Slovanská beseda
české a slovenské fórum slovanských rodnověrců
FAQFAQ | HledatHledat | Seznam uživatelůSeznam uživatelů | Uživatelské skupinyUživatelské skupiny | RegistraceRegistrace | ProfilProfil | Soukromé zprávySoukromé zprávy | PřihlášeníPřihlášení

Východoslovanské kmeny

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Slovanská beseda -> Slovanské dějiny
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Korrak

PříspěvekZaslal: 14.10.2010 13:10    Předmět: Východoslovanské kmeny Citovat

citace:
Fiery :
где чётко написано: "Пошел Олег на греков, оставив Игоря в Киеве; взял же с собою множество варягов, и славян, и чуди, и кривичей, и мерю, и древлян, и радимичей, и полян, и северян, и вятичей, и хорватов, и дулебов, и тиверцев, известных как толмачи: этих всех называли греки „Великая Скифь“. Взятие Константинополя произошло в 907 году, т.е. 10 век.

Ony ani ty Pověsti vremennych let nejsou bez problémů.
Brzy po dokončení kroniky v roce 1113 došlo na přání velikého kyjevského knížete Vladimíra II. Monomacha a krátce na to i jeho syna Mstislava k jejímu dvojímu přepracování. Autorem druhé redakce je mnich Vydubického kláštera sv. Michala v Kyjevě Silvestr (1116), třetí redakci pořídil v letech 1118 - 1119 anonymní autor, o němž prakticky nic nevíme. Původní Něstorův text se nedochoval. Povest je známa pouze v následujících úpravách.
Ale dejme tomu, že to, co se týče jednotlivých kmenů, bylo zachováno. V době Kyjevské Rusi (i kdyby byla ještě nesjednocená) už se na území Ukrajiny jiné slovanské kmeny asi vyskytovaly.
Jenže nám tam chybí ta doba od 8.stol.př.n.l. do příchodu Slovanů.

Ale na druhé straně by bylo zajímavé identifikovat všechny ty názvy z Pověsti...
Takže: Varjagové, Slovani, Čudové (asi Estonci : krásní? kouzelní?), Křiviči (Smolensk, Dvina : křiví? nebo šklebilové?), Mer-ju (co to je? a co tam dělá ta koncovka? měřiči, nemírní, přiměření? napadají mě Moravané!), Drevljani (Žitomirci : mohli by to být starodávní v nějakém starším tvaru?), Radimičové (severně od Poljanů : to by mohlo být fakt od jména - Radim, Radimič), Poljani (pravý břeh Dněpru : to jsou Poláci nebo nějací rolníci? kdoví, jestli takhle nevzniklo jejich jméno. a co mohli mít společnýho se západními Poláky?), Seveřani (Romeňsko : a jací, když už jsou tam jmenovaní Varjagové? a část se jich snad dostala až do Bulharska), Vjatičové (kolem Oky: no tak od Vjatko - dobře), Chorvati, Dulebové (západ Ukrajiny: že by to byli ti naši Doudlebové? kudy by se k nám dostali?), Tiverci - Toljači (ti tam někde žili u Dněstru od 9.stol. : ten druhej kořen by napovídal nějaké významy, ale...).
To se Řekům ani nedivím, že to nerozlišovali (a to tady není jmenovaná nejmíň další polovina kmenů).

Naposledy upravil Korrak dne 14.10.2010 18:55, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vítoslav
Rodná víra - moderátor

PříspěvekZaslal: 14.10.2010 17:42    Předmět: Citovat

Nerozlišuješ mezi kmeny slovanskými a neslovanskými. A názvy neslovanských kmenů logicky nelze vykládat ze slovanštiny. Čudové (skutečně předkové Estonců) a Merja jsou totiž ugrofinské kmeny. Ale hlavně se nemůžeš pokoušet o etymologické výklady, aniž by ses podíval do etymologického slovníku. Fasmerův etymologický slovník ruštiny je dokonce přístupný on-line: http://starling.rinet.ru/cgi-bin/main.cgi?flags=eygtmnl

"Kriviče" Fasmer vykládá podle jména jejich předpokládaného prapředka Kriva (tímto výkladem si ale nejsem jistý). "Drevljané" budou odvození od "drevnij" - starobylý, starodávný. "Radimičové "jistě od prapředka Radima, "Poljané" jako obyvatelé polí - širokých otevřených prostranství, "Severjane" nejsou žádní Vikingové, ale slovanský kmen žijící na severu z pohledu svých jižních sousedů či předchozích sídel. Východoslovanští Dulebové skutečně souvisí s našimi Doudleby, prostě se část tohoto kmene vydala při expanzi na západ a došla až do Čech. Tiverce Fasmer vykládá jak lid sídlící u řeky "Tivr", výklad názvu "Toljači" jsem nenašel.

Jinak tě, Korraku, jako moderátor prosím, aby ses skutečně pokusil držet témat a "bonusy", které s tématem nesouvisí, dával do Krčmy. Takto jsem byl nucen to smazat.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Korrak

PříspěvekZaslal: 14.10.2010 18:47    Předmět: Citovat

citace:
Vitoslav:
Nerozlišuješ mezi kmeny slovanskými a neslovanskými. A názvy neslovanských kmenů logicky nelze vykládat ze slovanštiny.

Vidíš, to mě ani nenapadlo. To byl jen takovej pokus to roztřídit.
citace:
"Kriviče" Fasmer vykládá podle jména jejich předpokládaného prapředka Kriva (tímto výkladem si ale nejsem jistý). "Drevljané" budou odvození od "drevnij" - starobylý, starodávný. "Radimičové "jistě od prapředka Radima, "Poljané" jako obyvatelé polí - širokých otevřených prostranství, "Severjane" nejsou žádní Vikingové, ale slovanský kmen žijící na severu z pohledu svých jižních sousedů či předchozích sídel. Východoslovanští Dulebové skutečně souvisí s našimi Doudleby, prostě se část tohoto kmene vydala při expanzi na západ a došla až do Čech. Tiverce Fasmer vykládá jak lid sídlící u řeky "Tivr", výklad názvu "Toljači" jsem nenašel.

No ale na to, že jsem to dělal z hlavy, jsem se aspoň občas trefil. Smile

citace:
Jinak tě, Korraku, jako moderátor prosím, aby ses skutečně pokusil držet témat a "bonusy", které s tématem nesouvisí, dával do Krčmy. Takto jsem byl nucen to smazat.

Někam bych mohl soustředit pohádkové postavy. Plno jich vystupuje i v bylinách.
Jiří
Anonymní

PříspěvekZaslal: 21.10.2010 09:06    Předmět: Vitoslav: Fasmerův etymologický slovník ruštiny je Citovat

Ten slovník je fantastický. Protože jeho tvůrci jsou především Rusové a lze na něm při vyhledávání uplatnit ruštinu, hned jsem si některé výrazy porovnal. Neliší se v podstatě s mými poznatky z jiných zdrojů.

Jen mne trochu překvapilo jedno vysvětlení původu slova Krivič - falešný člověk, křivý charakter. Toto vysvětlení v souvislosti s umístěním kmene a pravděpodobnou dobou vzniku by mohlo naznačovat, že takto mohli být označovány zbytky Gótů, které po porážce od Hunů odtáhly někam na sever Ukrajiny, východ Běloruska a západ Ruska. Tam měli být asimilováni a již se o nich dále nepíše. Jinak se v jiných ruských zdrojích člověk dovídá o Gótech jen špatnosti - bez výjimky.
Korrak

PříspěvekZaslal: 21.10.2010 10:25    Předmět: Citovat

citace:
Jiří:
Jen mne trochu překvapilo jedno vysvětlení původu slova Krivič - falešný člověk, křivý charakter.

Slova mají mnohdy více významů - a některé už najdem jen ve vývojovém slovníku, nebo vůbec ne.
Taky to může pocházet od fyzického vzhledu (ne třeba že by byli postiženi nějakou dědičnou nemocí kostí), ale třeba nosili nějakou zbroj, kvůli které nakláněli tělo do strany, nebo dopředu...
Jiří
Anonymní

PříspěvekZaslal: 21.10.2010 10:41    Předmět: Korrak: Taky to může pocházet od fyzického vzhledu Citovat

V etymologickém slovníku se píše o charakteru nikoliv vzhledu. Kdyby to bylo tak, jak naznačuješ, museli bychom připustit, že existovali ve značném počtu bojovníci, kteří ani pořádně neunesli zbraň. Jinak by si toho jejich sousedé nevšimli. A kmen, kterého se to týká, by sám sebe takto také nepojmenoval.
Korrak

PříspěvekZaslal: 21.10.2010 10:55    Předmět: Re: Korrak: Taky to může pocházet od fyzického vzhledu Citovat

Jiří napsal:
V etymologickém slovníku se píše o charakteru nikoliv vzhledu. Kdyby to bylo tak, jak naznačuješ, museli bychom připustit, že existovali ve značném počtu bojovníci, kteří ani pořádně neunesli zbraň. Jinak by si toho jejich sousedé nevšimli. A kmen, kterého se to týká, by sám sebe takto také nepojmenoval.

Jsou to všecko dohady. Většinou je odvozování jména národa od jména vůdce mýtus.
Taky nevíme, jestli si tak říkali sami, nebo jestli je tak pojmenovali sousedi. Tyhle názvy známe proto, že je nějaký (často cizí) autor popsal.
Když přišli konquistadoři do jižní Ameriky, našli tam Amazonky - ženy střílející z luku, které znali z evropských mýtů.
Samozřejmě že nešlo o ženské (i když Francisco Orelano tvrdil, že narazil na ženské bojovnice), ale o indiánské bojovníky s dlouhýma vlasama. Jenomže střed jižní Ameriky se už na věky bude jmenovat Amazonie, třebaže s Amazonkama nemá nic společnýho.
Jiří
Anonymní

PříspěvekZaslal: 22.10.2010 19:52    Předmět: Korrak: Jsou to všecko dohady. Většinou je odvozování jména Citovat

To není žádný mýtus. To co píši, je fakt. Já jsem napsal, že jinak bychom museli připustit, že existovali ve značném počtu bojovníci, kteří ani pořádně neunesli zbraň. Jinak by si toho jejich sousedé nevšimli. A kmen, kterého se to týká, by sám sebe takto také nepojmenoval. Neznám žádný, který se kdy pojmenoval hanlivě.

Tyhle názvy známe proto, že je nějaký (často cizí) autor popsal.
A který autor - Tvůj oblíbený řecký? To přece není určující. Řekové komolili vše, co se dalo. A lhali stejně jako dnes.
Korrak

PříspěvekZaslal: 22.10.2010 20:03    Předmět: Citovat

citace:
JIŘÍ:
To není žádný mýtus. To co píši, je fakt. Já jsem napsal, že jinak bychom museli připustit, že existovali ve značném počtu bojovníci, kteří ani pořádně neunesli zbraň. Jinak by si toho jejich sousedé nevšimli. A kmen, kterého se to týká, by sám sebe takto také nepojmenoval. Neznám žádný, který se kdy pojmenoval hanlivě.

Jsou to všecko jen dohady. Nevíš o nich nic - ani zda to byli bojovníci, ani jestli si tak říkali sami nebo je někdo pojmenoval, ani jestli ten název chápali hanlivě nebo ne.
Zatím jsou to jen naše představy. Nemůžem o nich říct nic jinýho, než že se jmenovali Kriviči. (Jestli to není zkomolené.)
Jiří
Anonymní

PříspěvekZaslal: 22.10.2010 20:10    Předmět: Korrak: Nevíš o nich nic - ani zda to byli bojovníci Citovat

Že mohli být bojovníci, jsi jako první napsal Ty. Nebo to snad není pravda? Já na to jen reagoval. A nezlob se, mezi naší logikou je trochu rozdíl. Já však vím, jak by se kmeny nazývaly a jak by nikdy samy sebe nenazývaly.
To je něco jiného.
Cokoliv člověk napíše, je pro Tebe záminkou k nelogické polemice. Máš snad nějaký problém? Proč neodpovídáš věcně a logicky?
Korrak

PříspěvekZaslal: 22.10.2010 20:15    Předmět: Citovat

citace:
Jiří:
Že mohli být bojovníci, jsi jako první napsal Ty. Nebo to snad není pravda? Já na to jen reagoval. A nezlob se, mezi naší logikou je trochu rozdíl. Já však vím, jak by se kmeny nazývaly a jak by nikdy samy sebe nenazývaly.
To je něco jiného.
Cokoliv člověk napíše, je pro Tebe záminkou k nelogické polemice. Máš snad nějaký problém? Proč neodpovídáš věcně a logicky?

1. Právě že jsem napsal mohli. To neznamená, že to tak bylo.
2. Nevím, co je na mé polemice nelogického.
Korrak

PříspěvekZaslal: 18.11.2010 09:54    Předmět: Citovat

Korrak napsal:
citace:
JIŘÍ:

Jsou to všecko jen dohady. Nevíš o nich nic - ani zda to byli bojovníci, ani jestli si tak říkali sami nebo je někdo pojmenoval, ani jestli ten název chápali hanlivě nebo ne.
Zatím jsou to jen naše představy. Nemůžem o nich říct nic jinýho, než že se jmenovali Kriviči. (Jestli to není zkomolené.)

Krsy
Jméno je celkem jasné - jako u několika dalších českých vsí (např. Krsov, Krsice) jde o ves lidí malých, zakrslých.
Český západ: Křečov, Krsy (Josef Kejha, Tamara Hájková, Jiří Janouškovec) DENÍK 18.11.2010

Existuje to ovšem i jako příjmení - Krs (jedna Krsová se mnou chodila do školy), takže teoreticky by ves mohla vzniknout i po jménu majitele.
Krs také znamená zákrsek (malá forma ovocného stromu).

Korrak napsal:
citace:
Jiří:
Jen mne trochu překvapilo jedno vysvětlení původu slova Krivič - falešný člověk, křivý charakter.

Slova mají mnohdy více významů - a některé už najdem jen ve vývojovém slovníku, nebo vůbec ne.
Taky to může pocházet od fyzického vzhledu (ne třeba že by byli postiženi nějakou dědičnou nemocí kostí), ale třeba nosili nějakou zbroj, kvůli které nakláněli tělo do strany, nebo dopředu...

Jiří napsal:

Viděl jsi někdy Mongoly nebo Kazachy. jak jezdí na koních při těch jejich hrách? Že nesedí na hřbetě koně, ale jsou zavěšeni ze strany (jednak aby je nebylo snadné zasáhnout a taky aby byli "neviditelní" při lovu.)
cai123

PříspěvekZaslal: 16.10.2018 04:00    Předmět: cai123 Citovat

cai123 10.16
louis vuitton outlet online
cheap ray ban sunglasses
coach factory outlet online
tiffany outlet
ralph lauren sale clearance uk
cheap jordan shoes
ugg outlet store
michael kors outlet
coach factory outlet
michael kors outlet online
christian louboutin shoes
coach outlet online
uggs outlet
cheap air jordans
nike cortez classic
hermes outlet
converse outlet
pandora charms
michael kors outlet store
rangers jersey
birkenstock outlet store
birkenstock shoes
retro 11
asics outlet store
twins jerseys
timberland shoes
michael kors outlet clearance
ugg outlet store
coach outlet store online
kate spade handbags
adidas originals
skechers outlet
nike free 5.0
adidas ultra boost
pandora sale clearance
uggs outlet store
ysl handbags
coach factorty outlet store
cartier watches
reebok outlet
timberland shoes
longchamp outlet
coach factory outlet online
columbia outlet
pandora charms outlet
nike huarache shoes
kate spade bags
pg 2 shoes
canada goose outlet
tiffany and co jewelry
moncler jackets
oakley sunglasses outlet
canada goose outlet
durant shoes
fitflops uk
nike zoom shoes
michael kors canada
nike shox shoes
pandora charms sale clearance
padres jerseys
ugg outlet online
adidas nmd r1
fitflops sale
uggs outlet
canada goose outlet
longchamp
air max 95
pandora outlet
air max
canada goose outlet
ralph lauren outlet online
nike air presto
michael kors outlet store
coach outlet online
air max 1
pandora charms sale
nike zoom
diamondbacks jerseys
adidas outlet online
pandora jewelry
canada goose
red bottom heels
ralph lauren uk
ugg outlet
polo ralph lauren outlet
mlb jerseys wholesale
kate spade outlet online
cheap nfl jerseys wholesale
longchamp outlet online
devil rays jerseys
mont blanc pens
louis vuitton outlet store
cheap oakley sunglasses
coach outlet online
kate spade outlet
louis vuitton outlet
jimmy choo outlet
ugg canada
cai123 10.16
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Slovanská beseda -> Slovanské dějiny Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: