Slovanská beseda
české a slovenské fórum slovanských rodnověrců
FAQFAQ | HledatHledat | Seznam uživatelůSeznam uživatelů | Uživatelské skupinyUživatelské skupiny | RegistraceRegistrace | ProfilProfil | Soukromé zprávySoukromé zprávy | PřihlášeníPřihlášení

Satan - konkurence starých bohů?

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Slovanská beseda -> Současné rodnověrské hnutí
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Korrak

PříspěvekZaslal: 09.04.2011 15:21    Předmět: Satan - konkurence starých bohů? Citovat

O současném satanismu

Satan na internetu zvýšil poptávku po vymítačích ďábla
Vlivem internetu se podle katolické církve rychle šíří uctívání Satana, což nebývale zvyšuje poptávku po vymítačích ďábla – exorcistech. Růst satanismu znepokojil katolický klérus natolik, že kvůli němu podle listu The Daily Telegraph uspořádal v Římě speciální šestidenní konferenci.
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/230276-satan-na-internetu-zvysil-poptavku-po-vymitacich-dabla.html

Pokud katolíci nepřehánějí a pokud to není myšleno obrazně, tak by se móda satanismu vracela.
Já jsem se satanismem dost zabýval, dokonce jsem o něm diskutoval na několika fórech - už je to pár let. (Dokonce jeden účastník tohoto fóra vyšťoural nějaké moje příspěvky - pokud se pamatuju, tak se to týkalo rozboru Janova Zjevení a teorií, které Šelmu ztotožňovaly s římským císařem Nerem, případně s jinými osobami. Asi chtěl nějak zdiskreditovat tohle fórum, že se místo uctívání pohanských bohů spojuje se Satanem.)
Tady bych se už teoriemi o Satanovi - kdo to byl a kdo ne - nechtěl zabývat. Buď to znáte, nebo o tom můžem diskutovat třeba meilem, nebo můžem na to zřídit samostatnou rubriku.

Ve světě se satanismus začal šířit od konce 19. století, dokonce byl ze začátku spojen se starověkým egyptským mysticizmem a jeho bohy. Moderní satanismus ovlivnil S.La Vey, který napsal Satanskou Bibli, od konce 60.let 20.století (Jde o filosofický směr, v němž se sice uplatňuje i sex, ale nemá nic společného s obětováním živých tvorů.)
Samozřejmě že existují i praštění jedinci nebo závadová parta, kteří si vymyslí nějaká svoje pravidla a pak jsou schopni i zabít člověka. Několik případů řešily i soudy třeba v Německu. (Jenže na druhé straně zas dochází k případům zabití při vymítání ďábla. A kromě toho - ve skutečnosti mají lidské oběti pro nadpřirozené mocnosti kořeny už v pohanských náboženstvích a používaly se kdysi i při čarování. Takže jejich původcem není Satan. Konec konců - v Bibli se o obětování lidí Satanovi nic nepíše. Pouze Abraham chtěl obětovat syna Izáka Bohu - pravděpodobně to bylo i u Židů dřív běžné - ale od té doby už to dělat nesměli. A druhý případ - Bůh obětoval svého syna sám sobě - nebudu rozvádět.)

V ČR se móda satanismu rozvinula koncem 80. a zvlášť v 90.letech minulého století. Jednak se to soustřeďovalo kolem blackmetalových kapel (V Brně založil Satanovu církev Jiří Valter z kapely Root. S některými brněnskými satanisty jsem si dopisoval - ještě papírovými dopisy přes poštu. Teď ji řídí Rada třinácti. V Praze založil česko-slovenský Chrám Satanův Pavel Brndiar.) a jednak vznikaly malé místní skupinky.
I já jsem provokoval křesťany satanskými přívěšky na krku. Chodil jsem s nimi i hrát do kostela, takže si na to zvykli.
Kromě toho vznikaly - obvykle dočasně - různé malé skupiny - chodily černě oděny, scházely se na hřbitově (v Chebu měli shromaždiště pod hradem u vstupu do podzemních chodeb.). Většinou se omezily na konání nočních obřadů, ale občas došlo i na nějaké lumpárny - obvykle se obřadníci posilovali alkoholem - a pak třeba zdemolovali náhrobky. Nemám informace, že by u nás došlo k zavraždění člověka při nějakém satanistickém obřadu. (Občas zabíjeli kočky, kohouty nebo potkany a mrtvolky přibili na strom.)

Zdálo se mi, že móda satanismu v posledních letech opadla, i když katolíci se bojem proti Satanovi zabývají pořád - i za papeže Benedikta.
Ale šíření satanismu po internetu je novinka. A nejspíš to jde velice snadno. (I dřív jsem se setkával s názory, že v počítačových hrách a v internetu se skrývá Satan, podobně jako v televizi a ve spotřebě, ale bral jsem to obrazně. Prostě každá věc a činnost, která se jednostranně přehání, může škodit...)

Pro někoho může být ovšem nemilé, že satanismus patří do stejné vlny jako novopohanství a jiné alternativní duchovní směry. Je to vyplňování prázdného prostoru po donedávna vševládnoucích náboženstvích, v něž lidi ztratili důvěru a která opouštějí. (Zvlášť z katolické církve vystupují v současné době tisíce věřících - hlavně v Evropě.) Nepříjemné je, že se jako náhrada vytvářejí různé nekontrolovatelné skupiny občas i násilnické.

Asi si budem muset počkat, jak se na poli duchovním bude situace dále vyvíjet.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kojot

PříspěvekZaslal: 19.11.2011 20:28    Předmět: Satan, Cernunnos, Veles... Není to jedno? Citovat

Někdo tomu, koho uctívá říká Veles, jiný Cernunnos, pro jiného je to Bafomet nebo Satan... Není to jedno? Zeptejte se křesťanů, co si o vás myslí, povětšinou vás budou mít za satanisty.
Osobně si myslím, že co se týče jakýchkoli starých bohů je třeba mít se na pozoru. To, co dlouho spalo, se nemusí vždy správně orientovat ve zcela proměněném světě. Tradice s nepřerušenou kontinuitou pokládám za duchovně adekvátnější než revivalizaci zasutých archetypů. V Něměcku takto invokovali Wotana a výsledkem byli Himmlerovi hošani. A jistě ne proto, že by Wotan sám o sobě byl špatný, prostě nerozuměl tomu, co tady díky křesťanské tradici vzniklo.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Kojot

PříspěvekZaslal: 19.11.2011 20:29    Předmět: A to říkám jako bývalý pohan a satanista Citovat

Jen dodávám, že jsem v tomto proudu nějakou dobu pracoval, nejsem žádný pámbíčkář odvedle.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Raslavien

PříspěvekZaslal: 21.11.2011 13:56    Předmět: Satan je produkt kresťanstva Citovat

Nedovolím si tvrdiť, že Satan je porovnateľný s Velesom. Keďže je Satan produktom semitského náboženstva, v podstate predstavuje padlého anjela, nie priamo božskú entitu. Veles je špecifický a taktiež si neviem predstaviť jeho úplné stotožnenie s ponúkanými variantami. Samozrejme indoeurópska tradícia rozhodne nájde možné paralely, v prípade semitského monoteizmu ale nie (tie novšie podobnosti v podobe rohov nepovažujem za relevantné).
Celkom ste tu nespomenuli všetky smery, napríklad gnostické vnímanie satanizmu, ktoré odmieta La Veyovo učenie a viacmenej je tam to slovo satan- v tom pojme vnímané inak.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kojot

PříspěvekZaslal: 21.11.2011 15:00    Předmět: Souhlasím Citovat

Souhlasím, že jsem to zjednodušil možná až příliš. I když to gnostické pojetí je spíš luciferiánské než satanské. A vzhledem k tomu, že satanisti obvykle nechápou Satana v biblickém smyslu, ale jako ztělesnění křesťanstvím potlačených bohů, nemají k tomu pohanství zase tak daleko. Ale hádat se o to nebudu, to nemá smysl.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Slovanská beseda -> Současné rodnověrské hnutí Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: