Slovanská beseda
české a slovenské fórum slovanských rodnověrců
FAQFAQ | HledatHledat | Seznam uživatelůSeznam uživatelů | Uživatelské skupinyUživatelské skupiny | RegistraceRegistrace | ProfilProfil | Soukromé zprávySoukromé zprávy | PřihlášeníPřihlášení

o-kmeny a u-kmeny

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Slovanská beseda -> Slovanská kultura
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Michaela

PříspěvekZaslal: 22.10.2012 12:35    Předmět: o-kmeny a u-kmeny Citovat

Dobrý den, není mi jasné, jak určit vzor u danného slova. Když mám například slovo Christos7 a Vinograd7 nevím, jak určit k jakému kmeni patří. Oba jsou zakončené na tvrdý jer. Vím, že Christos7 je u-kmen a vinograd7 o-kmen, ale jak mám k tomuto závěru dojít? A jaký kmen by bylo slovo med7? Díky za odpověď.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vítoslav
Rodná víra - moderátor

PříspěvekZaslal: 22.10.2012 21:27    Předmět: Citovat

Podívat se do slovníku. Tam je vždy uvedena koncovka genitivu. O-kmeny mají v genitivu koncovku -a a u-kmeny koncovku -u. Podle toho se to pozná. V nominativu singuláru rozdíl není. A Христосъ a виноградъ jsou oba o-kmeny. Медъ je u-kmen, protože mé genitiv медѹ.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Michaela

PříspěvekZaslal: 23.10.2012 07:18    Předmět: o-kmeny a u-kmeny Citovat

Aha, nám právě řekly, že Christos7 je u-kmen a pak jsem tomu nerozumněla. Tak se asi spletly. Díky moc.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Slovanská beseda -> Slovanská kultura Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: