvádí Libuše Hrabová v knize Stopy zapomenutého lidu, České Budějovice 2006.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
MisaH

PříspěvekZaslal: 17.02.2011 21:07    Předmět: Citovat

Vítoslav napsal:
Tak pád Arkony podrobně líčí kronikář Helmold, v českém překladě Karla Vrátného: Slovanská kronika Helmolda, kněze buzovského, Praha 1947.

Další historické souvislosti a prameny pěkně uvádí Libuše Hrabová v knize Stopy zapomenutého lidu, České Budějovice 2006.

Děkuji za typ, pokusím se knihy sehnat.
MisaH

PříspěvekZaslal: 21.02.2011 22:15    Předmět: Citovat

Tak jsem nakoukla do Slovanské kroniky. Je tam pár starších zpráv o Ránských bitvách, vcelku rozepsaných. Ale samotná kapitola o dobití Arkony neříká konkrétně k tomuto ani to, co už jsem pozjišťovala z různých útržků jinde. Prostě je dobili, byli šikovní a silní, zničili svatyni i idol a všichni Slované přijali křest. Škoda. No, ještě se zkusím dostat k té druhé knize.
Ale zas jsem se myslím dozvěděla, jak to bylo s tím zamrzlým mořem.
Vítoslav
Rodná víra - moderátor

PříspěvekZaslal: 21.02.2011 23:32    Předmět: Citovat

O dobytí Arkony mluví prakticky jen dva prameny. Jedním z nich je výše zmíněný Helmold, druhým je Saxo Grammaticus ve svém díle Gesta Danorum. Do češtiny to však nebylo přeloženo nebo mi to aspoň není známo. Libuše Hrabová však ve své knize vypravuje i z tohoto pramene. Všechny ty útržky, které zmiňuješ, budou jen parafrázemi těchto dvou pramenů, protože jiné prameny, které by tuto událost popisovaly, zkrátka nejsou.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
MisaH

PříspěvekZaslal: 17.03.2011 17:10    Předmět: Re: Pád Arkony Citovat

Je možné, aby byly známy přesně dny, kdy Arkonu oblehli a potom dobyli? Už jsem to viděla snad na dvou místech, zrovna teď tady:
http://is.muni.cz/th/74206/ff_m/Magisterska_diplomova_prace.pdf
strana 186 dole.
Zdá se mi podezřelé, že se o tom všude píše vcelku málo a přitom jsou známy takové podrobnosti...
A jak to bylo s tím požárem, co je tam taky zmíněný? Jestli teda někdo víte :,)
Díky.
Vítoslav
Rodná víra - moderátor

PříspěvekZaslal: 21.03.2011 23:08    Předmět: Citovat

Útok totiž proběhl kolem svátku sv. Víta, tj. 15. června. Středověcí kronikáři neměli příliš smysl pro systematičnost výkladu. Někdy se upínali na bezvýznamné detaily, jinde zase i důležité události klidně přehlíželi. Jejich cílem bylo zapůsobit na čtenáře, nikoliv podat kritický výklad dějin. Takže to možné opravdu je.

Jak už jsem psal - Helmold a Saxo Grammaticus jsou jediní informátoři o této události. Takže úplně všechno, co se o tom ví, pochází buď od jednoho nebo od druhého.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Slovanská beseda -> Slovanské dějiny Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: