Slovanská beseda
české a slovenské fórum slovanských rodnověrců
FAQFAQ | HledatHledat | Seznam uživatelůSeznam uživatelů | Uživatelské skupinyUživatelské skupiny | RegistraceRegistrace | ProfilProfil | Soukromé zprávySoukromé zprávy | PřihlášeníPřihlášení

Slovanské symboly

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Slovanská beseda -> Slovanské náboženství
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Pritbor

PříspěvekZaslal: 13.10.2008 22:37    Předmět: Slovanské symboly Citovat

Dnes jsem přišel na fórum, abych vnesl možná více světla k slovanskému symbolu Svarogova kola a keltského Taranidova kolečka které jsou buď stejné nebo jen nepatrně rozdílné, ale vzápětí mi došlo, že to nemohu udělat - téma tuším s názvem "Symbol či znak rodnověří" jsem nenašel, prohledal jsem celé fórum a nikde není. Je možné, že jsem jej přehlédnul, protože nepatřím zrovna mezi ty nejbystřejší. Je ale také možné, že bylo přejmenováno nebo smazáno.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petr P.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 14.10.2008 11:34    Předmět: Symbol či znak rodnověří Citovat

Skutečně tady nikde není. Doufám, že se pouze někdo uklikl, kdyby se to stalo samo tak nevím jak to řešit. Pokusím se text rekonstruovat:

Symbol či znak rodnověří

Pritbor 08.09.2008 23:41 napsal:
Mám takovou hloupou otázku, ale snad mi jí odpustíte. Má rodnověří nějaký znak či symbol? Než odpovíte, tak sem vkládám znak ze stránek (o kterém bych také rád něco věděl) a o něco níž vkládám tzv. slovanský kříž, jehož obrázky jsem našel na internetu.

Vítoslav 10.09.2008 19:29 napsal:
Rodnověří jako takové žádný jednotný symbol nemá. Různé skupiny užívají různé slovanské symboly, kterých je bezpočet. První uvedený (ten užíváme kromě jiných i my), je symbol solární, v podstatě je to stylizovaná šestiramenná svastika. Tento symbol je hojně rozšířený v archeologických nálezech i v novodobé slovanské etnografické kultuře.

Druhý uvedený symbol jsou tzv. ruce boha. Je to velmi prastarý znak známý z archeologických nálezů a mající silný ochranný účinek pro toho, kdo má čest ho užívat, ale může být zničující pro toho, kdo ho zahanbuje.

Pritbor 10.09.2008 22:46 napsal:
Nechci, aby jste tu dělal přednášku, ale docela bych rád znal další znaky. Samozřejmě ne proto, abych si je nechal vytetovat na rameno a chlubil se, jaký to jsem velký kabrňák (vemeno). Jde spíše o to, že mě znaky a symboly vždy přitahovali a k tomu samozřejmě i výklad, co přesně znamenají.

Ruce boha jsem našel náhodou a bylo u toho napsáno, že jde o symbol boha Peruna, což nemohu říct jistě, protože všemu co je na internetu se nedá věřit. Hraje v těchto symbolech nějakou úlohu barva? Nenašel jsem je totiž nikde barevné.

Vítoslav 11.09.2008 09:33 napsal:
Přehled slovanských symbolů se nachází v knize Svět slovanských bohů a démonů od Zdeňka Váni, která je dostupná v každé městské knihovně.

Teď jsem se pokoušel najít nějaký doklad o tom, že ony "ruce boha" byly opravdu někdy u Slovanů nalezeny - avšak neúspěšně. Takže beru svá slova zatím zpět, dokud nějaký jistý doklad neobjevím. Údajně byly archeology nalezeny někde v Polsku, ale to zatím není potvrzená informace. Jinak je tento symbol znám u Vandalů.

Igor 11.09.2008 11:30 napsal:
To Pritbor: Odpovídám stručně:
1. nemá
2. obecně se za symbol Slovanů považuje spíše znak slunce ve formě kříž v kruhu, většinou šesti, případně osmi ramenný. Což by měl být i symbol Svaroga (Slované se často nazívají vnuci Svarogovi). Často se kruh zobrazuje přerušovaný (forma svastiky), co by mělo značit koloběh věků.
Ruce boha jako symbol neznám a už určitě ne jako symbol slovanů. Zásadně to doposud používali spíše novopohané.
To Vítozslav: Jediná zmínka co jsem našel je v příspěvku Richarda Bígla ( :D :D :D ) v Lužickosrbském věstníku tuším z roku 2001. Kde se jako lokalita uvádí Biala u Lodže. Osobně nepovažuji až do výraznějšího důkazu obrazy na různých střepinách za symboly s výrazným potažmo náboženským významem. Na rozdíl od jisté pangermánské VŠ :lol: :lol:

Pritbor 11.09.2008 12:21 napsal:

Tady je ten znak který myslíš, ovšem není ve formě kruhu, ale ve formě šestiúhelníku. To vpravo má být tzv. Gromoviti znaci, který je nejčastěji spojován s Perunem. Především východní Slované vyřezávali tento symbol na dřevěné trámy pod střechou a věřili, že tento znak je ochrání před blesky.

Tady je ten kruh který myslíš, ovšem bez přerušování.

A tady je ten s přerušováním. Je ale osmiramenný.

Doufám, že ten znak nepoužívali nacisté nebo nějací dnešní neonacisté. Nechtěl bych tu být nařčen z nějaké propagace. :)

Igor 11.09.2008 12:49 napsal:
To Pritbor: Oba první znaky wikipedie spojuje s Perunem. Bohužel wikipedie je v mnoha případech " hodnověrná" jako např. Anonymova kronika :lol: :lol: :lol: . Že se šestiúhelníkové tvary vyskytly na keramice ještě nic neznamená.
K poslenému znaku: doufám také, ale u lidí toho typu je to težké, oni si něco vezmou za znak a vůbec tomu nerozumí :D

Pritbor 11.09.2008 13:54 napsal:
Igor napsal:
To Pritbor: Oba první znaky wikipedie spojuje s Perunem. Bohužel wikipedie je v mnoha případech " hodnověrná" jako např. Anonymova kronika . Že se šestiúhelníkové tvary vyskytly na keramice ještě nic neznamená.

Wikipedie je na tohle hrozná. Kdysi jsem tam něco psal a pak mi to nějaký jiný wikipediesta smazal, protože informaci kterou jsem tam napsal, tak tu nenašel nikde ve svých knihách (uváděl jen čtyři), takže to byl opravdu úctyhodný důvod ke smazání. :roll:
Igor napsal:
K poslenému znaku: doufám také, ale u lidí toho typu je to težké, oni si něco vezmou za znak a vůbec tomu nerozumí

Ono je to ale spíše smutný. Není to ale jen o lidech, kteří si ten znak vezmou. Teď z opačné strany: Když budu mít ten znak třeba na tričku, tak spousty lidí mě hned označí za nácka, protože jim to bude připomínat všechny ty nacistické runy, swastiky, erby divizí atd. které během svého krátkého života viděli.

:lol: Podobně to máš i s pentagramem: Pro prvního je to symbol magie, pro druhého je to symbol pohanství, pro třetího je to symbol Wiccy, čtvrtému to připadá jako satanská hvězda, protože nerozlišuje jaké cípy jsou nahoře a jaké dole, čtvrtý si to plete s židovskou hvězdou atd.

Igor 11.09.2008 21:00 napsal:
No já dávám přednost tomu s šesti rameny v kruhu. Tu osm ramennou svastiku klidně ale bez těch nesmyslných lístků kolem. A kdo bude tvrdit, že to má něco společného s nějakým vadným symbolem, tak mu řekni, že spíše je vadnej on :lol: :lol: :lol:

Pritbor 12.09.2008 01:46 napsal:
Ten šestiramenný v kole není přerušovaný na způsob swastiky, takže je to jen takové kolo od vozu. Hlavně mám pocit, že něco podobného (né-li stejného) drží v ruce keltský bůh Taranis, takže ten symbol vypouštím z hlavy, protože to není nic originálního. :?

Zatím jsem sem dával jen takové ty "neověřitelné" znaky nalezené většinou na keramice. Používají se ještě některé znaky?

Když už jsme u těch znaků: používá se také nějaký pozdrav nebo heslo? :D

Igor 12.09.2008 14:54 napsal:
To Pritbor: Áno, je to "jen" takové kolo od vozu :lol: . Ale je to jeden z nejstarších lidských symbolů slunce :lol: . Že to mohl mít i nějaký Taranis, je mě ukradené :D . Tento symbol patří ke Slovanstvu a ne nějakým novopohanům a wiccistům :D . O Keltech si všichni v Česku můžou nechat jen zdát.
Rodná víra a potažmo Slovanstvo jako celek není žádná tajná organizace nebo sekta, která by musela mít nějaké tajné znamení a signály :D :D :D . To fakt musíš hledat jinde.

Vítoslav 12.09.2008 15:32 napsal:
Pritbor napsal:
Když už jsme u těch znaků: používá se také nějaký pozdrav nebo heslo?

Jako pozdrav velmi často slovanští rodnověrci užívají pokřik "Sláva!". To je ale čistě moderní záležitost, která nemá žádné historické opodstatnění. A téměř nikdo neví, jaký má vlastně tento pozdrav původ, a tento původ je velmi podivný a není to nic, čím bychom se mohli chlubit.

Pritbor 12.09.2008 18:01 napsal:
Igor napsal:
To Pritbor: Áno, je to "jen" takové kolo od vozu . Ale je to jeden z nejstarších lidských symbolů slunce . Že to mohl mít i nějaký Taranis, je mě ukradené . Tento symbol patří ke Slovanstvu a ne nějakým novopohanům a wiccistům . O Keltech si všichni v Česku můžou nechat jen zdát.
Rodná víra a potažmo Slovanstvo jako celek není žádná tajná organizace nebo sekta, která by musela mít nějaké tajné znamení a signály . To fakt musíš hledat jinde.

Novopohané a wiccané ani nevědí, že nějaký keltský bůh Taranis vůbec existoval, takže ten znak ani nemůžou znát. Žádný z dnešních směrů se na keltský pantheon nezaměřují, protože to ani nejde. Já jsem se o tom kole v souvislosti s Taranisem dozvěděl jen díky mé encyklopedii o Bozích. Kolo u Taranise taktéž symbolizujíce sluneční kotouč. Po romanizaci keltských oblastí se to kolo stalo jedním z atributů římského Jova, takže to kolo nepatří jen slovanstvu, škoda. :wink:

Měl jsem na mysli pozdrav (například křesťan ti třeba řekne: Pochválen buď Ježíš Kristus) nebo heslo (například ČSSD má heslo: Jistoty a prosperita :lol: ), tajné znamení a signály jsem skutečně nemyslel, ale nevadí, že jsi to špatně pochopil. Jsem si dobře vědom, že Rodná víra není žádná tajná organizace a ani sekta. Mě jen zajímá víra slovanských předků a ne nějaký mystický řád typu svobodné zednářství, golden dawn, ordo templi orientis apod. - takové moderní zpackaniny složené ze všeho možného mě opravdu odpuzují, takže toho se neboj. Hlavně jsem si vědom toho, že Wicca také má kořeny ve svobodným zednářství, takže o nějaké pohanské tradici nemůže být ani řeč a proto novopohanství mě opravdu neláká.

Vítoslav napsal:
Jako pozdrav velmi často slovanští rodnověrci užívají pokřik "Sláva!". To je ale čistě moderní záležitost, která nemá žádné historické opodstatnění. A téměř nikdo neví, jaký má vlastně tento pozdrav původ, a tento původ je velmi podivný a není to nic, čím bychom se mohli chlubit.

Slovo "sláva" má možná něco společného se slovem "Slávie" (země Slovanů - něco jako Germánie) nebo s "bohyní Slávou" (ale tu jsi zřejmě vymyslel Jan Kollár v díle Slávy dcera, kde Sláva je slovanskou bohyní). Dílo Jana Kollára je o tom, že bohyně Sláva (alegorie Slovanstva) si stěžuje na radě bohů, že Slované museli ve své historii strpět různé křivdy. Jan Kollár a jeho dílo je z období Národního obrození.

Kotlohněv 15.09.2008 11:35 napsal:
Mně se ten kruh se šesti paprsky moc líbí, stejně jako šestiúhelník. Nebudu říkat proč, abych nekoupil jednu mlatem , ale je mi velice blízký. Ze stejného základu odvozovali Germáni runy a jeho rozšířením vzniká tzv. Květ života, nalezený v Egyptě. Pokud jej používají Slované, hlásí se tím k principu, který je za ním. A tím Slunce bezesporu je.

Pritbor 15.09.2008 22:37 napsal:
Kotlohněv napsal:
Mně se ten kruh se šesti paprsky moc líbí, stejně jako šestiúhelník. Nebudu říkat proč, abych nekoupil jednu mlatem , ale je mi velice blízký. Ze stejného základu odvozovali Germáni runy a jeho rozšířením vzniká tzv. Květ života, nalezený v Egyptě. Pokud jej používají Slované, hlásí se tím k principu, který je za ním. A tím Slunce bezesporu je.

Máš pravdu. Slunce je dárce života, světla a tepla. Bez něj by život na této planetě nevznikl. Bez něj by nekroužili planety ani v oběžné soustavě, zkrátka nic. Proč je ti ale ten symbol blízký? Z mého pohledu je Slunce jen koule, která stejně jednou vyhasne. Není to nic nadpřirozeného.

Igor 16.09.2008 09:29 napsal:
To Pritbor: Možná by bylo dobré si také to co cituji přečíst :D . Narážím na Slávy dceru od Kollára. Ten tam nic takového jako bohyně Sláva, nikde to nepíše. Jeho dílo je totální směska milostných písní a pseudo historie Slovanské, kde plete jednozlivé mytologie jak se mu to hodí. Jen tak mezi náma, Sláva je u něho pra-máti všech slovanských děv. :lol: Bohužel prolog je úplně jiný jak další části. Chce to hlubší znalosti, a ne jen to, co se jako výklad učí a papouškuje na školách :lol:
Omlouvám se, ale Tvůj pohled mě přijde jako typický pohled čecha :D ateista lehce říznutí tzv. křesťanstvým a hledající nějakou mystiku, málem až za každou cenu :D
Doporučuji si nejdříve nastudovat literatúru o symbolech a symbolistice, co to je a jaký má význam :)

Pritbor 16.09.2008 15:11 napsal:
Kápl jsi na to, že Kollára jsem nečetl. Holt ty všemožné čítanky a čtenářské deníky popisují Slávy dceru jinak a ty jsi zřejmě jediný člověk na světě, který Kollárovo dílo pochopil jinak - možná správně. :lol: Zřejmě jsi nepochopil, že o Kollárově díle jsem se zmiňoval jen v souvislosti s pozdravem, o kterém se zmiňoval Vítoslav, což jsi evidentně nepochopil. Já dobře vím, že Slávy dcera nevychází z původní slovanské víry ani slovanské mytologie.

Možná ti připadám jako ateista, který je lehce říznutý křesťanstvím, ale ty mi připadáš jako ateista, kterému se zamlouvá Rodná víra jen kvůli slavení svátků nebo snahou někam vůbec patřit. :lol: Já nehledám žádnou mystiku - co je to vlastně vůbec mystika? Připomíná mi to ty svobodné zednáře a jiné pofidérní skupinky. Řekněme, že odhadovat lidi přes net ti moc nejde.
Kotlohněv

PříspěvekZaslal: 21.10.2008 17:17    Předmět: Symbol Slunce Citovat

Slunce není jen vesmírné těleso, ale, protože člověk má vesmír v sobě, je to také jedno ze sedmi energetických planetárních center ( nejsou to čakry, i když s nimi souvisí: čakry jsou na páteři, planetární centra na přední straně těla ). Jde o tzv. Ptolemaiovo seřazení planet. Je to něco, co je ve své podstatě známo všem kulturám a náboženstvím, tudíž lze předpokládat, že Slované zde měli vlastní symboliku ( u Židů je to například Menora, sedmiramenný svícen ). Slunce je uprostřed planet, jeho číslo je 6 a má mezi ostaními výsadní postavení...
Vítoslav
Rodná víra - moderátor

PříspěvekZaslal: 23.10.2008 12:23    Předmět: Citovat

Děkuji, Petře, že ses o to postaral. Toto téma jsem naprostým omylem vymazal já, když jsem se ho pokoušel přesunout do sekce "Slovanské náboženství" a pak jsem nevěděl, jak ho obnovit. Tímto se všem diskutujícím omlouvám za svůj počítačový analfabetismus.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Petr P.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 23.10.2008 17:01    Předmět: Citovat

Až se ti to stane příště tak mi dej hned vědět (třeba mailem) abych to mohl obnovit. Kde přesně se při přesouvaní stala chyba?
Orwin

PříspěvekZaslal: 22.11.2008 15:57    Předmět: Přívěšky,... Citovat

Nevíte, jestli se dají někde na internetu sehnat přívěšky a jiné drobnosti se slovanskými symboly(tématikou)?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Vítoslav
Rodná víra - moderátor

PříspěvekZaslal: 23.11.2008 11:41    Předmět: Re: Přívěšky,... Citovat

Orwin napsal:
Nevíte, jestli se dají někde na internetu sehnat přívěšky a jiné drobnosti se slovanskými symboly(tématikou)?

Když si pořádně prolezeš Drakkarii, tak tam toho najdeš poměrně dost: http://www.drakkaria.com/
Slaviboj

PříspěvekZaslal: 23.12.2008 12:46    Předmět: Re: Symbol či znak rodnověří Citovat

Vítoslav napsal:

Pritbor napsal:
Slovo "sláva" má možná něco společného se slovem "Slávie" (země Slovanů - něco jako Germánie) nebo s "bohyní Slávou" (ale tu jsi zřejmě vymyslel Jan Kollár v díle Slávy dcera, kde Sláva je slovanskou bohyní). Dílo Jana Kollára je o tom, že bohyně Sláva (alegorie Slovanstva) si stěžuje na radě bohů, že Slované museli ve své historii strpět různé křivdy. Jan Kollár a jeho dílo je z období Národního obrození.

Mě osobně se ten pozdrav líbí a není mi proti srsti. Smile

Myslím, že pro rodnověří není nějakou přítěží. Pozdrav "Sláva!" se u rodnověrců používá poměrně dost často. Není to ovšem jediný pozdrav. Je to spíše zkratka pozdravu "Sláva bohům!" (u Poláků notoricky známé "Slawa bogom!"). Často se zvolání "Sláva!" používá přímo při náboženských obřadech, což jsem mohl vidět na YouTube u Polských rodnověrů (nebo tedy doufám, že to jsou rodnověrci). Confused
Vítoslav
Rodná víra - moderátor

PříspěvekZaslal: 20.01.2009 13:59    Předmět: Citovat

Tady ale nebyla řeč o samotném slovu "sláva" (které je prastaré), ale o tom, proč se používá jako pozdrav, což je neobvyklé. A tento pozdrav vznikl opravdu někdy v 80. letech u ruských neonacistů, je to prostě překlad německého "Heil!".
Vlesoslav

PříspěvekZaslal: 17.05.2009 14:21    Předmět: Citovat

Zůstala nezodpovězena otázka tohoto symbolu.

Protože je v souvislosti s rodnou vírou dnešních Slovanů hodně vidět (zejména na Východě), možná je to otázka poměrně příhodná. Přesně v této formě (ať už v pravo nebo levotočivé) se skutečně někdy/někde v minulosti na slovanském území objevila? Máme snímky z takových archeologických nálezů? Anebo je to pouze výmysl současných rodnověrců (asi především) z býv. SSSR?
Našel jsem toto pojednání o tzv. kolovratu, ale osobně je mi k ničemu, protože ruštinu neovládám. Navíc ani zde není snímek mnou uváděného tvaru "kolovratu", ale spíše formy, kterou máte vy (jako Rodná víra) ve svém znaku.
Představoval bych si to jako u Germánů. Ti mají černé slunce a i přesto, že ho zneužívali jako symbol himmlerovci, dnešní Germáni se můžou k jeho očištění odvolat na důkazní snímkyz archeologických nálezů.
Vítoslav
Rodná víra - moderátor

PříspěvekZaslal: 18.05.2009 21:48    Předmět: Citovat

Osobně jsem se nikdy s touto osmiramennou svastikou ani v archeologických nálezích ani v lidových dekoracích nesetkal, ale nejsem ani archeolog ani etnograf, takže to nemohu zcela vyloučit.

Za to přesně tu šestiramennou rozetu, kterou máme ve znaku, jsem nedávno viděl v kyjevském Národním muzeu snad na každém předmětu pocházejícím z jedné ještě předindoevropské kultury obývající oblast Ukrajiny. Tento symbol zůstal v lidové ornamentice až dodnes velmi oblíbený u všech Slovanů, ale nikde tolik jako právě na Ukrajině. Těžko říci, zda toto rozšíření může mít kontinuálně až tak staré kořeny.
Vlesoslav

PříspěvekZaslal: 09.06.2009 21:52    Předmět: Citovat

Možná, že by se dalo za původní vyobrazení kolovratu považovat to úplně v pravo dole (naneštěstí netuším z jaké knihy pochází tento obrázek, snad Rybakov):

Vítoslav
Rodná víra - moderátor

PříspěvekZaslal: 10.06.2009 23:27    Předmět: Citovat

Vlesoslav napsal:
Možná, že by se dalo za původní vyobrazení kolovratu považovat to úplně v pravo dole (naneštěstí netuším z jaké knihy pochází tento obrázek, snad Rybakov):

Funguje sice v podstatě na stejném principu, ale osmiramenná svastika v čistém provedení to prostě není.
Stanislav

PříspěvekZaslal: 12.06.2009 02:10    Předmět: Citovat

A čo perunova sekera? symbol, ktorý sa častokrát v archeologických náleziskách častokrát nachádzal. Aký význam jej pripisujete?
Dragovít

PříspěvekZaslal: 02.11.2009 01:13    Předmět: Citovat

Stanislav napsal:
A čo perunova sekera? symbol, ktorý sa častokrát v archeologických náleziskách častokrát nachádzal. Aký význam jej pripisujete?

Perunova sekera byla hojně rozšířený amulet související přímo s hromovládcem, ale jako symbol se nikde neobjevuje.
Dragovít

PříspěvekZaslal: 02.11.2009 01:16    Předmět: Citovat

Tohle jsem našel na http://www.arkona.sk , posuďte sami.

Selidor

PříspěvekZaslal: 16.02.2010 16:23    Předmět: Citovat

Dovolil jsem si přeložit toto pojednání, na které vložil link Vlesoslav
http://www.nasled.org/vera/Kolovorot.htm

Symbol Kolovratu

Pomodli se Perunovi za úsvitu - Pro nic za nic nenosíš na zbroji kolovrat.

Kolovrat - co pro nás Rusiče znamená? Nebo je to symbol fašistických okupantů? Nebo nepochopitelný indický symbol? Nebo náš odvěký symbol? Jak jsem mnohokrát napsal (a psát budu, dokud budu živ), nyní se mnozí snaží zesměšnit všechno, co má vztah k naší rodné kultuře. Očernili slovo "pohan" (v orig. jazyčnik), a vnutili nám pochybné písemnosti KOnstantina-Cyrila a Metoděje, a tak se i kolovrat v jejich podání stal ztělesněním fašismu. K čemu jim to bylo dobré napíšu níže a nyní napíšu o kolovratu.

Co to je kolovrat? Je to starobylý svatý symbol našich předků. Svastiku do současnosti uctívají v Indii; a ne náhodně je samotné slovo "svastika" převzaté ze sanskrtu. Jestli budete hledět na Slunce, je na něm možné uvidět kříž - ale ne "pravoslavný" crus imissima, ale rovnoramenný. Tento kříž je symbol života, Slunce, symbol lidské cesty (horizontální linie - Jav, horizontální cestu v Prav a Nav), symbol celého Světa (čtyři světové strany). Také samotné slovo "kříž" ukazuje na jeho životodárnou podstatu: "KR(Ř)Esadlo" (křesadlo, zapalovač), KR(Ř)Emen (kámen, křesací kámen) - toto všechno je Oheň, Světlo, malé Slunce. "KREStjanin" (ruské slovo krestjanin česky znamená rolník nebo zemědělec. pozn. překladatele)-kdo je nejblíže ze všech Zemi a tajemstvím Zrození a Života.

Taková byla síla slunečního kříže, že ho uznávali TÉMĚŘ VŠECHNY národy, které nedokázali se přiblížit "civilizaci" a "všelidským hodnotám". Například, na počátku 16. století výprava F. Cortéze odhalila u jihoamerických indiánů (Cortés a jeho následovníci se s opovržením odvrátili od lidských oětí Aztéků i od toho, co připomínalo... parodii na křesťanství:.... klanění se symbolům větru a deště podobným kříži", Great Religions of the World"; a ve druhé polovině 18. století byly nalezeny podobné symboly na mnoha místech Centrální a Jižní Ameriky ("...tento symbol se objevoval ve všech společenstvích jako součást uctívání sil, které byli počátkem života").

Nedávno vědci Sibiřské části RAN byla získána unikátní fotografie slunce. Byly na ní jasně patrné radiálně ke slunečnímu disku se stáčejících do pravotočivé svastiky osm rotujících proudů. A jestliže se podíváme na spirály galaxií, které sice nepředstavují tento kříž, ale s doplňujícími ryskami vepsanými do kruhu. Slované nazývali svastiku "kolovorot"; slovo které pochází od slova "kolo"- kruh (toto slovo zůstalo ve svém původním významu v polštině - "kolo"). Z tohoto slova pochází "KOLOvorot" (vrták), "KOLeso", KOLco". (kolco do češtiny lze např přeložit jako kruh, prsten, cyklus) Slovo "kolovorot" také znamená "krugovorot", a znamená věčný návrat všeho. Člověk se rodí, dospívá, stárne, umírá a znovu se rodí.... Stejným zůstává pouze centrum otáčení (v ruštině orig. vraščenia - otáčení, návratu) - Rod. Čáry podél linií slunečního kříže ukazují směr pohybu Slunce. Jestliže kolovorot směřuje po směru pohybu Slunce (sprava-doleva) tak symbolizuje zrození, vytváření, obnovení/návrat, Svantovíta-Bělboga. Jestliže kolovorot směřuje proti slunečnímu pohybu - tak symbolizuje umírání, ničení, zapomění, Černoboha. (Slunce které mizí v Nočním Světě.) Na druhou stranu ale obráceně se točící kolovorot není symbolem něčeho zlého. Je to například zneuctěná pohanská svatyně. Smrt - je opačná strana života, a bez ní by byl život nemožný; proto ať se kolovorot otáčí kterýmkoliv směrem - je to jedno, je to Slunce a Věčné Koleso.
Nejčastěji zobrazovali kolovorot se šesti nebo osmi paprsky, občas se dvěma.

Samozřejmě, že pro nepřátele Rusi, u kterých vládl kult smrti, mrtví a záhrobní život, není nic horšího než sluneční znak, než radost, jásot a láska k životu uctívačů slunce! Ne pro nic za nic naši předci předpokládali, že Slunce - Dažbogův štít - odhání nečisté síly. Proto tedy od kolovorotu utíká nepřátelská havěť.
Ale oni pouze neutíkají. Mnozí vědí, jak "normální lidé" milují nálepkovat. Říká-li jim kdokoli něco nepříjemného, je pro ně ihned "fašista a antisemita" a pokud se začne ospravedlňovat, neberou ho nazřetel. Nyní tedy každý - kdo nosí kolovorot (který byl na Rusi už v dobách, kdy křesťanští "církevní otcové", byli na houbách) je "fašista".
Ale musíme se bát nesmyslného žvanění? My, Vlci Severu, budeme se bát šakalů?
Abych nezpůsobil radostné výkřiky křesťanů, že se klaním Slunci (v ruštině slovo uctívat, uctívač se řekne poklonnik), řeknu kdo je to uctívač/ctitel.(poklonnik) Je to člověk, který poklonou vzdává úctu. V minulosti se lidé ukláněli rodičům, starcům a tak jim vzdávali úctu. Současné pokývnutí (hlavou) - je také poklonou, která znamená: "Dobře jsi to řekl, ctím tvé rozhodnutí". Nyní se lidé chodí klanět popům, z nichž většina pro ně nic neudělala - krom vytahování peněz, a kteří si úctu ničím nezasloužili. A já uctívám Slunce - za teplo, světlo a život, a mhouřím před ním oči s poděkováním.
Vlesoslav

PříspěvekZaslal: 16.02.2010 20:03    Předmět: Citovat

Velké díky Selidore za překlad. Respekt.
O kolovratu si do téhle chvíle myslím, že je pěknou formou zachování posvátného znaku - svastiky - pro dnešní dobu. Jde sice o moderní tvar (nepodložený historicky), ale myslím, že pro očištění od všeobecného vnímání jako symbolu utrpení a zmaru (které dostal díky panu Hitlerovi) je to zapotřebí (ta nová forma). S ruským autorem článku se dá shodnout s tím, že ale ani tyto snahy o zbavování nánosů bahna na tomhle znaku současnými starověrci nebudou pro většinu lidí moc chvályhodné a plné porozumění.

PS: O dalším sporném symbolu - sekeře jako amuletu - se zkušení ruštináři můžou dočíst tu . Bylo by neskutečné, kdyby se někdo našel na překlad. Wink Embarassed
Dragovít

PříspěvekZaslal: 27.04.2012 21:18    Předmět: Citovat

Vítoslav napsal:
Tady ale nebyla řeč o samotném slovu "sláva" (které je prastaré), ale o tom, proč se používá jako pozdrav, což je neobvyklé. A tento pozdrav vznikl opravdu někdy v 80. letech u ruských neonacistů, je to prostě překlad německého "Heil!".

Což vůbec není na škodu. Já osobně bych v tom neonacisty nevyhledával, vždyť i staří Římané používali pozdrav "Ave!" a dokonce i seveřané znali "Heil!", což obojí se v podstatě shoduje. Dokonce i začátek "Sigrdrifiny modlitby" začíná slovem "Heil dagr!" oslavující den a v dalším verši "Heilir!" provolávající slávu tentokrát bohům a následně "Heilar!" k bohyním (jedná se o začátek eddické písně Sigrdrífumál), takže podobný pozdrav mohli znát i staří Slované.

Naposledy upravil Dragovít dne 27.04.2012 21:48, celkově upraveno 1 krát.
Dragovít

PříspěvekZaslal: 27.04.2012 21:43    Předmět: Citovat

Zajímalo by mě, zda symbol používaný českými rodnověrci je skutečně symbolem staroslovanské víry. Já o tom začínám mít vážné pochybnosti.

Na internetu jsem našel náhrobek kněze Bogomila, který žil v desátém století v Bulharsku. Byl to křesťan, přesněji stoupenec heretického hnutí Bogomilů, což byla dualistická gnostická sekta. Na jeho náhrobku se nachází tentýž symbol jaký používají slovanští rodnověrci a který je i hojně využit na oficiálních stránkách Rodné víry. Někdy je možno symbol najít také v souvislosti s řecko-římskou antickou bohyní Afrodítou-Venuší. Nevycházel jsem však jen z internetu: tentýž symbol jsem nalezl na římsko-keltském oltáři z německého Böckingenu věnovaný bohu Taramucnusovi (DEO TARANVCNO - zřejmě se jedná o pořímštěného galského hromovládného boha Taranise nebo o nějaký jeho příbuzný pořímštěný ekvivalent) kde je umístěn několikrát. Tento symbol tedy asi není výhradně slovanským symbolem jak se možná někteří domnívali, je totiž mnohem univerzálnější a rozšířený v mnoha jiných kulturách.

Bogomilův náhrobek

Taramucnův oltář z Böckingenu
Dragovít

PříspěvekZaslal: 29.10.2012 20:22    Předmět: Citovat

Další objev se "slovanským" symbolem, tentokrát je to destička s motivy symbolizující kartaginskou bohyni Tanit.

Vratislav

PříspěvekZaslal: 31.10.2012 14:24    Předmět: Citovat

Ano, tak symbol u slovanů nazývaný Svarga je samozřejmě rozšířen i u jiných kultur (a to dost široce). Není na tom nic překvapujícího. Příkladů jeho užití u jiných kultur by šlo najít mnoho.
To jej však, alespoň dle mého názoru, nikterak "neodslovanšťuje".
mesicorla

PříspěvekZaslal: 31.01.2014 08:56    Předmět: Re: Symbol či znak rodnověří Citovat

Slaviboj napsal:
Vítoslav napsal:

Pritbor napsal:

Mě osobně se ten pozdrav líbí a není mi proti srsti. Smile

Myslím, že pro rodnověří není nějakou přítěží. Pozdrav "Sláva!" se u rodnověrců používá poměrně dost často. Není to ovšem jediný pozdrav. Je to spíše zkratka pozdravu "Sláva bohům!" (u Poláků notoricky známé "Slawa bogom!"). Často se zvolání "Sláva!" používá přímo při náboženských obřadech, což jsem mohl vidět na YouTube u Polských rodnověrů (nebo tedy doufám, že to jsou rodnověrci). Confused

Prapůvodně jsou výrazy sláva, slavia, slovan, slavjan atd odvozeny od výrazu SLOVO, více - podloženo nálezy - napíšu později.
cai123

PříspěvekZaslal: 16.10.2018 03:29    Předmět: cai123 Citovat

cai123 10.16
louis vuitton outlet online
cheap ray ban sunglasses
coach factory outlet online
tiffany outlet
ralph lauren sale clearance uk
cheap jordan shoes
ugg outlet store
michael kors outlet
coach factory outlet
michael kors outlet online
christian louboutin shoes
coach outlet online
uggs outlet
cheap air jordans
nike cortez classic
hermes outlet
converse outlet
pandora charms
michael kors outlet store
rangers jersey
birkenstock outlet store
birkenstock shoes
retro 11
asics outlet store
twins jerseys
timberland shoes
michael kors outlet clearance
ugg outlet store
coach outlet store online
kate spade handbags
adidas originals
skechers outlet
nike free 5.0
adidas ultra boost
pandora sale clearance
uggs outlet store
ysl handbags
coach factorty outlet store
cartier watches
reebok outlet
timberland shoes
longchamp outlet
coach factory outlet online
columbia outlet
pandora charms outlet
nike huarache shoes
kate spade bags
pg 2 shoes
canada goose outlet
tiffany and co jewelry
moncler jackets
oakley sunglasses outlet
canada goose outlet
durant shoes
fitflops uk
nike zoom shoes
michael kors canada
nike shox shoes
pandora charms sale clearance
padres jerseys
ugg outlet online
adidas nmd r1
fitflops sale
uggs outlet
canada goose outlet
longchamp
air max 95
pandora outlet
air max
canada goose outlet
ralph lauren outlet online
nike air presto
michael kors outlet store
coach outlet online
air max 1
pandora charms sale
nike zoom
diamondbacks jerseys
adidas outlet online
pandora jewelry
canada goose
red bottom heels
ralph lauren uk
ugg outlet
polo ralph lauren outlet
mlb jerseys wholesale
kate spade outlet online
cheap nfl jerseys wholesale
longchamp outlet online
devil rays jerseys
mont blanc pens
louis vuitton outlet store
cheap oakley sunglasses
coach outlet online
kate spade outlet
louis vuitton outlet
jimmy choo outlet
ugg canada
cai123 10.16
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Slovanská beseda -> Slovanské náboženství Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: