Slovanská beseda
české a slovenské fórum slovanských rodnověrců
FAQFAQ | HledatHledat | Seznam uživatelůSeznam uživatelů | Uživatelské skupinyUživatelské skupiny | RegistraceRegistrace | ProfilProfil | Soukromé zprávySoukromé zprávy | PřihlášeníPřihlášení

Skythové, Sarmati a Slované

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Slovanská beseda -> Slovanské dějiny
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Vítoslav
Rodná víra - moderátor


Založen: 9.12.2007
Příspěvky: 334
Bydliště: Praha / Jihlava

PříspěvekZaslal: 13.10.2010 22:39    Předmět: Skythové, Sarmati a Slované Citovat

Přesunuto z tématu "Velesova kniha".

Korrak napsal:

Scythia
Skytové žili kromě jinýho na území jižní Ukrajiny (možná i částečně v Bělorusku, Polsku a Pobaltí) od 8. století př. n. l. do 2. století našeho letopočtu. Dejme tomu, že pak tu časovou mezeru vyplnily nějaké slovanské předvoje. Proč by Slovani přejímali Matku Zemi od Skytů, když měli svoji - Mokoš? A dost vypracovanou. (Spíš by se dala přirovnat dokonce k Afroditě, Astarté nebo Ardví Peršanů. Byla asi dost zaměřená nejen na obligátní sex nebe se zemí, ale i na sex lidský.) Ruské prameny ji spojují se slovem malachía jež značí sexuální ochablost a onanii, což vede k teoriím o jejím sexuálním významu. Je vidět, že se na sex dívala už docela moderně. Kníže Vladimír jí ještě v r.980 stavěl sochy. A v ruským lidovým folklóru vystupovala ještě v 19.století ve spojení s chovem ovcí a přástkami. Kdoví, jestli nemá něco společnýho i s našima Luckama: Především však sv.Lucie byla u nás uctívána jako patronka švadlen a kočích a jako ochránkyně před čarodějnicemi. Naše lidová tradice ji spojovala s předením lnu. Na její svátek bylo přísně zakázáno příst. Na Valašsku se vždy toho dne vynášely kolovraty ze světnic na půdy. Běda hospodyni přistižené při draní peří nebo předení lnu - \"lucinky\" jí peří rozfoukaly a kužel s předivem odnesly. Historik Dušan Třeštík dokonce spekuluje, že by její variantou mohla být kněžna Libuše. Tak proč by Slovani takhle zavedenou a významnou bohyni zaměňovali za bohyni skytskou?Radegast napsal:


Co se Skytů týče, setkal jsem se i s teoriemi o jejich (pre)slovanskosti. U Etrusků pak se dvěma teoriemi: 1. o preslovanskosti Etrusků 2. o ovlivnění Slovanů etruským fenoménem skrze pozůstatky jejich civilizace v severních částech Itálie obsazených Slovany a skrze místní italické obyvatelstvo (přežívající povědomí o Etruscích). Ostatně jsou známy případy, kdy Slované "slovanizovali" kultovní místa a pozůstatky po starších civilizacích.Vítoslav napsal:

Skythové byli kočovníci íránského původu. Ovšem žili v těsné blízkosti Slovanů nebo dokonce i mezi nimi, takže je dost dobře možné, že řečtí autoři, kteří o nich psali, ve skutečnosti psali i o Slovanech, protože Řekové nejspíše ani nedokázali nebo necítili potřebu Skythy a Slovany rozlišovat. Zejména se uvažuje o tom, že se Slované skrývali za tzv. Skythy-oráči.Korrak napsal:

Je teda možný, že ty Velké Matky zaměnili antičtí autoři, protože rozeznat Slovany od Skytů bylo asi dost těžký. (Indiáni se liší alespoň krojema, účesy, ozdobama, ale kdyby byli všichni jen v bederkách nebo kalhotách, tak bych chtěl vidět znalce, jak to rozlišujou...Anebo Moravanky v běžném oblečení...)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
FieryZaložen: 21.9.2010
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: 14.10.2010 11:14    Předmět: Citovat

Korrak napsal:

Scythia
Skytové žili kromě jinýho na území jižní Ukrajiny (možná i částečně v Bělorusku, Polsku a Pobaltí) od 8. století př. n. l. do 2. století našeho letopočtu.


Vítoslav napsal:

Skythové byli kočovníci íránského původu. Ovšem žili v těsné blízkosti Slovanů nebo dokonce i mezi nimi, takže je dost dobře možné, že řečtí autoři, kteří o nich psali, ve skutečnosti psali i o Slovanech, protože Řekové nejspíše ani nedokázali nebo necítili potřebu Skythy a Slovany rozlišovat. Zejména se uvažuje o tom, že se Slované skrývali za tzv. Skythy-oráči.


Vykládau stránku z "Ruského Vremyannik Letopisec 1820 léta"
Вкладываю страницу из "Русский Времянник Летописец 1820 года"kde jasně napsáno: "Šel Oleg na Řeku, nechav Igore v Kyjeve, vzal ze s sebou množství varyagov, a slovan, a chudi, a kryvichy, a meryu, a drevlyan, a radimichy, a polyan, a seveřan, a vyatichey, a chorvati, a duleby, a tivertsy, známých jako tolmači: těchto všech nazývali Řekové "Velka Scyth". Vzetí Konstantinopole došlo v roce 907 ročně, tj. 10 století.
где чётко написано: "Пошел Олег на греков, оставив Игоря в Киеве; взял же с собою множество варягов, и славян, и чуди, и кривичей, и мерю, и древлян, и радимичей, и полян, и северян, и вятичей, и хорватов, и дулебов, и тиверцев, известных как толмачи: этих всех называли греки „Великая Скифь“. Взятие Константинополя произошло в 907 году, т.е. 10 век."Příběh časových let" v nedatováno části (do 852:842) určuje Velikou Scyth v takovém kontextu: "Polyani že, bydlících sami o sobě, jak my už mluvili, byli z slovanského rodu, a toliko potom nazvalis polyanami, a drevlyane vznikli z týchž slovanů a stejně tak ne hned nazvalis jako drevlyane; radimichi ze a vyatichi - od rodu lyahe (poláků). Vždy byly dva bratra u lyahe - Radim, a druhou - Vyatko, a přišli a sedli: Radim na Sozhe, a od něj nazvalis radimichi, a Vyatko sedl se svým rodem po Oka, od něho získali svoje jméno vyatichi. A žili mezi sebou ve světě polyani, drevlyani, seveřani, radimichi, vyatichi a chorvati. Duleby ze žili po Bugu, kde nyní volynyane, a ulichy a tivertsy seděli po Dněstru a vedle Dunaje. Bylo jich množství: seděli oni po Dněstru až do moře, a zachovali se jejich města a podnes, a Řekové nazývali je "Velká Scyth." Vše tyto plemena měly své vlastní zvyklosti, a zákony svých otců, a ústního podání, a každe - svůj charakter".
Повесть временных лет в недатированной части (до 852:842 г.) определяет Великую Скифь в таком контексте: ŤПоляне же, жившие сами по себе, как мы уже говорили, были из славянского рода и только после назвались полянами, и древляне произошли от тех же славян и также не сразу назвались древляне; радимичи же и вятичи — от рода ляхов. Были ведь два брата у ляхов — Радим, а другой — Вятко; и пришли и сели: Радим на Соже, и от него прозвались радимичи, а Вятко сел с родом своим по Оке, от него получили свое название вятичи. И жили между собою в мире поляне, древляне, северяне, радимичи, вятичи и хорваты. Дулебы же жили по Бугу, где ныне волыняне, а уличи и тиверцы сидели по Днестру и возле Дуная. Было их множество: сидели они по Днестру до самого моря, и сохранились города их и доныне; и греки называли их „Великая Скифь“. Все эти племена имели свои обычаи, и законы своих отцов, и предания, и каждые — свой нрав.ť


Naposledy upravil Fiery dne 14.10.2010 13:34, celkově upraveno 4 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vítoslav
Rodná víra - moderátor


Založen: 9.12.2007
Příspěvky: 334
Bydliště: Praha / Jihlava

PříspěvekZaslal: 14.10.2010 17:08    Předmět: Citovat

Ta 'Veliká Skýthie" je běžné klasicizující pojetí. Staří Řekové prostě nazývali Skýthií všechno, co bylo na severu od Černého moře, aniž by se namáhali rozlišovat mezi jednotlivými etniky a kmeny, které tam žili. A toto klasicizující pojetí podle antických pramenů bylo oblíbené i ve středověké literatuře, konkrétně na Rus se dostalo prostřednictvím byzantských kronik, ze kterých Nestor a další letopisci čerpali.

Ve středověku byla obecně tendence zasazovat tehdejší realitu do antických předloh, ačkoliv to bylo zcela ahistorické. Proto také často kronikáři, i když psali o slovanských bozích, tak je nazývali jmény řeckých bohů. To byla prostě taková móda. Stejně tak se i pro geografické oblasti užívaly názvy známé z antiky, i když už neodpovídali současnému stavu věcí. Úplně ze stejných důvodů se ve středověké latinsky psané literatuře užíval pro Čechy klasicizující název 'Bohemia', ačkoliv tu žádní Bójové už tisíc let nežili a slovanští obyvatelé té oblasti neříkali jinak než 'Čechy'.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Vítoslav
Rodná víra - moderátor


Založen: 9.12.2007
Příspěvky: 334
Bydliště: Praha / Jihlava

PříspěvekZaslal: 16.10.2010 09:38    Předmět: Citovat

Igor napsal:
Takže to zkompletuji Laughing

Dle učení slovutné a nepřekonatelné VŠ v Praze žili, byli Slované až od 5-7. století a to hlavně v okolí Prepjatským močálů. To, že Skýtové (hold budeme používat raději řecké označení) žili na sever od Dunaje (myslí se střední a dolní tok) je nepodstatné, i když
prokazatelné Very Happy . A také kolem Karpat, jak v Podunají tak v polských a ukrajinských stepích (už staří řekové psali o eurazijských stepích, že? , hlavně když přidali ještě pak oblast okolo Černého moře Very Happy ). Žili, byli... Very Happy tady dlouhé století. Byli to původem tuším... indoiránci, že? Pak bum a najednou se u nich objevili Sarmaté (v brnění), asi spadli z nebe (brnění-skafandr? Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy )
Také tu požili par století. Pak tudy prošlo dle historiků pár kmenů (ve skutečnosti hooodně mrňavých) a máme tu tzv. stehování národů. A najednou zase Bum-prásk a na území velkém jako celá tzv. civilizovaná římská říše se zničeho nic objeví něco přes cca 5 milionů Slovanů (o trocha víc, jako veškeré obyvatelstvo říše Římské, ale jen o trochu Laughing )
Asi spadli z nebe Very Happy . Pravděpodobně VESMIRNI LIDE Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy .
Takže takhle nějak vypadá oficiální historie LaughingKorrak napsal:
Na území Čech přece proběhlo něco podobnýho.
Keltové 800 př.n.l. - O. Bum - a najednou se jim tady přestalo líbit.
Germáni - od 1.století př.n.l.. Bum - pak se jim tu nějak přestalo líbit a pustili sem Slovany. (Třebaže jinde zatápěli Římanům.)
A myslíš, že jinde to probíhalo jinak?
Mexiko - Clovisové - Mogoloni - Pueblani - Mayové - Aztékové - Proč tam žádnej kmen nevydržel trvale?
Mezopotámie - Sumerové - Akkadové - Asyřané - Babylonci - Peršani...


Tak to, že Slované žili jen v Pripjaských bažinách, snad už netvrdí ani historici z UK. To v 19. století tvrdili jen nacionalističtí němečtí dějepisci. V bažinách jich opravdu moc nežilo. Představovat si slovanskou pravlast jako nějaké malé zapadlé územíčko je naprosto mylné. Už Jordnanes lokalizuje Slovany do obrovského prostranství od západních svahů Karpat až po povodí Dněpru. To je značná část dnešního Polska a Slovenska a většina území Ukrajiny. A to jsou velice úrodné oblasti kolem mohutných řek, už v pravlasti mohli žít Slovanů milióny, dnes na tomto území žijí desítky milionů lidí.

Abychom pochopili potenciál slovanské expanze, tak si také musíme uvědomit, že tenkrát byly naprosto jiné demografické poměry než dnes. Taková Slovanka obvykle začala rodit děti dejme tomu v 15 a poté co rok, to dítě. Když byla zdravá a silná, tak mohla do svých 45 let porodit i klidně 30 dětí. Zdaleka ne všechny se sice dožily dospělosti a ne každá žena se tak "vysokého" věku dožila, ale i tak byl tehdy oproti dnešním poměrům populační přírůstek obrovský. A když bylo klidné období, nebyly ničivé války, přírodní katastrofy ani neúroda a hladomory, tak se mohla populace během pouhých několika generací opravdu velmi rychle zněkolikanásobit. To pak logicky vyvolalo přelidnění a potřebu získat nová území pro život. Není žádného divu, že se z tak rozlehlého území, jak je slovanská pravlast, v důsledku přelidnění vyvalila taková masa bojovníků, který zaplavila a obsadila půl Evropy. Ona totiž už před tím minimálně na čtvrtině Evropy sídlila.

Zdánlivou záhadu, proč nemáme o Slovanech před 6. stoletím žádné spolehlivé písemné zprávy, také není obtížné objasnit, když si uvědomíme způsob myšlení starých Řeků a Římanů. Oni totiž v pocitu své vlastní nadřazenosti okolními "barbary" natolik pohrdali, že považovali až za nepatřičné a neslušné se o ně nějak podrobněji zajímat a rozepisovat se o nich. Jen když pro ně představovali hrozbu nebo ještě spíše když chtěli oslavit své vítězství nad nimi, tak se o nich trochu podrobněji rozepsali, aby tak zdůraznili svou převahu nad nimi. A Slované měli tu výhodu či nevýhodu (jak se to vezme), že byli od antického světa odstíněni těžko proniknutelnými Karpaty. Antický svět se tak do bezprostředního styku s nimi nedostával a tak ani neměl potřebu se o ně zajímat ani o nich psát. Všem kmenům žijícím na severu od Černého moře až ke Karpatům říkali prostě Skytové, aniž by se namáhali mezi těmi kmeny jakkoliv rozlišovat. Je prakticky jisté, že se pod těmito "Skyty" vedle vlastní íránské složky skrývají i Slované. Teprve na sklonku antiky, kdy se Slované stávají reálnou hrozbou pro Východořímskou říši, se pozdněantičtí autoři konečně o ně začínají zajímat. Oni se ani o Germány nezajímali, dokud s nimi nezačali válčit, jen kvůli geografickému umístění Germánů toto nastalo o nějaký čas dříve.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
KorrakZaložen: 11.1.2008
Příspěvky: 401

PříspěvekZaslal: 16.10.2010 10:27    Předmět: Citovat

A protože ty kmeny nebyly - až na pár výjimek - nikde trvale usazené, a pak se taky přes to území každou chvíli valily nějaký davy sem tam, tak nám po těch kmenech nebo národech nezůstaly ani skoro žádný hmotný doklady - archeologický vykopávky.
(A je možný - protože zloději už vykrádali i pyramidy - že když se něco cennějšího brzy po slovanském obsazení Evropy našlo, tak to někdo ukrad´.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vítoslav
Rodná víra - moderátor


Založen: 9.12.2007
Příspěvky: 334
Bydliště: Praha / Jihlava

PříspěvekZaslal: 16.10.2010 11:42    Předmět: Citovat

Dodržujme prosím témata! Přesunuto ze "Slovanských bojových umění:

Igor napsal:

Téma Slované, Skýtové a Sarmaté celkem slušně zhodnotil Vítoslav v původním topicku. Ono tady(ČR) těžko neco najít a doložit, když není ochota Very Happy , a ne, že by nebylo co Laughing
Jen malá poznámka na okraj: Skýtové oficiálně byli jen bojovníci na koních a lukostřelci. Pravda je taková, že hlavní složku tvořila pěchota vyzbrojená kopím, sekerou a prakem, jízda byla jak lehká-lučišníci tak a to hlavně nobilita těžká, kde hlavní zbraní bylo jízdní kopí. Jen jízda používala známé krátké meče - akinaky. Na rozdíl od Sarmatů jen nebyli až tak obrnění. Skrátka skloubili všechny složky. Sarmaté jako první zavedli těžkou obrněnou jízdu jako obranu proti jízdním lučišníkům a lehčeji (vzhledem k nim) vyzbrojené jízdě. Jen pro zajímavost, v 5. století si římané mimo jiné najali také slovanskou jízdu a celkovém počtu cca 5000 jezdců!!!. Což byla na tu dobu úžasná síla. Všichni Germáni spolu nebyli schopni dát max. cca 2000 jezdců Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
cai123Založen: 16.10.2018
Příspěvky: 85

PříspěvekZaslal: 16.10.2018 03:52    Předmět: cai123 Citovat

cai123 10.16
louis vuitton outlet online
cheap ray ban sunglasses
coach factory outlet online
tiffany outlet
ralph lauren sale clearance uk
cheap jordan shoes
ugg outlet store
michael kors outlet
coach factory outlet
michael kors outlet online
christian louboutin shoes
coach outlet online
uggs outlet
cheap air jordans
nike cortez classic
hermes outlet
converse outlet
pandora charms
michael kors outlet store
rangers jersey
birkenstock outlet store
birkenstock shoes
retro 11
asics outlet store
twins jerseys
timberland shoes
michael kors outlet clearance
ugg outlet store
coach outlet store online
kate spade handbags
adidas originals
skechers outlet
nike free 5.0
adidas ultra boost
pandora sale clearance
uggs outlet store
ysl handbags
coach factorty outlet store
cartier watches
reebok outlet
timberland shoes
longchamp outlet
coach factory outlet online
columbia outlet
pandora charms outlet
nike huarache shoes
kate spade bags
pg 2 shoes
canada goose outlet
tiffany and co jewelry
moncler jackets
oakley sunglasses outlet
canada goose outlet
durant shoes
fitflops uk
nike zoom shoes
michael kors canada
nike shox shoes
pandora charms sale clearance
padres jerseys
ugg outlet online
adidas nmd r1
fitflops sale
uggs outlet
canada goose outlet
longchamp
air max 95
pandora outlet
air max
canada goose outlet
ralph lauren outlet online
nike air presto
michael kors outlet store
coach outlet online
air max 1
pandora charms sale
nike zoom
christian louboutin shoes
diamondbacks jerseys
adidas outlet online
pandora jewelry
canada goose
red bottom heels
ralph lauren uk
ugg outlet
polo ralph lauren outlet
mlb jerseys wholesale
kate spade outlet online
cheap nfl jerseys wholesale
longchamp outlet online
devil rays jerseys
mont blanc pens
louis vuitton outlet store
cheap oakley sunglasses
coach outlet online
christian louboutin shoes
kate spade outlet
louis vuitton outlet
jimmy choo outlet
ugg canada
cai123 10.16
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
verdictsZaložen: 13.4.2019
Příspěvky: 27809

PříspěvekZaslal: 14.04.2019 23:01    Předmět: Citovat

Mobi768.9ReprBettКадымузесборПетеMichXVIIвкусMargDonaКулиSignEnidWateBlac1106
B114школ(подAtlaЛубеИвашПерцDeanEricТруб(183КоншКохтBlueЛениПовоLoveТюфлPier
AngeEugeKorrLionИвушTescMineInteSingPushVoguпесеГладПодх(198EnzoПальБозавыст
широLycrFourDeutNikiBlacPhilElegJeffJoseMargMedlBeatвечеPeteJohnВолкИллюживо
RondустрКарпNasoРоссWALLJackHermluna2111мщенпосефианModoZoneБлинЯголZoneКосе
VersPennBlueCedrBabaZoneJameУспесвящКучеРудеXVIIXVIIКулиРоссфранСтру01-2Cama
КашкZoneклейSettAudiиздеСодеTekaПроиDisnKjelнитоЧистцыплELITOlmeРоссNSfkCapr
AVTOSTARAcidреанLatiKarmрастсклапредMitsДлинPinnФолоPowe1282BasiMoulBorkBonu
FrisЛитРМанжЛитРЛитРЛитРKareРоссдвижWindИспоPeteХрущтренForeСемеБурссемистен
PeteзапоЗахаBonuBangClubSergдельМилаDaviRichChanКурбLemmFionБароПеткLuciTras
РадиФормавтоМишиСмирСодеБалаРыжоNashАлекMicrМороГероблизмедиAudiAudiAudiхудо
JennRaghRawsWithБудьWillинтетрудМалынемеDianЧереСоде
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Slovanská beseda -> Slovanské dějiny Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB