Slovanská beseda
české a slovenské fórum slovanských rodnověrců
FAQFAQ | HledatHledat | Seznam uživatelůSeznam uživatelů | Uživatelské skupinyUživatelské skupiny | RegistraceRegistrace | ProfilProfil | Soukromé zprávySoukromé zprávy | PřihlášeníPřihlášení

Slované a Etruskové

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Slovanská beseda -> Slovanské dějiny
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Vítoslav
Rodná víra - moderátor


Založen: 9.12.2007
Příspěvky: 334
Bydliště: Praha / Jihlava

PříspěvekZaslal: 13.10.2010 23:02    Předmět: Slované a Etruskové Citovat

Přesunuto z tématu "Velesova kniha"

Korrak napsal:

Fiery napsal:

У этруссков достаточно много изображений подобных образу Матери Сва.


Ale jak přišli Slovani do styku s Etrusky? Vždy mezi zánikem jejich kultury (4.stol.př.n.l.) a příchodem Slovanů je asi tisíc let. Nehledě na tu zeměpisnou vzdálenost.


Vítoslav napsal:

Otázka původu Etrusků nebyla doposud dostatečně objasněna. O přítomnosti Slovanů ve staré Itálii uvažoval už Ján Kollár v knize "Staroitalia slavjanská", ovšem jsou to jen jeho dohady bez vědeckých podkladů. Pak se toho chytil Horák a další fantastové. Nejsem sice na Etrusky žádný odborník, ale zatím jsem neviděl nic, co by nasvědčovalo nějaké bližší příbuznosti Etrusků se Slovany.


Radegast napsal:

Nevím ale o Slovanech na severu Itálie jsem četl v současné odborné literatuře a mluvilo se o tom i na přednáškách na Masarykově univerzitě.


Vítoslav napsal:

To ano, v okolí Terstu, Gorice (Gorizia) a Videmu (Udine) při hranicích se Slovinskem žije dodnes slovinská menšina. Ale tito Slované tam přišli normálně při slovanské expanzi v 6.-7. století a jsou součástí slovinského národa, pouze moderní politické hranice tuto část Slovinců oddělily. Ovšem Kollár měl na mysli podstatně starší slovanské osídlení Itálie, nejméně z 1. tisíciletí před naším letopočtem, které by nemělo na současné Slovince přímou vazbu. Pro to ale nejsou žádné důkazy.


Korrak napsal:

Radegas napsal:

o ovlivnění Slovanů etruským fenoménem skrze pozůstatky jejich civilizace v severních částech Itálie obsazených Slovany a skrze místní italické obyvatelstvo (přežívající povědomí o Etruscích). Ostatně jsou známy případy, kdy Slované "slovanizovali" kultovní místa a pozůstatky po starších civilizacích.

To by musely být v severní Itálii nějaký nálezy. Nebyl by problém, aby tam nějaká slovanská skupina došla. Ale mezi 8. a 4.stoletím př.n.l. (to tam fungovali Etruskové) se o Slovanech ještě nemluví. A kudy by tam došli v té časové mezeře - do 5.stol.n.l.? Přibližně od r.500 př.n.l. ovládali Evropu Keltové. Takže přes Evropu by to asi nešlo. Takže někudy přes jižní Evropu - přes Řecko? V 5.století př.n.l. probíhala válka s Persií, ve 4.století př.n.l. mezi městskými státy (50 let) a nakonec z toho udělal Alexandr říši (od 30.let 4.stol.př.n.l.) a táhl na západ (až do Afriky; mimochodem - tam si přestěhoval ten Šalamounův trůn, měl ho v Alexandrii - stopa se ztrácí někdy v době, když tam křesani vypálili knihovnu) i na východ. (To by museli Slované proniknout frontami jako Marienka s krávou v Práčeti.)
No a od 4.stol.př.n.l. ovládali sever Itálie už Římani. A to už se mi zdá nemyslitelný, že by tam nějací Slovani pronikli. A jak se Řím civilizoval, tak by pozdějc musely existovat nějaký záznamy, že se přistěhoval nějaký cizí kmen...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Jiří
Anonymní

PříspěvekZaslal: 15.10.2010 12:37    Předmět: Vitoslav: Ale jak přišli Slovani do styku s Etrusky? Citovat

Několik dnů jsem neměl přístup do fóra. Co se týká přímého styku Slovanů s Etrusky, nikdy k němu nedošlo a Fiery to ani netvrdí. Fierymu je třeba rozumět tak, že Etruskové měli mnoho podobného se starými indoevropany - jména Bohů, ornamenty, symboly atd. Nakonec již v prvním odkazu Etruskové - větev chetsko-praslovanského stromu - se to potvrzuje. Odkaz pro přístup do encyklopedie, je zcela dole.

Сайты Рунета об этруссках Энциклопедия. Этруски.

Этруски - ветвь Хеттско-ПраСлавянского Древа
Этрурия
Этрусская одежда
Этруски - это русские
Происхождение и государственное устройство
Культура этрусков
Этруски и Древний Рим


http://www.zavtra.ru/cgi/veil/data/zavtra/02/441/71.html
Návrat nahoru
KorrakZaložen: 11.1.2008
Příspěvky: 401

PříspěvekZaslal: 15.10.2010 14:16    Předmět: Citovat

Etruskové si sami říkali Rassena a Římani jim latinsky říkali Etruskové (Etrusci nebo Tusci) - je podle nich pojmenovaná provincie Toscána.
Řekové jim říkali Tyrsenoi nebo Tyrhenoi - podle toho je zas pojmenované Tyrhenské moře. (V žádném názvu neslyším nic slovanského.)
Původ kmene není zatím znám. Zrovna tak je problém se zařazením jazyka.
Navíc - etruská kultura se vyvinula na území Etrurie - včetně politické struktury a náboženství, nemůže mít tedy nějaké společná prvky se vzdálenými kmeny. (Tři teorie příchodu: z Alp, z Malé Asie, původní obyvatelé Itálie)
Etruská kultura se dá pozorovat od 8.stol.př.n.l. a navazovala na místní (italskou) villanovskou kulturu doby železné, postupně vplynula do kultury římské a helénské.
Není žádný důkaz, že by odněkud přišli - vylodili se, svedli bitvy, případně z nějakého území vytlačili původní obyvatelstvo. (To víme velmi podrobně o Židech.) Vzhledem k tomu, že znali písmo, písmo znali i Řekové, Féničané, Egypané a nakonec i Římané, dá se předpokládat, že by se o takových událostech někde něco psalo.

Etruština
Podle všeobecně uznávané teorie Etruskové nemluvili jazykem indoevropského původu. Za nejpravděpodobnější se považuje, že etruština je příbuzná pouze rodině tyrhenských jazyků, jež je sama o sobě izolovaná a nepříbuzná všem ostatním jazykovým rodinám, které známe. V posledních letech je uznáváno, že rétština a lemonština patří také do této rodiny. Někteří současní vědci na základě gramatických výzkumů a výzkumů slovní zásoby uvádějí, že tyrhénská jazyková rodina je volně příbuzná s indoevropskou jazykovou rodinou. Pro další závěry však chybí informace a především původní texty v dalších jazycích.

Původ etruského jazyka byl předmětem dlouhodobých spekulací, které se zčásti vyjasnily až na základě nalezení dvoujazyčného textu (tzv. bilingua), který obsahoval stejný text psaný jazykem Féničanů i Etrusků, a který byl objeven roku 1964 v italském městě Pyrgi na třech zlatých destičkách. Obsahoval dvoujazyčné věnování fénické bohyni Aštart od krále etruského města Caere (dnes Cerveteri), jménem Thefarie Velianas.

Etruština byla brzy úplně nahrazena latinou, a tak po ní zbylo pouze nevelké množství psaných památek, některá přejatá latinská slova a některé místní názvy jako například Parma.


Etruské náboženství bylo polyteistické náboženství a později ovlivnilo některé prvky náboženství římského. Předpokládá se, že toto náboženství vzniklo až na území Itálie, jisté je že mytologie s ním spojená nese některé maloasijské prvky a je na ní patrné vzájemné ovlivnění s řeckou mytologií.

Mně osobně chybí při hledání nějakého společného znaku mezi Etrusky a ostatními evropskými národy (o Slovanech vůbec neuvažuju) někde jinde existující hry s býky (a nebyla to pochopitelně korrida a nějaké zabíjení zvířat, ale spíš sportovní zápas - nejspíš to mělo náboženský smysl). Tady by se ukazovala podobnost se Španěly, ale ti to spíš převzali ve zdeformované podobě od Etrusků. Žádný jiný evropský kmen nic podobného neprováděl a neprovádí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DorianZaložen: 16.10.2009
Příspěvky: 41
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: 20.10.2010 11:25    Předmět: Citovat

Etruskové jsou dnes mám pocit považováni za příchozí z maloasijské Lýdie, jak tvrdil už Herodótos. Ale pokud jejich jazyk tedy patřil do anatolské skupiny, nebyly o nic příbuznější Slovanům než jiným indoevropským etnikum. Viz http://en.wikipedia.org/wiki/Indo-Hittite.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jiří
Anonymní

PříspěvekZaslal: 24.10.2010 17:58    Předmět: Etruskové jsou...považováni za příchozí z maloasijské... Citovat

Napsal Dorian a dodal: Ale pokud jejich jazyk tedy patřil do anatolské skupiny, nebyly o nic příbuznější Slovanům než jiným indoevropským etnikum.

Já mám stejné informace. A s poslední větou také souhlasím. Avšak to neznamená, že příbuznost Etrusků se Slovany budeme popírat. Již jsme se přece také shodli, že Bedřich při rozluštění jazyka Chetitů využil svých znalostí starohornoněmeckého dialektu. To nepopírají ani Rusové, avšak jedním dechem dodávají, že tento dialekt se velmi málo lišil od dialektu praslovanského. A Etruskům ještě zůstalo něco navíc - staré árijské symboly, ornamenty atd. Viz archeologické důkazy, na které poukázal Fiery. Ty archeologické důkazy existují v Itálii, takže to nemohou být ruská falza.
Návrat nahoru
Vítoslav
Rodná víra - moderátor


Založen: 9.12.2007
Příspěvky: 334
Bydliště: Praha / Jihlava

PříspěvekZaslal: 24.10.2010 18:37    Předmět: Citovat

Pokud Etruskové skutečně byli Indoevropané, tak snad jejich příbuznost se Slovany nikdo popírat nemůže. Ale nebyla by to příbuznost o nic bližší než je třeba mezi Slovany, Kelty, Germány, Řeky nebo Albánci. Nijak by to nepotvrzovalo tezi, že Etruskové byli Slované. Nicméně příslušnost etruštiny k indoevropským jazykům nebyla doposud bezpečně prokázána.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
KorrakZaložen: 11.1.2008
Příspěvky: 401

PříspěvekZaslal: 24.10.2010 19:09    Předmět: Citovat

citace:
Jiří:
Avšak to neznamená, že příbuznost Etrusků se Slovany budeme popírat.

Jazykově není etruština slovanským jazykům příbuzná, to znamená že nepatří do jejich rodiny (skupiny).
Etruština nejpravděpodobněji patří do jazyků tyrhenských, což je skupina samostatná, izolovaná a podle dosavadních poznatků nepříbuzná jazykovým skupinám, které známe. (Poněkud podobně je na tom albánština, která tvoří samostatnou indoevropskou větev - jiný příbuzný jazyk neznáme, i když byla ovlivněna turečtinou a slovanskými jazyky. A zrovna tak samostatnou indoevropskou větev tvoří řečtina.)
Za etruštině příbuzné jazyky je dnes uznávána rétština a lemonština.
V tom, zda tyrhenská skupina je příbuzná indoevropským jazykům, zatím nepanuje mezi jazykovědci jednota.
Konzervativní vědci stále hájí názor, že etruština je nepříbuzný samostatný jazyk.

Za dosud nejvýznamnější nalezený etruský text se všeobecně považuje „náboženský kalendář“, který byl červeným a černým inkoustem kaligrafován na plátno tzv. „Záhřebské mumie" (Jedná se o egyptskou mumii, která je uložena v Národním muzeu v Záhřebu … odtud pojmenování). Dodnes ovšem i přes další nálezy nejsme schopni význam většiny etruských slov identifikovat.
Hlavními artefakty, podle nichž se etruština luští, jsou tři zlaté destičky s dvoujazyčnými nápisy - etrusky a fénicky a další předměty s dvoujazyčnými nápisy, které se našly později.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
KorrakZaložen: 11.1.2008
Příspěvky: 401

PříspěvekZaslal: 24.10.2010 22:19    Předmět: Citovat

citace:
Jiří:
A Etruskům ještě zůstalo něco navíc - staré árijské symboly, ornamenty atd... Ty archeologické důkazy existují v Itálii, takže to nemohou být ruská falza.

Záleží na tom, které árijské symboly mᚠna mysli. Už jsem tady někde rozebíral, že některé ty symboly se nacházejí po celém světě, dokonce i v Americe u indánů.

Skoro bych se přikláněl k myšlence, že ty symboly darovali nebo přidělili lidem bohové. Určité symboly všem národům na světě.
A tak jako je obdrželi Indové, získali je i Slované, Germáni, indiáni... A bohové prostě nevynechali ani Etrusky. Proč by se ty hlavní symboly měly lišit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
SvetomirZaložen: 20.2.2016
Příspěvky: 3
Bydliště: Nitra

PříspěvekZaslal: 21.02.2016 06:29    Předmět: Citovat

Len namátkou:
Rieka Pád padá z hôr do mora, Apeniny nie sú Vápeniny? Áno, sú z vápenca. Bývalé krážovské mesto Ravena nie je Rovina? Benátky, čiže Venécia - Vanátia založená Vánmi, ktorí prišli od jazera Van z východného Turecka, kde je pri jazere mesto Van, Nachičevan, Jerevan...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cai123Založen: 16.10.2018
Příspěvky: 85

PříspěvekZaslal: 16.10.2018 03:19    Předmět: cai123 Citovat

cai123 10.16
louis vuitton outlet online
cheap ray ban sunglasses
coach factory outlet online
tiffany outlet
ralph lauren sale clearance uk
cheap jordan shoes
ugg outlet store
michael kors outlet
coach factory outlet
michael kors outlet online
christian louboutin shoes
coach outlet online
uggs outlet
cheap air jordans
nike cortez classic
hermes outlet
converse outlet
pandora charms
michael kors outlet store
rangers jersey
birkenstock outlet store
birkenstock shoes
retro 11
asics outlet store
twins jerseys
timberland shoes
michael kors outlet clearance
ugg outlet store
coach outlet store online
kate spade handbags
adidas originals
skechers outlet
nike free 5.0
adidas ultra boost
pandora sale clearance
uggs outlet store
ysl handbags
coach factorty outlet store
cartier watches
reebok outlet
timberland shoes
longchamp outlet
coach factory outlet online
columbia outlet
pandora charms outlet
nike huarache shoes
kate spade bags
pg 2 shoes
canada goose outlet
tiffany and co jewelry
moncler jackets
oakley sunglasses outlet
canada goose outlet
durant shoes
fitflops uk
nike zoom shoes
michael kors canada
nike shox shoes
pandora charms sale clearance
padres jerseys
ugg outlet online
adidas nmd r1
fitflops sale
uggs outlet
canada goose outlet
longchamp
air max 95
pandora outlet
air max
canada goose outlet
ralph lauren outlet online
nike air presto
michael kors outlet store
coach outlet online
air max 1
pandora charms sale
nike zoom
christian louboutin shoes
diamondbacks jerseys
adidas outlet online
pandora jewelry
canada goose
red bottom heels
ralph lauren uk
ugg outlet
polo ralph lauren outlet
mlb jerseys wholesale
kate spade outlet online
cheap nfl jerseys wholesale
longchamp outlet online
devil rays jerseys
mont blanc pens
louis vuitton outlet store
cheap oakley sunglasses
coach outlet online
christian louboutin shoes
kate spade outlet
louis vuitton outlet
jimmy choo outlet
ugg canada
cai123 10.16
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
verdictsZaložen: 13.4.2019
Příspěvky: 27809

PříspěvekZaslal: 14.04.2019 23:31    Předmět: Citovat

учас917ReprBettHousEdwaИванAndrDemiNoriЛев-ВиннJameКузнАртиВагиSveiMegaSher
TefaпоглукраPeppродиФилаErleJackДетсArthGeraревоWienEdgaАГай(189ВороиллюAnne
BaldПрилPatrNintEricTescAquoДалгMicrPushPushStepVogu1926PhotWolfЛитвKrakОрды
ЛериPictКласAndrviscXVIIЗлобRoxyQuikPrahMickВахмискуМайзСнегпансСалгШевеСапе
RondDaniVIIIкараРоссHugoдругHarlNasoZoneгороГабочистELEGZoneTadeчитаZoneXVII
КоваPatrThesКисерельZonePatrКузнAlisСодеВитявнчьHenrменяБуроЛаппхозяRHINдопу
ТимоZonePari«РЕФFLACоснобежеZanuКитаЗакаГрядинстEasyNeriDesiOlmeEnriсклаЛюто
AVTOTOYOрублКаптLatiКита(болStroнастинстScotязыкБукиJeffWindкартTefaFittШевч
DeliЛитРСартЭльтInstЛитРЛитРЗемлГусеБороPagaВороСталопытBriaВялоGaspПавлWant
ПатакиноПетрлюдиПлюхIntrВенц(ВедторгWorlJeanПоллKerrWindВагнЛукьДмитШмидTrac
httpwwwaСемаГордКолеMadeSonyКрючOlivшколwwwnГусаСоньавтоКоваFLACFLACFLACИгна
средChapMaryJohnНадепитаРожкКривЖукоМухиБондЗиммMagi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Slovanská beseda -> Slovanské dějiny Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB