Slovanská beseda
české a slovenské fórum slovanských rodnověrců
FAQFAQ | HledatHledat | Seznam uživatelůSeznam uživatelů | Uživatelské skupinyUživatelské skupiny | RegistraceRegistrace | ProfilProfil | Soukromé zprávySoukromé zprávy | PřihlášeníPřihlášení

Jaká byla Velká Morava v otázkách víry?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Slovanská beseda -> Slovanské dějiny
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
RadegastZaložen: 23.6.2010
Příspěvky: 73

PříspěvekZaslal: 07.10.2010 22:47    Předmět: Jaká byla Velká Morava v otázkách víry? Citovat

V poslední době mě zaujala náboženská problematika na Velké Moravě. Na jedné straně se v církevních análech a kronikách o Velkomoravské říši píše jako o říši státně křesanské (kdy kdo přijal křest a kdy kdo pozval věrozvěsty zde myslím rozebírat nemusím). Na druhou stranu se ve všech hlavních hradištích říše dochovaly nálezy zjevně pohanské (rodnověrné) a funkční za její éry.

Pohansko: 4 metry vysoká palisádová ohrada o rozměrech 21,5 x 17m orientovaná směr V-Z, tj. směr východu slunce během letního slunovratu. Uvnitř dalších 15. kůlových jam. Výzkum prováděl B. Dostál, předpokládající i existenci dvou rozměrných ohniš uvnitř kultovního prostoru. Dále se zde nachází dvě kruhové svatyně z kůlových jam pro idoly, obklopené kostrovými pohřby orientovanými směr východ slunce při zimním slunovratu a rituální pohřeb koně a dítěte. Ty (svatyně) jsou však většinou datovány až do doby povelkomoravské (minimálně první ze dvou svatyní blíže kostelu).

Mikulčice: Kultovní jámy s figurkami zvířat, nástrojů a lidí. Dále kultovní místo kruhového typu s ohni ve vymezujícím příkopě naproti kostelu 1 a 2. Mimo vlastní hrad u Klášteřiska ohrada 20 x 11m s rituálními pohřby koní a částí lidských těl.

Uherské hradiště: Hřbitovní objekt tvořený třemi příkopy vymezenými kruhy. Nalezeny byly tři jámy pro idoly - jedna hlavní, dvě po stranách. Taktéž konstrukce jakéhosi přístřešku. Umístění poblíž lokace Sady.

O dalších nálezech se mluví také v Brně Líšni (Staré zámky) a ve Znojmě (Hradisko), ty bych ale musel dohledat.

Co si tedy myslíte o náboženské situaci na Velké Moravě vy? Byla Velká Morava čistě křesanskou zemí, nebo pohanské nálezy v jejich největších hradištích napovídají, že zde existovalo oficiální dvojvěří, či byla křesanská víra záležitostí zejména mocenskou a na lidu nevynucovanou?

Přemyslovské Čechy poddané Velké Moravě zřejmě v této otázce šli vlastní cestu, jak svědčí místní pohanské povstání a útěk knížete na Moravu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RadegastZaložen: 23.6.2010
Příspěvky: 73

PříspěvekZaslal: 07.10.2010 22:56    Předmět: Citovat

K pohanskému povstání v poddaných Čechách dodávám, že vypuklo za knížete Bořivoje roku 883, který si útěkem ke Svatoplukovi zachránil život. Svatopluk sám pak povstání v provincii potlačoval. Povstání vedl legendární Strojmír.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VladislavZaložen: 9.8.2010
Příspěvky: 53

PříspěvekZaslal: 08.10.2010 19:22    Předmět: Výstava Kl᚝ov - hora čarodějů Citovat

K místům, která jste tady uvedli, bych doplnil ještě Kl᚝ov - pověstmi opředenou horu asi 18 km východně od Zlína, kde v uplynulých několika letech prováděl výzkum dr. Kohoutek a našel tam toho docela dost - teď zrovna na zlínském zámku probíhá výstava:
http://muzeum.zlin.cz/vystavy.htm

Jinak, Korraku, pohanství přece u nás nikdy nezaniklo - vždy i my jsme toho důkazem! Přežilo v pohádkách, pověstech, ale v nižší formě i ve folklóru a různých božcích, věštcích apod....
Po tisíci let se, zasuté hluboko v nás, dere znovu na povrch.
Velice by mě zajímalo, jak by to vypadalo, kdyby tomu bylo naopak. Kdyby tu vládlo křesanství a pak někdo násilím vnucoval stovky let lidem rodnověří. Kdyby s tím pak přestal - jestli by se našel vůbec někdo, kdo by se DOBROVOLNĚ vrátil ke křesanství, kdo by si "vzpomněl", že jeho předkové před 1000 lety byli křesané...
Nevzpomněl by si NIKDO ... ani pes by po něm neštěkl. Lidé si vybavují totiž jen to, co je pro ně přirozené a odpovídá přirozenému běhu světa, na novotvary rádi zapomenou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RadegastZaložen: 23.6.2010
Příspěvky: 73

PříspěvekZaslal: 08.10.2010 21:11    Předmět: Citovat

Dobře, ale co si myslíte o Velké Moravě, jak je položena otázka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vítoslav
Rodná víra - moderátor


Založen: 9.12.2007
Příspěvky: 334
Bydliště: Praha / Jihlava

PříspěvekZaslal: 09.10.2010 08:11    Předmět: Citovat

Zajímavé je, že hned po pádu Velké Moravy došlo k pohanské reakci, o které svědčí božiště nalezené v Pohansku. To bylo vybudováno až po zničení říše. Lze z toho vyvodit, že moravskému obyvatelstvu zas až tak křesanství milé nebylo. Dokud byl mocný kníže se silnou armádou, nemohli se jeho vůli protivit, ale jakmile byla jeho síla zničena Maďary, okamžitě využili příležitost a vrátili s k pohanství. A přitom hradiště v Pohansku nebyla žádná periférie, bylo to jedno z největších center Moravy, kde byly předtím dokonce dva kostely. Dost možná také k reakci vedlo zklamání, že nový bůh nepomohl Maďary porazit. To byl asi také jeden z důvodů, proč se vrátit k starým osvědčeným bohům.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Vítoslav
Rodná víra - moderátor


Založen: 9.12.2007
Příspěvky: 334
Bydliště: Praha / Jihlava

PříspěvekZaslal: 09.10.2010 10:08    Předmět: Citovat

Svatopluk ovšem nevyhnal Metodějovy žáky kvůli návratu k pohanství, ale aby je nahradil západním (franským) klérem, a to bylo nepředstavitelně větší zlo. Cyril a Metoděj byli přece jenom něco jako idealističtí pacifisté, sotva by souhlasili s násilím vůči pohanům, zatímco franský klérus si žádné servítky nebral. Oficiální politika Mojmírovců sice byla prokřesanská, a už provýchodní nebo prozápadní, avšak přitom je naprosto zřejmé, že křesanství s pohanstvím na Velké Moravě koexistovalo po celou dobu a zdá se, že vcelku v míru a bez problémů. Archeolog Zdeněk Klanica popsal přímo v Mikulčicích, hlavním středisku Velké Moravy, pohanský kultovní objekt, který fungoval po celé 9. století, tedy po celou dobu, kdy byly Mikulčice s 10 kostely christianizačním centrem pro celou Velkou Moravu i daleké okolí. To poukazuje až na mimořádnou náboženskou tolerantnost na Velké Moravě. A pohanství se evidentně netýkalo jen lidí z venkova. Na ploše onoho kultovního objektu jsou velmi honosné hroby, které musely patřit příslušníkům vysoké moravské nobility.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Vítoslav
Rodná víra - moderátor


Založen: 9.12.2007
Příspěvky: 334
Bydliště: Praha / Jihlava

PříspěvekZaslal: 09.10.2010 11:10    Předmět: Citovat

Korrak napsal:
citace:
Vitoslav
Svatopluk ovšem nevyhnal Metodějovy žáky kvůli návratu k pohanství, ale aby je nahradil západním (franským) klérem

Já jsem to asi neúplně vyjádřil, že mu šlo víc o politiku než o náboženství. Když se usmířil s východofranckou říší (a její církví), konsolidoval svoje vojsko a začal zvětšovat území: takže kromě Moravy připojil Slovensko, Čechy, Horní a Dolní Rakousy, Panonii (až k soutoku Tisy s Dunajem), Halič (tehdy se jí říkalo Červená Rus), Malopolsko (podél horní Visly), Horní Slezsko (podél Odry), Lužické Srbsko (asi až k Sále).
A určitě zasahoval i do vývoje okolního území.
Při tom všem mu nejspíš náboženské problémy byly ukradené.


To asi skutečně byly. Nakonec Svatopluk vůbec neváhal s pomocí Franků podle zradit svého strýce Rostislava, svrhnout ho z trůnu a zaujmout jeho pozici. Pak hrál chvíli Frankům do not, ale nakonec zradil i je. Z jeho skutků vyplývá, že ho nějaké morální a náboženské problémy skutečně vůbec netrápily. Jediné, co ho evidentně zajímalo, bylo rozšiřování vlastní moci a expanze jeho říše. Ačkoliv to bylo na jednu stranu období její největší slávy, na druhou stranu to byl příznak jejího konce. Říše nedokázala tak rychlou expanzi vstřebat a vnitřně se začala rozkládat. Proto také hned po Svatoplukově smrti dobyté oblasti (jako třeba Čechy) využily příležitosti a odtrhly se, mezi Svatoplukovými syny vznikly rozbroje a říše tak nedokázala čelit nové hrozbě - Maďarům, kteří ji nakonec zcela zničili.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
SvetomirZaložen: 20.2.2016
Příspěvky: 3
Bydliště: Nitra

PříspěvekZaslal: 20.02.2016 20:18    Předmět: Citovat

Vítoslav napsal:
Cyril a Metoděj byli přece jenom něco jako idealističtí pacifisté, sotva by souhlasili s násilím vůči pohanům, zatímco franský klérus si žádné servítky nebral.

Máte pravdu len v prípade Cyrila, ktorý nestihol robi zle - umrel ako 42 ročný v Ríme. Ale Metod napísal Zakon sudnyj ljudem, kde citujem hneď prvý bod:
Každá vesnice, v níž se
konají oběti nebo přísahy pohanské, a je předána Božímu chrámu se
vším majetkem, který patří pánům v této vesnici. Ti, kteří konají oběti
a přísahy, a jsou prodáni s veškerým svým majetkem a získaný výnos
a se rozdá chudým.
To znamená, že tento zákon potieral pohanstvo a to vežmi surovo ohňom a mečom. Majetok cirkvi nie je len z darov!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
verdictsZaložen: 13.4.2019
Příspěvky: 27809

PříspěvekZaslal: 14.04.2019 20:41    Předmět: Citovat

Капи505.2тольBettСокоучилКирсThomRickГрожSigmLonaГлинСтавPensБатеMaryAcceМоис
TefaколлраскВаршРави2CS2FourИндиХмелWillСереHenrPskoGillКурьродиБелкParaLotu
CaudMineRaffLotuМаса1700TimoPageПекоPushсертTherРадаNaviSkotCalvSandMalcБорщ
RadhBrasXVIILillхараотдеGiorVentPaliBillСтраБиржфакуКазаJuliXVIIПетеХаннLuch
diamDelpКороdiamZoneAlfrMetrЛапикомпSwarзнам5001LAPIавтоZoneкараXVIIZoneСмол
движHunsGeorЩербKurtZoneУспе(198ВасиСодеЦареБогоВладчелочтенязыкунивRHINPatr
нечиКвашнаобобъемесямодеStieNardMabeEverZ56-запрФормRuya7862MogwRuyaMillSTAR
ARAGARAGпятнJulyFunkTakiRaveложедетсврачSugaязыкLANGPastMistMetasupeBrauClor
ChoiМалиЛитРFantЛенсЛитРSamuЛитРЛитРЛитРЛитРиздаDIDOCharAndrдругСмирYvesAcad
valuLifeLeslЛевиЛегиминизнанMartпоявMoveполуAmonФедоOnliWindРуставтоЛубеJero
AlanwwwnМисаBeatЛатоFuntGladкласпедаЗемцWindГладDoreСковуспемесямесямесяQUMO
поряЛихаМализаниИллючитаМауэСолоуслоЖукоСпирGlasOper
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Slovanská beseda -> Slovanské dějiny Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB