Slovanská beseda
české a slovenské fórum slovanských rodnověrců
FAQFAQ | HledatHledat | Seznam uživatelůSeznam uživatelů | Uživatelské skupinyUživatelské skupiny | RegistraceRegistrace | ProfilProfil | Soukromé zprávySoukromé zprávy | PřihlášeníPřihlášení

Velesova kniha
Jdi na stránku 1, 2  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Slovanská beseda -> Slovanské náboženství
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Dragovít

PříspěvekZaslal: 04.10.2010 01:05    Předmět: Velesova kniha Citovat

Na stránkách Rodné víry je napsáno, že společenství odmítá Velesovu knihu z pochopitelného důvodu, že byla označena za nepravou odborníky. O pravosti jazyka kterým je rukopis psán se můžeme jen přít, nicméně existují i jiní odborníci, kteří ji za pravou označili. Možná se pravdu nikdy nedozvíme, neboť existují i teorie, že originál se nenašel a Velesova kniha možná nikdy neexistovala. Debata o pravosti tohoto rukopisu ovšem nebyla zámikou k založení tohoto topicu. Spíše mě zajímá obsah samotný - zda je v knize něco použitelného či autentického, co by se shodovalo s vědeckými poznatky o slovanském náboženství, čili zda informace v ní obsažené jsou nějakým způsobem hodnotné, nebo zda se jedná jen o spis něčí fantazie a výmyslů.

Všiml jsem si (opožděně), že Velesova kniha vyšla i u nás a je ji možné zakoupit na internetu.

Naposledy upravil Dragovít dne 04.10.2010 22:36, celkově upraveno 2 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vítoslav
Rodná víra - moderátor

PříspěvekZaslal: 04.10.2010 07:37    Předmět: Citovat

O pravosti jazyka Velesovy knihy se přít vůbec nemusíme. Na to, že je to jen chabá a naprosto fantaskní imitace staroslovanštiny, nemusí přijít laik, na kterého to může naopak působit starobylým a věrohodným dojmem, ovšem přijde na to i student prvního ročníku slavistiky jen co se seznámí se slovanskými jazyky a základními zákonitostmi jejich vývoje.

Jací odborníci tvrdí, že je Velesova kniha pravá? Já neznám nikoho, koho by bylo možné skutečně označit odborníkem, a při tom by něco takového tvrdil. Např. veleobhájce a popularizátor Velesovy knihy A. I. Asov není žádný odborník, je to amatér a bývalý novinář a lovec senzací, který si na Velesově knize vybudoval živnost a vlastní popularitu. Je samozřejmě v zájmu Asova a podobných lidí vytvářet iluzi, jak jsou vědci zapšklí a spiklenecky nepřátelští vůči "nepříjemné pravdě", kterou Velesova kniha přináší. To je ale jen součást jedné velké mystifikační hry.

Protože je Velesova kniha autorským dílem J. P. Miroljubova možná za pomoci některých jeho přátel, neobsahuje nic, co by bylo možné považovat za autentický historický pramen. "Děj" Velesovy knihy je založen jednak na známých historických faktech, které Miroljubov znal, jednak na různých bájných podáních, jednak na Miroljubovově vlastní představě o dějinách a na jeho fantasii, je to zkrátka taková jeho osobní představa fiktivních ruských dějin.

Pokud se chceme bavit o pozitivních hodnotách tohoto díla, tak lze o něm uvažovat jako o autorském Miroljubovově literárním díle a hledat tak jeho literární hodnoty, je také určitou demonstrací ideologického směru, které Miroljubov reprezentoval. Zkrátka Velesova kniha vypovídá o době a prostředí, kdy vznikla, tedy zhruba o 50. letech 20. století v prostředí ruských protibolševických emigrantů v Americe. Ale to je vše. O staré slovanské historii nevypovídá nic.

Zajímavé a příznačné také je, že sám Miroljubov nikdy přímo netvrdil, že Velesova kniha pravá je, v tom si chytře nechával otevřená zadní vrátka. Pouze tvrdil, že opsal to, co viděl před léty "na destičkách". Ale zda ty destičky a jejich obsah jsou nebo nejsou pravé, to říkal, že není sám kompetentní posoudit, o tom že musí rozhodnout odborníci. Ovšem zemřel dříve, než stačil Velesovu knihu dokončit (její rukopisy v různých verzích rozpracování se našly až v jeho pozůstalosti), takže se negativního hodnocení odborníků nedočkal a nemohl k tomu tedy zaujmout žádné stanovisko. Až teprve po jeho smrti se našli lidé, co z do té doby téměř neznámé Velesovy knihy udělali senzaci.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Radegast

PříspěvekZaslal: 04.10.2010 13:10    Předmět: Citovat

Co jsem našel: "Knihu prohlašoval za pravou např. akademik dr.Běgunov, uznávaný znalec staroruské literatury. Přidala se k němu i katedra slovanské filologie Lotyšské státní univerzity. "

Jinak další skvost je toto: http://www.sirion.sk/kniha/potvrdenie-knihy-svetla-slovanske-ponimanie-sveta-veleslav-jarosvet-svetozar-darijar-jarosvet-mlava-106299.html
Dragovít

PříspěvekZaslal: 04.10.2010 14:59    Předmět: Citovat

No právě, knihu prohlásil za pravou dr. Běgunov, který je známý také tím, že napsal obsáhlý rozbor eposu Slovo o pluku Igorově. Slovo o pluku Igorově je však dnes rovněž považováno za padělek, přestože mnozí z vás z něj mnohdy čerpáte (jak jsem si zde všiml).

K tomu všemu podpora Lotyšské státní univerzity, což už musí něco znamenat. Nepravost rukopisu vyřkli pouze tehdejší "odborníci" ze Sovětského svazu, čili lidé hlásící se ke komunistické ideologii, která omítá náboženství. Krom toho režim na ně mohl činit nátlak. Je proto zcela jasné, že museli Velesovu knihu označit za nepravou a rukopis zničit a zahladit stopy. Velesova kniha je zcela určitě pravá... (ne, dělám si legraci) teď vážně: ...Možná je Velesova kniha padělek, a je dobře, že dnešní novopohané a rodnověrci snažící se o historickou autenticitu ji neuznávají, ale jinak si myslím, že nemůže nikomu ublížit, dokonce ani duchovním představám dnešního slovanského pohana. Ve výčtu božstev je několik neznámých bohů, které nelze s jistotou určit ani historicky potvrdit. Zavádějící je i prolínání západoslovaských (polabských) a východoslovanských náboženských představ, například je zmiňován Svantovít, který je historicky doložen snad jen na Rujáně, ale s nálezem dalších čtyřhlavých idolů (idol z Wollinu, zbručský idol) mimo Rujánu se zdá být pochopitelná představa, že čtyřhlavý bůh mohl být znám i jinde. Každopádně Velesovu knihu nesmí číst člověk, který dogmaticky přijímá informace způsobem "co je psáno, to je dáno". Já jsem osobně přečetl několik počátečních kapitol a připadá mi to jako docela zajímavé dílo, které může v lepším případě dodat inspiraci. Zcela určitě bych Velesovu knihu úplně nezatracoval, a nevhazoval do ohně...

Způsob jakým je kniha napsána (možná za to může český překlad, ale nezdá se mi) naznačuje, že se jedná evidentně o pokus vytvořit jakousi slovanskou Bibli. Proto očekávání, že by Velesova kniha měla být nositelkou nějakých historických reálií a pravd je celkem zbytečné. Je to jako kdybychom teď všichni vykřikli, že Bible je kniha o historii.
Vítoslav
Rodná víra - moderátor

PříspěvekZaslal: 04.10.2010 16:44    Předmět: Citovat

J. K. Begunov má i své stránky: http://begunov.spb.ru/

Je na nich umístěna i jeho kompletní bibliografie, kde jsem o Velesově knize našel tři položky:

254. – Тайна Влесовой книги. – «Литературный вестник. Л., 1991 № 1-4.

260. – Влесова книга. – «Русское дело». СПб., 1993 № 1. С. 4. Тоже с доп.: Тайные силы в истории России. Изд. 3. СПб., 1998. С. 42-48.

269. – Обретение «Велесовой книги». – Мифы древних славян. Саратов, 1993. С. 247-251.

Ta poslední z nich je i přístupná on-line: http://www.kirsoft.com.ru/freedom/KSNews_386.htm

Begunov v ní převypráví známý příběh o nalezení Velesovy knihy a jejích osudech, cituje názory dosavadních zájemců o Velesovu knihu, přestavuje ji jako literární text. Otázku, zde je nebo není autentická, si nepokládá, nezpochybňuje ji ani ji neobhajuje. Sám v této studii netvrdí, že by Velesova kniha pocházela z 9. století nebo byla ještě starší. Nepodrobuje její text žádné kritické analýze. Naopak je zajímavý tento odstavec:

"Орфография, графика и сам язык текстов "Влесовой Книги" уникален и не принадлежит какому-то одному народу. Он имеет сходство не только с древнеславянским, но и польским, русским, украинским и даже чешским. Такое смешение лексических примет многих славянских языков говорит, впрочем, отнюдь не о великой древности памятника."

Tedy v překladu: "Pravopis, písmo a sám jazyk textů "Velesovy knihy" je unikátní a nenáleží žádnému národu. Nejsou v něm schody pouze se staroslovanštinou, ale také s polštinou, ruštinou, ukrajinštinou a dokonce i s češtinou. Avšak takováto směs lexikálních rysů mnoha slovanských jazyků nikterak nepotvrzuje velké stáří této památky."

Na druhou stranu ale ani nevěří tomu, že by byl sám Miroljubov falzifikátorem.

Znovu opakuji, že asi nejlepší a vyčerpávající analýzu Velesovy knihy provedl O. V. Tvorogov. Znovu sem dávám odkazy na jeho práce, jejichž výsledek je v neprospěch Velesovy knihy zcela jednoznačný.

http://www.russiancity.ru/books/b32.htm
http://www.russiancity.ru/books/b48.htm
http://deja-vu4.narod.ru/Veles_book.html
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Radegast

PříspěvekZaslal: 04.10.2010 20:19    Předmět: Citovat

A mohl bys mi Vítoslave říci nějaké informace o "podobných dílech", jako jsou například tzv. Slovansko-Árijské Védy? Zaslechl jsem taky něco o jakési Knize Navii, ale o ní nevím nic bližšího.
Vítoslav
Rodná víra - moderátor

PříspěvekZaslal: 04.10.2010 21:37    Předmět: Citovat

Radegast napsal:
A mohl bys mi Vítoslave říci nějaké informace o "podobných dílech", jako jsou například tzv. Slovansko-Árijské Védy? Zaslechl jsem taky něco o jakési Knize Navii, ale o ní nevím nic bližšího.

Řekl bych to asi takto. České Rukopisy (Královédvorský a Zelenohorský) byly tak kvalitně provedenými padělky, že svého času oklamaly i většinu odborníků. Velesova kniha je padělek málo zdařilý, avšak dovede ještě snadno oklamat filologicky nezkušené laiky. Tzv. Slavjano-arijskije vedy jsou tak ubohým a průhledným plagiátem, že jim může snad uvěřit jen člověk s vážně narušenými kognitivními schopnostmi.

Tyto "védy" fungují jako posvátný text "Staroruské ingliistické církve pravoslavných Starověrců-Inglingů". Jejich autorem je prakticky beze všech pochybností sám A. J. Chinevič, zakladatel této církve. "Originál textů" mají být desky pokryté runami, ty však údajně Chinevič skrývá - to z pochopitelných důvodů - nikdy žádné neexistovaly. Obsah těchto "véd" nemá se slovanským náboženstvím mnoho společného. Je to směs ufologie, rasismu, ariosofismu, vykradená mytologie různých národů (včetně Slovanů), moderní esoterika, rysy přejaté z pravoslaví i asijských náboženství.

Kdo si chce udělat sám představu, nechť se s těmito "védami" seznámí zde: http://rus-vedy.narod.ru/kniga.htm Kdo má všech pět pohromadě, tak si snadno obrázek o jejich charakteru udělá sám.

Co se týče tzv. Knihy Navi, tak si o ní snad naštěstí nikdo ani nemyslí, že by to byl deseti tisíce let starý originál. Představuje kodex ideologie Společnosti Navi, ostře rasistické a neonacistické ruské organizace.

Prohlašuji, že odkaz na text této "knihy" sem umísťuji z čistě dokumentárních důvodů, s jeho obsahem ani s ideologií Společnosti Navi se neztotožňuji a není mým záměrem ji jakkoliv propagovat: http://www.navi.inc.ru/kniga.htm
Radegast

PříspěvekZaslal: 04.10.2010 22:21    Předmět: Citovat

Jak už jsem tu upozorňoval, k védám existuje tento nový slovenský web: http://vedy.sk/ Jinak díky za odpověď.
Dragovít

PříspěvekZaslal: 04.10.2010 22:28    Předmět: Citovat

Hmmm...

Asi jsem nebyl v tomhle směru dostatečně dobře pochopen. Rozhodně jsem nezakládal tento topic, abych zde obhajoval tvrzení, že Velesova kniha je ztracený rukopis z 9. století. Spíše jsem chtěl vědět nakolik se obsah knihy shoduje s realitou a výsledky badání odborníků. Koneckonců jsem to chtěl sám zjistit, a zda je kniha z devátého století, dvanáctého století, nebo z roku 1950 mě zajímalo spíše okrajově.

V keltských kruzích je situace daleko horší, za několik málo uplynulých let vzniklo moře knih které se prohlašují za keltské nebo druidské, přitom s Kelty a druidy nemají takřka nic společného (tedy kromě názvu). Já sám jsem si před půl rokem koupil jakousi Pohanskou knihu mrtvých, která údajně vychází především z keltské tradice, ale autorka se nestyděla do své knihy zamíchat třeba i řeckou bohyni Artemis nebo egyptskou Isis. Opravdu tragické dílo, které jakási holčina z Pohanské federace na Lidech.cz označila za kvalitní. To vše graduje nesmyslnými "pohanskými zpěvy" o spirálách a reinkarnaci, a také meditacemi ve stylu "sedni si a představuj si", které mi silně připomínají katolické exercicie sv. Ignáce z Loyoly.

Je dobře, že tu rozebíráme i pochybnou literaturu, tedy i jakési Slovansko-Árijské Védy, Kniha Navi apod.
Alespoň víme čemu bychom se měli vyhnout. Smile

Naposledy upravil Dragovít dne 04.10.2010 22:48, celkově upraveno 2 krát.
Vítoslav
Rodná víra - moderátor

PříspěvekZaslal: 04.10.2010 22:44    Předmět: Citovat

Na to je jednoduchá a krátká odpověď: neshoduje. České vydání Velesovy knihy je k disposici, takže pokud máš zájem, tak se na vlastní oči můžeš přesvědčit sám.
Dragovít

PříspěvekZaslal: 04.10.2010 23:16    Předmět: Citovat

Vítoslav: To že je překlad Velesovy knihy k dispozici vím, psal jsem to v úvodním příspěvku. Považuješ mě za hloupého, nebo máš v něčem problém? Nepíšu tu příspěvky proto, aby mi někdo vzápětí stroze a arogantně odpovídal jedním slovem v jedné větě. Tahle debata nemá vůbec úroveň. Zájem nikde. Naivně jsem předpokládal, že když se optám a založím téma na fóru věnovaný slovanské víře, tak se začne o tom debatovat a najde se někdo znalý a sečtělý, který to rád vysvětlí v čem je přesně Velesova kniha mylná apod., ale zřejmě jsem na špatném fóru, protože tu očividně jen mrhám časem.

Když vám dělá problémy o těchto věcech diskutovat, tak jste neměli zakládat diskusní fórum.
Radegast

PříspěvekZaslal: 04.10.2010 23:36    Předmět: Citovat

No tak pánové, klid. Proč sem tahat emoce. Otázka Velesovy knihy zde byla již rozebírána mnohokrát (viz. otázka předkřesťanského slovanského písma apod.), takže chápu, že se to Vítoslavovi nechce pořád opakovat. Nechme tedy toho. Jak se říká, stokrát nic umořilo vola.
Radegast

PříspěvekZaslal: 04.10.2010 23:39    Předmět: Citovat

Znáte ještě nějaké zajímavé posvátné texty různých směrů slovanského náboženství? Nemusí se jednat jen o tzv. pravé nálezy starých děl, ale třeba o různá zjevení, vnuknutí apod.
Dragovít

PříspěvekZaslal: 04.10.2010 23:53    Předmět: Citovat

Radegast napsal:
...takže chápu, že se to Vítoslavovi nechce pořád opakovat...

Když se mu nechce, tak ať neodpovídá. Já ho nenutím aby něco říkal či opakoval. To ho ovšem neopravňuje k tomu, aby se choval povýšenecky, namyšleně a arogantně. Na něco takového nejsem vůbec zvědavý. Já jsem tu debaty doposud vedl v dobrém úmyslu, úctě a v přátelském duchu. Naivně jsem si myslel, že když sem budu příspívat, tak to bude dobře, ale vypadá to, že Vítoslav má spíše raději když je tu mrtvo.

Radegaste, nepochopil jsi mě, neptal jsem se na písmo nebo jazyk kterým je kniha napsána. Kniha mě zajímala pouze jako literární dílo, ale asi jsem se zde dopustil společenského přestupku když jsem projevil zájem o jasný padělek a založil zde o něm téma. Nechme to raději plavat, Vítoslav mi tu svérázným způsobem naznačil, že tu s tím již nemám otravovat a že se mám raději jít přesvědčit sám.
Vítoslav
Rodná víra - moderátor

PříspěvekZaslal: 05.10.2010 00:12    Předmět: Citovat

Dragovít napsal:
Nechme to raději plavat, Vítoslav mi tu dostatečným způsobem naznačil, že tu s tím již nemám otravovat a že se mám raději jít přesvědčit sám.

Tak to jsi pochopil správně. Já opravdu nemám dost času na to, abych speciálně pro tebe sepisoval studie a aby ses ještě rozčiloval a byl sprostý, když to odmítnu udělat. České vydání Velesovy knihy je k disposici, takže si ji klidně můžeš sám přečíst a sám si ji porovnat s další historickou literaturou a sám uvidíš, v čem se s ní shoduje a v čem se rozchází, když tě to zajímá. Já to za tebe dělat nebudu.

A pokud se ti na tomto fóru nelíbí, nikdo tě nenutí sem chodit.
Radegast

PříspěvekZaslal: 05.10.2010 00:18    Předmět: Citovat

Re. Dragovít: Ne, to ty jsi nepochopil mě Smile Vím že jsi se nezabýval písmem Velesovy knihy. To byl odkaz na téma, kde se na těchto stránkách Velesova kniha nejvíce řešila.

A taky se kvůli jednomu příspěvku nemusíš hned urážet.

Ze Slovenska jsem si nechal ten překlad AS Véd poslat. Dnes mi došel a už se těším, jak se do nich začtu. Nemyslím si, že jsou pravé, ale zajímají mě a myslím, že pokud někoho přivedou k odkazu předků a ten nebude onen text brát jako stoprocentní a jedinou pravdu, neuškodí. Ostatně to co jsi psal o "vlivu" Velesovy knihy ti klidně podepíši.

Stejně je zajímavé, kolik Slovanů a celých církví a hnutí se Velesovou knihou řídí.
Dragovít

PříspěvekZaslal: 05.10.2010 00:33    Předmět: Citovat

Vítoslav:
Nechci aby jsi speciálně pro mě sepisoval nějaké studie. Jak tě mohlo něco takového vůbec napadnout? A sprostý jsi tu jen ty. Od vás a konkrétně od tebe jsem čekal vstříctnost a nějakou úroveň. Netvrď, že jsem po tobě něco chtěl a že se rozčiluji z toho, že jsi mě odmítl, protože k ničemu takovému nedošlo. Chtěl jsem pouze diskusi, stačilo mi jen pár vět, přišlo mi to jako zajímavý námět diskuse. To že jsem s tím měl jít slušně řečeno do háje stačilo napsat vhodnějším způsobem. Beztak jsi na mé dotazy vůbec neodpověděl, takže jsi se nemusel namáhat.
Apropo toto je fórum, nikdo tě nenutí abys odpovídal hned nebo tu trávil spousty času.

Radegast:
Víceméně souhlasím, ale ty stránky o védách jsem navštívil, a připadá mi to od toho slovanského "odkazu předků" dost vzdálené jak již zde naznačil Vítoslav. Mám obavu, že by někdo mohl tyto "védy" zneužít.
Radegast

PříspěvekZaslal: 05.10.2010 00:59    Předmět: Citovat

Vše v rukou schopného manipulátora se dá zneužít. Je jen na inteligenci dotyčného, jestli se manipulovat nechá.

A ještě co se obsahu týče. Váže v sobe vskutku dosti spiritismu, ufologie a jak já říkám "východních bludů". To vše může být pro mnoho lidí lákavé. Dovedu si proto představit, že právě prostřednictvím AS Véd se poprvé setkají s fenoménem rodnověří, i když ne v té formě, jaké by se nám to líbilo. Ale je to první krok. Krok který může být začátkem cesty.
Dragovít

PříspěvekZaslal: 05.10.2010 01:06    Předmět: Citovat

To nepopírám, ale ruku na srdce: Kolik takových lidí může být?
Radegast

PříspěvekZaslal: 05.10.2010 01:14    Předmět: Citovat

Co já vím, jsem politolog, ne sociolog Very Happy
Korrak

PříspěvekZaslal: 05.10.2010 02:14    Předmět: Citovat

citace:
Vítoslav:
Tyto "védy" fungují jako posvátný text "Staroruské ingliistické církve pravoslavných Starověrců-Inglingů". Jejich autorem je prakticky beze všech pochybností sám A. J. Chinevič, zakladatel této církve. "Originál textů" mají být desky pokryté runami, ty však údajně Chinevič skrývá - to z pochopitelných důvodů - nikdy žádné neexistovaly. Obsah těchto "véd" nemá se slovanským náboženstvím mnoho společného. Je to směs ufologie, rasismu, ariosofismu, vykradená mytologie různých národů (včetně Slovanů), moderní esoterika, rysy přejaté z pravoslaví i asijských náboženství.

Já jsem si to myslel. Kromě toho žádné jiné védy než hinduistické neznám. Takže jsem to chápal jako vědy - nauku (což platí i o těch védách hinduistických).
Navíc je mi podezřelé, jak se v nějaké evropské literatuře objevuje pojem árijský, to obvykle zavání nacionalismem.

citace:
Dragovít:
Já sám jsem si před půl rokem koupil jakousi Pohanskou knihu mrtvých, která údajně vychází především z keltské tradice, ale autorka se nestyděla do své knihy zamíchat třeba i řeckou bohyni Artemis nebo egyptskou Isis. Opravdu tragické dílo, které jakási holčina z Pohanské federace na Lidech.cz označila za kvalitní. To vše graduje nesmyslnými "pohanskými zpěvy" o spirálách a reinkarnaci, a také meditacemi ve stylu "sedni si a představuj si", které mi silně připomínají katolické exercicie sv. Ignáce z Loyoly.

Já jsem tu řadu dokoupil celou. Alespoň v některých dílech se drželi vymezeného místa a víry. Ale jinak je to zpracované fakt dost volně.

citace:
Radegast:
Znáte ještě nějaké zajímavé posvátné texty různých směrů slovanského náboženství? Nemusí se jednat jen o tzv. pravé nálezy starých děl, ale třeba o různá zjevení, vnuknutí apod.

Je to velmi slabé. Nic nového se neobjevilo, existují pořád tytéž zprávy, které soustředil třeba Zdeněk Váňa (Svět slovanských bohů a démonů).
Staré pověsti dneska už neobjevíš ani u starců v zapadlých údolích a archeologické památky se najdou už více méně náhodně.
Radegast

PříspěvekZaslal: 05.10.2010 02:20    Předmět: Citovat

Re. Korrak - ne, myslel jsem novodobé texty, které používají různá slovanská hnutí a církve jako své svaté texty.
Korrak

PříspěvekZaslal: 05.10.2010 03:57    Předmět: Citovat

RE Radegast.
U nás (a ani na Slovensku) zatím o ničem nevím. Ty skupiny slovanských novopohanů u nás jsou malé a taky svou činnost nevyvíjejí dlouho.
Na Ukrajině dělají i obřady, ale je to spíš folklór. Nejčastěji se na Ukrajině a v Rusku oslavuje letní slunovrat.
Myslím, že nějaké liturgické texty taky nemají.

Ukázky nábožensko folklorních obřadů jsem přestěhoval sem:
http://forum.rodnavira.cz/viewtopic.php?p=1011#1011

A pak jsou tam ty rodnověrné sekty, které se zaměřujou spíš na nacionalismus a kromě vlivu duchovního usilují i o vliv mocenský.
Vítoslav
Rodná víra - moderátor

PříspěvekZaslal: 05.10.2010 07:49    Předmět: Citovat

Něco přece jenom existuje. Třeba na stránkách ruského Velesova kruhu je velké množství obřadní poezie, modliteb a proslovů. Jsou to samozřejmě novodobé skladby, ale to nevadí.

http://www.velesovkrug.nm.ru/obr.htm
Radegast

PříspěvekZaslal: 05.10.2010 15:02    Předmět: Citovat

Slyšel jsem, že hlavně Ukrajinci sepisovali jakási vnuknutí a zjevení.
Fiery

PříspěvekZaslal: 06.10.2010 09:47    Předmět: Citovat

Radegast napsal:
A mohl bys mi Vнtoslave шнci nмjakй informace o "podobnэch dнlech", jako jsou napшнklad tzv. Slovansko-Бrijskй Vйdy? Zaslechl jsem taky nмco o jakйsi Knize Navii, ale o nн nevнm nic bliћљнho.

Příčinou všech nápadů na Slovano-Arijský Vedy je jejich obsah. To dělá člověka lepší. A je to nebezpečno.

Причиной всех нападок на Славяно-Арийские Веды является их содержание. Оно делает человека лучше. А это опасно.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Korrak

PříspěvekZaslal: 06.10.2010 10:02    Předmět: Citovat

citace:
Fiery : Причиной всех нападок на Славяно-Арийские Веды является их содержание. Оно делает человека лучше. А это опасно.

Proč by duchovní růst byl příčinou útoků proti nějakému duchovnímu učení? To se děje za totalit, dělali to nacisti a bolševici (bohužel i křesťani), protože v příklonu do duchovna cítili konkurenci. Ale komu dneska ve svobodné společnosti vadí, když se lidi vracejí k duchovním tradicím?
V USA v 70.letech 20.století povolili indiánům návrat k šamanismu, o něco později to Australci povolili aborigincům a před pár dny britská vláda zrovnoprávnila druidismus.
Žádný státní orgán v Evropě neomezuje vznik nejrůznějších skupin, ani těch založených na duchovních tradicích - evropských indiánů, magiků, novopohanů... Vždyť už jsme o tom tady několikrát debatili.
Vladislav

PříspěvekZaslal: 06.10.2010 13:06    Předmět: Náboženská "svoboda" Citovat

Korraku, z toho, co zde čtu, vidím, že jsi sečtělý člověk s velkým přehledem, ale v některých věcech se mýlíš.
Část z těchto věcí se slovanstvím prvotně nesouvisí, část ano.
V USA sice bylo v 70. létech minulého století oficiálně povoleno domorodé náboženství původních Američanů, ale jde pouze o konformní, Spojeným státům, potažmo křesťanství (které má v USA vliv, o němž se nám nezdá) neškodné formy. Je naprosto nepřípustné, aby např. bylo "nadměrně" poukazováno na to, jak křesťanství zničilo anebo přinejmenším silně původní víru pozměnilo, naopak se vehementně zdůrazňují shodné prvky, jejichž cílem je dokázat, "že se vlastně zase až tak moc nestalo", že "národy a lidé se prostě stěhují, migrují, takže jednou přišly proudy obyvatel přes Beringovu úžinu z Asie a pak zase připluli Evropané přes Atlantik" atd.
Americká administrativa velmi dobře ví, že pokud by původní náboženství a kulturu dnes i nadále deklarativně a jednoznačně potlačovala, vedlo by to pouze k její radikalizaci a obrazu lákavého "zakázaného ovoce" a pro Američany by tak mohlo vyvstat nejedno nepříjemné téma, které by "kolébku demokracie" ukázalo v nepříliš lichotivém světle. Proto je preferován přístup "chlebu a her", kdy jsou do indiánů pumpovány obrovské finanční prostředky, za které ti vyvolení z nich prezentují a "rozvíjejí" "původní kulturu" přesně tím jediným správným a žádoucím způsobem ...
Obrovské státní prostředky jdou ruku v ruce s tím do výzkumů, které mají např. dokázat, že i indiáni by zničili přírodní prostředí způsobem srovnatelným s tím, jakým to dělala a dělá křesťanská civilizace, pouze k tomu neměli narozdíl od ní dostatečně rozvinuté technické prostředky. Tyto výzkumy předpokládají, že člověk s názorem, že ten či onen tvor, les, háj, řeka apod. jsou posvátné, bude - pokud dostane do ruky vhodný klacek - jednat stejně zuřivě při jejich ničení jako ten, kdo je považuje za pouhé věci. Je až neuvěřitelné, kolik lidí tomuto nakonec uvěří... Američané jsou zkrátka v leččems opravdu "hodně daleko" a pro ten jediný správný světonázor dělají opravdu hodně.
Realita je však trochu jiná. Ještě v 70. létech byli vězněni např. někteří Čerokíjové ze severní Karolíny za to, že mluvili doma svou rodnou řečí - náboženskou víru zde ani neřeším ... s těmi lidmi jsem přímo mluvil a nemám důvod jim nevěřit.

Velesovu knihu považuji taky za padělek, v lepším případě za něco jako křesťanská Bible - trocha reálného základu, větší dávka fabulace. Chyba samozřejmě je, že ji řada lidí vnucuje jako dogma a předstírá její pravost, což ji znevažuje. Jako cenný zdroj bych ji ale kategoricky neodsuzoval, protože: máme něco jiného?
Spíš by asi bylo dobré, abychom se zaměřili na jednotlivé její části, některé rozporovali, některé využili a poučili se z nich.
Nelpěme za každou cenu na "exaktních důkazech" - to není slovanský přístup, to není nic, co by odpovídalo myšlení přírodního člověka! To je implantát z Blízkého Východu, odkud, jak víme, přišlo podobných metod už hodně. Píšu to i přesto, že sám vědecké vzdělání mám a vědu víc než respektuju.
My ale nemáme nic jiného! A ani toho moc mít nebudeme. Křesťansko-židovská civilizace si opravdu dala velkou práci, abychom se nedozvěděli buďto nic, nebo jenom to, co jsme se dozvědět měli.
Obraťme se o pomoc k našim bohům, zejména k Velesovi. Je to "jeho" kniha, tak ať se on vyjádří, co si o ní myslí.
Ať nám dá sílu poznat, co je -nejen v ní - pravdivé a co není, tak, jak dával moudrost našim předkům, na jejichž odkaz se snažíme navázat!
Korrak

PříspěvekZaslal: 06.10.2010 13:46    Předmět: Citovat

citace:
Vladislav
, ale jde pouze o konformní, Spojeným státům, potažmo křesťanství (které má v USA vliv, o němž se nám nezdá) neškodné formy. Je naprosto nepřípustné, aby např. bylo "nadměrně" poukazováno na to, jak křesťanství zničilo anebo přinejmenším silně původní víru pozměnilo, naopak se vehementně zdůrazňují shodné prvky, jejichž cílem je dokázat, "že se vlastně zase až tak moc nestalo", že "národy a lidé se prostě stěhují, migrují, takže jednou přišly proudy obyvatel přes Beringovu úžinu z Asie a pak zase připluli Evropané přes Atlantik" atd.

Já myslím, že už i v tomhle nastal v USA posun. Dokumentují to přinejmenším i poslední "indiánské" filmy. Křesťanství má sice v USA vliv, ale spíš skrytý (prostřednictvím třeba evangelikálů, kteří se mi zdají dokonce i nebezpeční). Ten oficiální vliv utrpěl ještě navíc v poslední době po katolické aféře se zneužíváním dětí. Ale i tak - v USA třeba neexistuje propagace křesťanských vánoc, jak to známe z Evropy (a jak to máme spojené s dětstvím) - betlémy, andělíčci. Tam se propaguje pouze Santa Klaus, protože je společný všem Američanům a neuráží tedy ničí city a přesvědčení. Zrovna tak jsou ve státních školách nepřípustné jakékoliv náboženské symboly, včetně křesťanských.
Takže navenek USA křesťanskou víru neupřednostňuje.
Vladislav

PříspěvekZaslal: 06.10.2010 14:31    Předmět: Situace v USA Citovat

Já nevím, Korraku, ale zdá se mi, že si situaci v USA buďto trochu idealizuješ, nebo příliš věříš všem těm oficiálním prezentacím.
Nevím, které poslední filmy s indiánskou tématikou máš na mysli, ale něco jako indiánská móda nastoupilo v létě 1990 po veleúspěchu filmu Tanec s vlky. Pak následovalo cca 10 - 15 let obrovské exploze zájmu o vše indiánské, zhruba ve stejné době, v jaké zažívalo největší úspěchy multikulturní hnutí.
V Americe jsem párkrát byl a mluvil s řadou původních obyvatel. Mám tam i pár přátel a v brzké době se na některá místa snad zase podívám. Četls knížku Nikolaje Nosova Neználek na Měsíci? Já ano, byla to moje oblíbená. Píše se v ní něco o jakémsi "ostrově hlupáků", kam na Měsíci vyvážejí všechny "človíčky" s nízkým sociálním statutem - vězně, provokatéry, nezaměstnané, chudinu... na tom ostrově je všechno: dostatek až nadbytek jídla a pití, příznivé teplé klima, neustálé hry a zábava, tam nejenže se můžeš do více než syta najíst, napít a pobavit, tam to udělat MUSÍŠ a nemáš žádnou jinou alternativu. Nakonec dopadne tak, že zblbneš a začneš mečet jako koza ... tolik Nosovova knížka pro malé děti.
Píšu o ní proto, že jsem si ji vybavil, když jsem se setkával s "natives". Oni většinou nepociťují hmotnou nouzi, přestože z nich pracuje snad jen každý čtvrtý. Mají dostatek jídla, pití, zábavy, takže až 2/3 lidí mají těžkou nadváhu. V každé druhé rezervaci je kasino, z něhož drtivá většina příjmů zůstává indiánům. Dost pijí a drogují - většinou z nudy. "Rozvíjejí svou kulturu", dle předenm vymezených pokynů - je to totiž pro establishment výhodnější a hlavně bezpečnější, než kdyby ji potlačovali.
Nevím, mně osobně to nepřipadá jako jejich ochrana nebo podpora, ale spíš taková "převýchova konzumem". Většinová společnost dělá to, co dělala i v předchozích staletích - jen s tím rozdílem, že dnes ty indiány nevybíjí, nezasviňuje jejich území misionáři ani pokrývkami nakaženými neštovicemi, ale "převychovává je". Nezabíjí je už fyzicky, ale tentokrát už "jen" jejich ducha.

Ale zpátky k těm 90. létům. Americká vláda rychle zjistila, že se "natives" stávají mnohem populárnějšími, než by si přála, a začala se samozřejmě mj. bát revizí jistých smluv -ostatně, v Kanadě śe to i podařilo a jistým kmenům se podařilo vysoudit zpátky území o rozloze několika ČR, a je dost dobře známo, že desítky procent území dnešních USA byly zabrány protiprávně, nedodržením smluv předtím uzavřených s indiány. To si samozřejmě žádná vláda dlouhodobě líbit nenechá.
Nebezpečná byla zejména trvale rostoucí podpora veřejnosti, různých vlivných umělců, zpěváků atd. Takže bylo potřeba tento zdroj trochu přiškrtit. Proto se "náhle" objevila celá řada relativizačních studií, zašťiťujících se "objektivitou" typu "my víme, že my ano, ale vy taky", které spoustu věcí, zejména aspektů přírodní víry a jakéhosi morálního práva indiánů na svou zemi, silně zrelativizovaly. Bohužel, i řada jinak inteligentních a přemýšlivých lidí tyto věci bez rozmyšlení zbaštila, a výsledek je takový, jaký je: indiáni mají tzv. opět "svobodu", znovu mohou "rozvíjet svou kulturu", ale přitom musejí být samozřejmě vzornými občany USA, což zajišťují víc než bohaté rezervační příděly, takže je to pojištěno ze všech stran ....

Výsledkem není kultura, ale FOLKLÓR. Takový skanzen, soubory lidových tanců, kdy se vše původní vytrácí a nakonec zůstává jen takové to placené pozlátko, cirkus, zvyk, prostě ... nic.
A k tomu masa lidí oblblá konzumem, lacinou zábavou, levnými nezdravými potravinami, no, asi jako na tom ostrově hlupáků...

A asi tak je to i myšleno. Cílem je udělat z nich jednu ze skupin obyvatel, nikoliv původní obyvatele země. Cílem je podporovat ty, co "podepíšou", a tak je ještě víc rozdělit. Cílem je deklarovat, že vše indiánské je "takové a takové", aby pak bylo možno vše ostatní označit za neindiánské, ba snad až protiprávní, a náležitě to odsoudit.

Pokud jde o křesťanství u Američanů, tak k různým křesťanským církvím se tam hlásí až 40% populace, u nás ani ne desetina. Nedělní rodinné návštěvy kostela jsou u nás vyhrazeny většinou důchodcům a jistým minoritám, v Americe jde o běžnou věc, která mnohdy i patří k "dobrému tónu". V CV se běžně uvádí jako jedna z položek, ke které patříš církvi - v rámci náboženské svobody je to sice jedno, ale považuje se jaksi za dobrý mrav něco tam uvést. U nás by asi těžko někoho zaujal křesťanský kněz, který by vyzýval k pálení Koránu - v Americe je to událost, která rozhýbe na týdny vášně veřejného mínění.
A tak dále a tak podobně. Mimochodem, jestli jsi tam někdy byl a hledal večer z auta nějaký motel na přespání, tak schválně, které skupině "atrakcí" patří nejvíce neónových reklam u silnice?
Zkus najít něco podobného v Evropě...

Píšu to sem proto, že toto jsou věci, které lze snadno přečíst i u nás. Dnes už se nebojuje meči ani tanky, jsme přece civilizovaní. Dnes jsou ti, kteří potřebují, abychom se chovali a mysleli tak, jak vyžadují, mnohem dále, takže vědí, že je mnohem rychlejší, bezbolestnější a ekonomicky výhodnější vymýt lidem mozky jistým typem kultury a výchovy, a oni pak udělají po dobrém a dokonce s chutí to, kvůli čemu by je jinak musela nahánět armáda.

I z toho důvodu nesouhlasím s ostouzením některých poměrně extremisticky se projevujících jazyčnických skupin - jistě, extremismus není to pravé ořechové, ale silný odpor vůči metodám, které jsem popsal, metodám rafinovaným a velmi účinným, i vůči jejich většinovým původcům, už pochopit (nikoliv vždy přímo podporovat) rozhodně lze.
Chce to jen jít trochu do hloubky, pod tu fasádu, která je nám nabízená k uvěření.
Protože právě to je ta hranice mezi koníčkem či folklórem na jedné straně a skutečným duchovním hnutím na straně druhé!
Korrak

PříspěvekZaslal: 06.10.2010 14:52    Předmět: Citovat

Je vidět, že se tam v tom vyznáš.
Zas je mi sympatičtější, když tu společnost kritizuješ, než kdybys zdůvodňoval některé kroky třeba z hlediska křesťanství.
Já v USA nikdy nebyl, ale byli tam někteří moji známí a kámoši. A upřímně řečeno - jen dva tam zůstali. Ostatní byli rádi, že se vrátili a většinou se jim tam nelíbilo.
O úpadku v těch indiánských rezervacích vím. Velká část zisku jde z hracích automatů. Obyvatelé se nudí a pijou. Navíc mají sklony k tloustnutí (jako u nás cikáni).
No ale aspoň někteří snad udržujou domorodé tradice.
Lepší s udržováním tradic je to v jižní Americe. Tam jsou (třeba v Brazílii) chráněny zbytky domorodých kmenů i před podnikateli a turisty. Ale stejně to nepomáhá.
Jo a tu knížku o Neználkovi jsem taky četl.
Radegast

PříspěvekZaslal: 06.10.2010 17:12    Předmět: Citovat

S tezemi o „svobodné společnosti“ bych se krotil. V dnešní době globalizace, odnárodňování a multikulturalismu, kdy se z vlastenectví a národovectví stávají sprostá slova, jsou mediálně a státně protěžovaná „pohanská“ hnutí, která mají s národní identitou lidí v té oblasti pramálo společného. Po identitě toužící vlk se tak nažere a multikulturní koza zůstane celá. U nás tomu tak je například s tzv. neokeltskými hnutími, pro změnu na západě, kde jsou keltské vlivy s národní identitou neoddělitelně provázány se podporují takové směšnosti, jako oni tzv. druidi, jejichž učení má s Kelty společné snad jen to jméno.

Bible je dokument, který donutil pochytané představitele hlavních křesťanských sekt sestavit podle svých instrukcí pohanský císař Konstantin. Z nespočtu svatých spisů a evangelií tak byl vybrán jen zlomek, který se hodil do krámu. Například byla vybrána jen ta nepatrná část spisů, která nepsala o Kristovi jako o člověku, ale jako o Bohu. To byl totiž skvělý argument proti rozličným pohanským vírám a kultům – už ne neosobní bůh kdesi na nebesích, ale bůh porozený lidskou ženou, chodící mezi lidmi a konající dobro.

Bible tak má s původním křesťanstvím pramálo společného. Byla na zakázku vytvořena jako hlavní dokument nové římské státní církve, která měla zastavit rozpad impéria, navrátit vládnoucím strukturám autoritu a zabránit hrozící náboženské občanské válce. Pragmatický počin, ne náboženský. Ne nadarmo se římská církev první léta své existence bavila pronásledováním prvotních křesťanů, aby tak obhájila svoji existenci.

Naposledy upravil Radegast dne 06.10.2010 17:30, celkově upraveno 2 krát.
Radegast

PříspěvekZaslal: 06.10.2010 17:17    Předmět: Citovat

“Šikovným způsobem jak držet lidi v pasivitě a poslušnosti, je přesně ohraničit spektrum přijatelných názorů, ale v rámci něho povolit velmi živou diskusi - dokonce podporovat kritické a disidentské názory. To dává lidem pocit, že existuje svobodné myšlení, zatímco východiska systému jsou po celý čas posilované represemi, které určují šířku diskuse.“

Noam Chomsky
Korrak

PříspěvekZaslal: 06.10.2010 18:36    Předmět: Citovat

citace:
Radegast:
Bible tak má s původním křesťanstvím pramálo společného. Byla na zakázku vytvořena jako hlavní dokument nové římské státní církve, která měla zastavit rozpad impéria, navrátit vládnoucím strukturám autoritu a zabránit hrozící náboženské občanské válce. Pragmatický počin, ne náboženský. Ne nadarmo se římská církev první léta své existence bavila pronásledováním prvotních křesťanů, aby tak obhájila svoji existenci.

Jéééé, kolik času jsem já už prodiskutoval na různých fórech a kolik vět už jsem napsal, abych dokázal přirozený vznik Bible a vyvrátil různé nesmysly, které si lidi vytvořili nesprávným pochopením některých jejích částí...
Radegast

PříspěvekZaslal: 06.10.2010 18:51    Předmět: Citovat

Jednotlivé její části zřejmě přirozeně vskutku vznikly. Upravený a poskládaný celek zvaný Bible ne, to je umělý kompilát. A prosím, hlavně na mě nechoď s argumenty o její inspiraci duchem svatým. Smile
Korrak

PříspěvekZaslal: 06.10.2010 21:26    Předmět: Citovat

Radegast napsal:
Jednotlivé její části zřejmě přirozeně vskutku vznikly. Upravený a poskládaný celek zvaný Bible ne, to je umělý kompilát. A prosím, hlavně na mě nechoď s argumenty o její inspiraci duchem svatým. Smile

Jasně.
A s argumentama o její inspiraci Duchem Svatým na tebe chodit nebudu. To se teda fakt neboj. Smile
Radegast

PříspěvekZaslal: 06.10.2010 21:40    Předmět: Citovat

Díky Very Happy
Dragovít

PříspěvekZaslal: 06.10.2010 23:22    Předmět: Citovat

Pěkně se nám tady tohle téma zvrhlo. Shocked
Od Velesovy knihy až k Bibli a indiánům do USA. Confused
Dragovít

PříspěvekZaslal: 07.10.2010 14:15    Předmět: Velesova kniha Citovat

Tak jsem si tu Velesovu knihu přečetl (kromě dodatků A. I. Asova).
Hlavní náplní knihy je jak se Rusové (Rusiči) museli vypořádat s okolními agresivními národy, které chtěli nebohé Rusiče obrat o jejich zemi. Téměr celá kniha je jen o tom jak Rusiči někde někoho pobili, srazili, vykuchali... Laughing
...občas je tam také líčeno o tom jak je potřeba velebit bohy a jak bohové při všech těch bitvách a masakrech stáli při nich až byla nakonec Rus nasáklá krví a předci a bohové z modré Svargy se nad tím vším usmívali. Zkrátka dojemné vyprávění. Podle Asova je jen jeden bůh, který je mnohočetný, a Triglav je ve skutečnosti svatá trojice Svarog, Perun a Svantovít (heh?). A nakonec Asov v dodatcích prohlašuje, že Velesova kniha je svatá a ten kdo ji odmítá je odpadlík (no tě buh). Kupodivu se v knize vůbec neobjevila bohyně Mokoš, hlavně že je tam pořád nějaký Indra (patrně védský bůh). Zkrátka smysl téhle knihy mi nějak uniká. Ještě si budu muset pročíst ty dodatky, asi mi unikly nějaké širší souvislosti, protože buď je ta kniha úplný blábol, nebo jsem jí vůbec nepochopil, tudíž jsem odpadlík a zatracenec. Very Happy
Vítoslav
Rodná víra - moderátor

PříspěvekZaslal: 07.10.2010 18:14    Předmět: Citovat

To je přesně ono. Teď už snad chápeš, proč se mi nechtělo o jejím obsahu sáhodlouze rozepisovat. Zajímavé je na tom také právě to, že ta kniha není vůbec o Slovanech. Ta kniha je o tisíciletích údajné historie Rusů, kteří podle ní jako národ existovali odjakživa. Ostatní slovanské národy jsou jenom takové jejich bezvýznamné odbočky, skoro až odpadlíci. To je asi také jeden z důvodů, proč Velesova kniha jinde než v Rusku (a na Ukrajině a v Bělorusku) nezískala žádnou popularitu.
Dragovít

PříspěvekZaslal: 07.10.2010 20:50    Předmět: Všichni jste odpadlíci od pravé víry! Citovat

To je pravda, skoro jako kdyby jsme byli všichni Rusové, jenom jsme zatím na to nepřišli. Těžko říct jak to kniha vlastně myslí, mnohé je napsáno až v konečném doslovu: údajný autor knihy mudrc Jagaljo Gan pochází prý z města Stargard (nynější Oldenburg v Německu) kmene Obodritů. Proto je prý Velesova kniha napsána podivnýn neautentickým jazykem, protože Jagaljo prý moc rusky neuměl - tím se Velesova kniha tak trochu pokusila dokázat svou pravost. Bůh Svantovít je v trojici se Svarogem a Perunem kvůli tomu, že ho prý do Novgorodu zanesli Obodrité, kteří prchali na východ. Kromě toho se v knize objevuje Sček (praotec Čech) a Gorovato (Chorvat), ale jinak všichni Slované jsou defacto Rusové. Mě ale spíš daleko víc zarazil ten dogmaticismus. Dogma není špatná věc, ale v této knize dogmaticismus hraničí takřka z bigotností - "Nevěříš-li ve Velesovu knihu, jsi odpadlík a hotovo". Jindy mi přišla nesmyslná a hloupá (viz. třeba "...vždyť Svantovít - to je Svět. Pohleďte jak povznáší Jav a chrání nás před Naví..."). Kde vlastně autor na tyhle věci přišel. Někdy jsem měl pocit, že i Bible mi přišla víc smysluplnější a srozumitelnější než tohle. A nakonec v jedné modlitbě se objevilo "amen", slovo semitského původu užívaném v monoteistických náboženstvích které Slované určitě neznali. A ještě navíc ten Indra, ten mě tam štval. To už se tam mohl rovnou objevit i Mithra a Varuna. V těch slovanských védách které nám tu ukazoval Radegast je mezi slovanskými bohy jmenován Indra také, což nechápu. Možná že se Velesovou knihou inspirovali.

Ale stejně si myslím, že jsi o té knize nám něco napsat mohl. Je to sice zajímavá zkušenost číst Velesovu knihu, ale kdybys nám tu o ní referoval a varoval nás co na nás ve Velesově knize čeká, tak jsem se mohl té knize vyhnout a nekupovat si jí.
Teď už všichni víme co jsme vědět neměli - že jsme odpadlíci, kteří se vzpírají Pravdě kterou nám zde zanechal Jagaljo Gan se svými veleknězi, a především ty Vítoslave, poněvadž odmítáš svatou Velesovu knihu, což je do nebes (Svargy) volající rouhání. Za to budeš hořet na věky věků v pekle, kde tě bude Peklenc zaživa porcovat, ale ještě předtím přiletí Černobog a Bělbog, a rozmáčnou ti lebku ze které záhy vyskočí tlupa rarohů, kteří budou tančit kolem tvého mrtvého těla.
Radegast

PříspěvekZaslal: 07.10.2010 22:02    Předmět: Citovat

Nevím co konkrétně je na větě "...vždyť Svantovít - to je Svět. Pohleďte jak povznáší Jav a chrání nás před Naví..." špatného. I ti Indrové a jiné věcí očividně přejaté z indického prostoru by se ještě dali okecat - ostatně u kolika východoslovanských náboženských představ a božstev se spekuluje o ovlivnění z blízkého východu. Ani označení za Rusy bych neviděl tragicky, pokud je toto označení používané pro všechen lid slovanský v jeho přednárodní fázi (tak jak je to ve Velesově knize). Spíše jazyk je sporný a výskyt jistých novotvarů, jako Ruskolaň apod.

Sám nejsem zklamán, že jsem si špatně sehnatelnou Velesovu knihu koupil. Minimálně je to práce rozvíjející mou představivost a jsem za ní rád. Ostatně kolik fiktivních prací, jako jsou například Červenákovi romány, má pro mnohé Slovany pocitově mnohem větší význam, než neustálé se opakující nudné studie a v nich se objevující spekulace.
Vítoslav
Rodná víra - moderátor

PříspěvekZaslal: 07.10.2010 23:02    Předmět: Re: Všichni jste odpadlíci od pravé víry! Citovat

Dragovít napsal:

Ale stejně si myslím, že jsi o té knize nám něco napsat mohl. Je to sice zajímavá zkušenost číst Velesovu knihu, ale kdybys nám tu o ní referoval a varoval nás co na nás ve Velesově knize čeká, tak jsem se mohl té knize vyhnout a nekupovat si jí.

Že je Velesova kniha blábol jsem tu psal už mnohokrát v různých tématech. Ale nevěřili jste mi, místo toho jsem se dozvěděl, že jsem zaujatý, zapšklý, negativistický a arogantní. Ale dobře vím, že není nad vlastní zkušenost. Proto peněz za ni nakonec nelituj, neboť jen díky tomu ses na vlastní oči mohl přesvědčit, o čem že je vlastně řeč.

Mně v polici na jeden exemplář Velesovy knihy také sedá prach. Také jsem před lety úplně nedůvěřoval negativním referencím, co jsem o ní slyšel, a pořídil jsem si ji v naději, že třeba objevím něco, co mě přesvědčí. Ale po přečtení a prostudování jejího obsahu jsem došel k stejnému závěru jako ty - nestojí to ani za přečtení.
Radegast

PříspěvekZaslal: 07.10.2010 23:20    Předmět: Citovat

Tak jsem se začetl do Véd - Potvrdenie knihy svetla - Slovanské ponímanie světa (http://www.sirion.sk/kniha/potvrdenie-knihy-svetla-slovanske-ponimanie-sveta-veleslav-jarosvet-svetozar-darijar-jarosvet-mlava-106299.html). To je pane počteníčko! Už v předmluvě se dozvíte o vlivu planetárních vibrací a mezigalaktických válkách bohů. A to co následuje je jednak stručný souhrn véd a potom jejich obhajoba a prokazování. Vlastní Védy ve smyslu "originálních" textů na Slovensku teprve vyjdou - jsou prý už připraveny a čekají až jim tato mnou zakoupená védická kniha připraví cestu. Ten web vedy.sk s tím naprosto jasně souvisí (objevení webu s vydáním knihy). Přesto na onu skupinu, která za tím stojí, chybí jakýkoliv kontakt (i na webu). Proč? Co za tím asi je?
Dragovít

PříspěvekZaslal: 07.10.2010 23:35    Předmět: Re: Všichni jste odpadlíci od pravé víry! Citovat

Vítoslav:
Mrzí mě, že to píši, ale psal jsem o tobě, že jsi arogantní z toho důvodu, že jsi mi na dlouhý příspěvek odpověděl jednou větou, či spíše přesněji jedním slovem. To jsi mě asi špatně pochopil. Tvé negativní reference na Velesovu knihu s tím nemají co dělat, poněvadž jsem je ani nečetl. Téma o Velesově knize tu ještě nebylo založeno, a pokud jsi o ní referoval v jiném tématu, pak jsem si toho zřejmě nevšiml. Ono to není moc přehledné když se něco řeší v tématu s jiným názvem, a já když jsem se tu zaregistroval, tak jsem nepročítal všechna témata. Pouze jsem přispíval do témat, která mě nejvíc zajímala, a když jsem se chtěl něco dozvědět o Velesově knize, tak jsem jednoduše založil téma s příslušným názvem.

Negativní zvěsti ke mě nedolehly. Všechny stránky nejrůzněších knihkupectví i internetové obchody o Velesově knize referovaly, že je to posvátný text Slovanů napsaný novgorodskými žreci v 9. století. Jediné negativní zvěsti jsem si přečetl na Wikipedii a stránce Berounských měšťanů, ale ty pouze pojednávaly o pravosti Velesovy knihy. Ano, jednak jsem se chtěl přesvědčit, druhak mě zajímalo zda kniha nemá nějaké jiné kvality. To že Velesova kniha je možná padělkem a výmyslem jsem byl předem smířený, ale myslel jsem si, že kniha mě alespoň zaujme svým obsahem či nápadem. Níc víc. Nakonec se ukázalo, že ta kniha pouze pojednává o tom kterak byli Rusové v historii utlačováni a pobíjeni, a bohové do toho všeho jen vstupují vyjimečně a navíc dost povrchně a nelogicky, což je něco s čím jsem moc nepočítal.

Radegast:
Na té větě o Svantovítovi není nic špatného, pouze mi připadá nelogická a beze smyslu.
Vítoslav
Rodná víra - moderátor

PříspěvekZaslal: 08.10.2010 00:08    Předmět: Citovat

Radegast napsal:
Nevím co konkrétně je na větě "...vždyť Svantovít - to je Svět. Pohleďte jak povznáší Jav a chrání nás před Naví..." špatného. I ti Indrové a jiné věcí očividně přejaté z indického prostoru by se ještě dali okecat - ostatně u kolika východoslovanských náboženských představ a božstev se spekuluje o ovlivnění z blízkého východu. Ani označení za Rusy bych neviděl tragicky, pokud je toto označení používané pro všechen lid slovanský v jeho přednárodní fázi (tak jak je to ve Velesově knize). Spíše jazyk je sporný a výskyt jistých novotvarů, jako Ruskolaň apod.

Sám nejsem zklamán, že jsem si špatně sehnatelnou Velesovu knihu koupil. Minimálně je to práce rozvíjející mou představivost a jsem za ní rád. Ostatně kolik fiktivních prací, jako jsou například Červenákovi romány, má pro mnohé Slovany pocitově mnohem větší význam, než neustálé se opakující nudné studie a v nich se objevující spekulace.

Nechci zde spekulovat o literárních kvalitách textu Velesovy knihy, já jsem tam tedy moc kvalit neviděl, ale jiní to třeba mohou vidět jinak. Spíše bych se pokusil zamyslet nad tím, nad čím se zatím málokdo zamýšlel, a to je důvod, proč vůbec Miroljubov (1892-1970) tento text vytvořil (možná za pomoci svého přítele Kurenkova). Velesova kniha vcelku do Miroljubovovy tvorby dobře zapadá, protože už před tím psal jednak poémy s tématikou ruských dějin, jednak studie o ruských dějinách ve svém nepříliš vědeckém pojetí (byl to amatér, původním povoláním lékař). Pak už jen stačilo obě věci spojit a Velesova kniha byla na světě.

Co ho ale vůbec mohlo motivovat k tomu, aby vytvořil takový falzifikát? Určitě to nebyla snaha šířit a propagovat obnovu slovanského předkřesťanské náboženství, protože v 50. letech 20. století ještě žádné rodnověrské hnutí neexistovalo a nikdo ještě nemohl tušit, že za několik desetiletí vznikne, to bylo v té době ještě zcela nepředstavitelné. A sám Miroljubov by sotva mohl být něčemu takovému nakloněn, protože to byl velmi konzervativní člověk úzce spjatý s emigrantskými protibolševickými ruskými kruhy spojenými s ruským carismem a pravoslavím.

Důvod tedy musel být jiný. Miroljubov od 50. let žil uprostřed ruských protibolševických aktivistů v USA. Pro ně to musela však být velmi zoufalá doba. Sovětskému svazu pevnou rukou vládl Stalin a po druhé světové válce se ze SSSR stala světová velmoc, jeho pozice vypadala neotřesitelně. Pro Rusy v emigraci to znamenalo konec nadějí na brzký pád bolševického režimu a de facto ztrátu šance, že by se ještě někdy v životě mohli vrátit do vlasti.

Část těchto emigrantů, mezi nimi i Miroljubovův přítel Kurenkov, byla součástí konzervativních nacionalistických kruhů usilujících o obnovu Ruského impéria a carismu. A carismus a caristický ruský nacionalismus byl tradičně postaven na základě pravoslaví. Ovšem toto spojení dostalo další ránu. Během druhé světové války byl Stalin nucen se s ruskou pravoslavnou církví usmířit a ta pak byla nadále loajální k sovětskému režimu. To ovšem zhatilo naděje emigrantů, že právě pravoslavná církev bude tím činitelem, který povede ke svržení komunistického režimu.

Za tohoto všeobecného pocitu beznaděje už byl jenom krok k tomu posunout ideologickou základnu protibolševického odporu ještě o hlouběji do minulosti, kde zůstávala skrytu duchovní základna, která (zatím) nebyla komunistickým režimem kompromitována. A tím byla předkřesťanská minulost Rusi. Ovšem chyběla něco, čím by bylo možné takovou ideologii podepřít, chyběla právě nějaká "svátá kniha". A Miroljubov zoufale toužil takovou knihu objevit, jak psal ve svých starších historických statích.

A když stále chybělo něco, po čem tak toužil, už nebylo daleko k odhodlání tento chybějící kus doplnit - vytvořit falzifikát. Není na tom vlastně nic neobvyklého, z podobných důvodů vznikaly falzifikáty i u jiných národů. Z toho vyplývá i hlavní poselství Velesovy knihy - ukázat, jak je ruský národ starobylý a skvělý (nejstarší a nejskvělejší ze všech) a jakou vyspělou kulturu už v dávné minulosti měl, jak se vždy dokázal poradit se svými nepřáteli, o jejich slavných vítězstvích a o tom, jak vždy byli Rusové věrni svým tradicím. To vše oproti tehdejší realitě bolševického režimu; cílem bylo podnítit v lidech národní hrdost a odhodlanost k boji a být přitom nezávislý na stanoviscích kolaborantské pravoslavné církve. O staroslovanské náboženství ve Velesově knize primárně nejde, to je vlastně jen taková kulisa. Ale tento pokus nahradit v protibolševickém "odboji" ideologii pravoslavné Rusi ideologií předkřesťanských Rusů naprosto neuspěl, i v prostředí ruských emigrantů nesklidil téměř žádný ohlas. Pravoslaví dál hrálo první roli.

Vyplývá ale z toho, že Velesova kniha nikdy nebyla určena k propagaci rodnověří a ani k tomu, aby podle ní rodnověrci žili nebo uctívali své bohy. Ti Velesovu knihu "objevili" až po rozpadu SSSR v 90. letech. Bohužel to ovšem nebývá tak, že by přečtení Velesovy knihy jen lidi přivedlo k zájmu o věc. V praxi je to naopak tak, že ti, které Velesova kniha k víře přivedla, se zpravidla stávají jejími dogmatickými uctívači, kteří nechtějí o ničem jiném ani slyšet, a ostatní považují ze zrádce nebo aspoň za zastydlé, jak to jasně vyjádřil Asov. A propagovat slovanství pomocí knihy, která je založena na lži, obsahuje smyšlené dějiny a vymyšlené bohy a hrdiny, mi ani tak nepřijde jako zrovna dobrý nápad. Akorát to lidi uvádí zmatek dříve než mají dostatek znalostí a zkušeností, aby byli hodnověrnost informací sami schopni posoudit. A navíc je její obsah nadmíru nudný a těžce čitelný.

"Údaje o Miroljuovově životě jsem čerpal z výše uvedených Tvorogovových studií."
Radegast

PříspěvekZaslal: 08.10.2010 16:21    Předmět: Citovat

Já bych vůbec neviděl problém v tom, že lidi věří na základě padělku a jej mají jako svou svatou knihu. Třeba taková bible je na tom mnohem hůř, neboť i když se nejedná přímo o falzum, je to účelové ideologické zprznění původních textů. Důležitější než původ nebo zda ji někdo vzývá je podle mne hodnotový obsah knihy, tedy jestli je slučitelná se slovanským rodnověřím, tj principy a identitou které představuje.
Fiery

PříspěvekZaslal: 08.10.2010 20:34    Předmět: Citovat

Ale nepojmu, jestli více starých slovanské texty se nenajde, tak jak můžete říct, že Veles kniha je psána nesprávně, nepravidelně, ne ti slova. S čím srovnávat? Odkud tito specialisti znají jakou má být text a jak psali
zastara?
Na druhou stranu, to by mohlo být, pověřit oficiálním historicam. Ale mně osobně nechce se to dělat. Proč? Protože moderní oficiální historie se rozpadá, díry nemají čas na opravu až za nové se objeví. Rozumné
lidí jim nevěří, a to je očividně. Historie je vždy psalas aby zavděčit se stávajícímu politickému režimu.

Я вот не пойму, если более старых славянских текстов не найдено, то как можно говорить о том, что Велесова Книга написана не верно, неправильно, не теми словами. С чем сравнивать? Откуда эти специалисты знают какой должен быть текст и как писали раньше?
С другой стороны, конечно можно было бы поверить нашим официальным историкам. Но лично мне не хочется этого делать. Почему? Да потому что современая официальная история разваливается, дыры не успевают латать как появляются новые. Думающие люди им не верят, и это очевидно. История всегда писалась в угоду существующему политическому режиму.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Korrak

PříspěvekZaslal: 08.10.2010 20:41    Předmět: Citovat

citace:
FIERY : История всегда писалась в угоду существующему политическому режиму.
Historie se vždy psala, aby se zavděčila stávajícímu politickému režimu.

Dvacet let už historiografie v zemích bývalého socialistického tábora není nucena podléhat žádnému politickému tlaku.
Možná ještě někde podléhá malým skupinám lobbistů - třeba kvůli financím.
Ale jinak mohou historikové volně užívat svého svobodného svědomí.
Dragovít

PříspěvekZaslal: 08.10.2010 20:52    Předmět: Citovat

Já jsem si tu Velesovu knihu pořizoval také s představou, že v tom bude alespoň kousek pravdy, ale pokud jsou všichni hrdinové, bohové, události i místa vymyšlená, pak to zřejmě nemá vůbec žádnou cenu. Samozřejmě Svarog, Perun, Veles, Svantovít... vymyšlení nejsou, ale co ti ostatní (Matka Sláva, Vyšeň, Kryšeň...)?

Jednotlivá místa (Jav, Prav, Nav, Svarga, Irij...) popsaná v knize jsou také vymyšlená?

PS: Vítoslave, nevím jestli sis toho všiml, ale nad tím tvým velkým příspěvkem je jeden můj menší příspěvek který jsi možná nečetl.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Slovanská beseda -> Slovanské náboženství Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

Přejdi na: