Slovanská beseda
české a slovenské fórum slovanských rodnověrců
FAQFAQ | HledatHledat | Seznam uživatelůSeznam uživatelů | Uživatelské skupinyUživatelské skupiny | RegistraceRegistrace | ProfilProfil | Soukromé zprávySoukromé zprávy | PřihlášeníPřihlášení

Pšované, svatyně Černoboha...a taky runy :)

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Slovanská beseda -> Slovanské dějiny
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
KorrakZaložen: 11.1.2008
Příspěvky: 401

PříspěvekZaslal: 24.06.2011 13:25    Předmět: Pšované, svatyně Černoboha...a taky runy :) Citovat

Pšované, svatyně Černoboha...a taky runy

Pšované
Pšované jsou jeden z bájných slovanských kmenů na českém území. Pšovské knížectví mělo mít centrum na hradišti Pšov (dnešní Mělník). Podle Kristiánovy legendy byl jedním z pšovských knížat Slavibor, jehož dcerou měla být Ludmila, manželka Bořivoje. Nelze rozhodnout, nakolik jde o spolehlivou informaci, protože v jiných legendách má sv. Ludmila odlišný původ.
Bořivoj měl též manželku jménem Ludmila, dceru Slavibora, knížete ze země slovanské, jež za starodávna slula Pšov, nyní od dnešních lidí podle hradu nedávno vystavěného Mělnickem sluje. Kristiánova legenda
Pšov jakožto sídlo Slavibora, otce svaté Ludmily zmiňuje i Kosmas v Kronice české
Pšované nazývali se podlé hradu Pšova (Mělníka) a říčky Pšovky. Od Čechů dělilo je Labe, ale k severu roztáhli se daleko až ke hvozdu, t. j. k Mimoni, a odtud do údolí Jablonského. Také podkrají Jizery patřilo k jejich zemi, neb tu postavil Boleslav Lítý, kníže jejich, hrad Boleslav (Starou) a snad i Boleslav druhou (Mladou). Augustin Sedláček v hesle "Čechy...", Ottův Slovník naučný

Klan střežil tajemství získané od bohů na pomezních hvozdech, jehož žároviště (kde se zapalovaly pohřební hranice), posvátné háje a prahy, pod nimiž dlely duše dávných dědů, se rozkládaly v lužních oblastech kolem hradu Houska, Mšena, Tuháně, Vrátna, Deštné a Skalska.
Hájili pohanskou víru a tak stáli v cestě sjednocovacím snahám knížete Boleslava I.
Jednoho dne r.937 došlo k bitvě mezi křesanským vojskem Boleslava I. (velel Bratřimír z Hrušova) a vojskem Pšovanů (velel Cetna). Bitva začla u Neměřic a Stranova v noci a skončila druhý den v poledne. Pšované byli poraženi a zřejmě se po prohrané bitvě odebrali do dnešních Lužických hor ke svým bratřím Lemuzům a pak k Lužickým Srbům.

Krolmusovy objevy
Václav Krolmus (1790-1861) byl vlastenecký kněz, sběratel lidové slovesnosti, spisovatel a archeolog. Mezi jeho největší úspěchy patří obohacení sbírek Národního muzea a starost o řadu památek, jež uchránil před zničením.
Na poli literárním jsou jeho nejvýznamnějším dílem Staročeské pověsti, zpěvy, hry, obyčeje, slavnosti a nápěvy s ohledem na bájesloví českoslovanské.
Mimo jiné prováděl i výzkum na bývalém území Pšovanů. V malé vesničce Skalsko, která se rozkládá nad potokem Skalský a v jejímž okolí bylo několik posvátných studánek a magických míst, nalezl posvátnou svatyni s božištěm Černoboha nazvanou Raksy. Celá tato oblast je i nadále opředena řadou záhad. Vždy u kříže na Skališti na jižní straně k Borči, na polích, okolo hřbitova a v zahradách a ve vesnici byla nalezena velká žároviště a pohřebiště.

Podle Krolmusových zjištění a závěrů:
Pohřebiště a božiště
Většina koster nalezených na místě prastarého hřbitova měla okolo hlavy položeny tři až pět velkých kamenů.
Posvátná svatyně Černoboha Raksy byla nalezena pod statkem čp. 17. V několika podzemních místnostech bylo nalezeno několik pískovcových sloupů pokrytých runami. Když se pokusíme částečně dešifrovat jméno Raksa, tak zjistíme, že u starých Slovanů značil tamního boha, služebníka Černoboha. Jde o podzemního bůžka, kterému se v Čechách také říkalo Raraš, Rarášek, Rarašík. Bral na sebe podobu velkého černého psa.

Krolmus údajně některé texty rozluštil:
"Tyto ostatky prachu a popele z mrtvol lidských, na žárovišti upálených, vyšším Světlobohům obětovaných, do nádob sebraných, do onoho božiště podzemského Černoboha přinešených, v nádobách ukrytých a tuto postavených, pod strហa pod ochranu Černoboha v říši podzemské mocnému se odevzdávají, aby je věrně střežil a dle své vůle a moci s nimi nakládal a opět je k životu povolal"

Radegasi balemu Vlinsi nisi Jamarsi Sudu. (v tomto nadpisu byla prý jména bohů)

"Toto božiště zasvěceno jest Radegastu Bělobohu veškerého zdaru i zmaru. Roditeli všech tvorů a vzkřísiteli všech mrtvých. Vlinsi dvojtvářnému, Nišovi, bohu nočnímu tmavé říše podzemské. Jamarovi nočnímu Černobohu podzemské říše, bohu slunečního a pekelného ohně..."
Podle jeho závěrů bylo toto božiště používáno asi od roku 400 n. l. až do 10. století.

Radegast
Další vytesané jméno Radegast se v naší slovanské mytologii objevuje daleko častěji. Radegast, Radegas, Radagost, Radigast, Rodogost, Reydegast, Radahost, Radihost či Hostirad. Jde o boha veškerého zdaru a zmaru, života a smrti, na nebi i na zemi. Jsou známy případy, kdy byl znázorňován jako býk. Byl obhájcem veškerého tvorstva na světě a smírcem lidu s bohy. Jak se zdá, co byl pro Indy Višna a pro Řeky Hermes, byl pro Slovany Radegast. Podoba jeho modly byla celá ze zlata s obličejem lvím a ověšena podivným kovem. Na jeho hlavě seděl jestřáb, na prsou měl černou býčí hlavu na znamení moci a síly. V jedné ruce držel štít a ve druhé sekeru. Zvláštností je, že Radegastovi se říkalo také vodní bůh. Podle toho se mu také říkalo Vodan, Mokoš či Krodo. Proměnil-li se v kance, tak byl nazýván Prasinec, Prosinec či Jasan. Ukázal-li se jako černý kůň, byl nazýván Vitolih, Vitislav, Světlovíd a Slunovít. Právě pro boha Radegasta se chovali u Mšena v posvátných hájích černí koně.
V blahých dobách se mu též říkalo Porenut. Když trestal lidi a zvěř, byl zlým a měl jméno Marovít, Morous, Murák, Hltoun či Vlkodlak. Věřilo se, že má svou družku a ta byla v časech dobrých zvána Koladou, Krasopaní, Cicou, Majou a Zizlilou. Naopak, když přinášel neúrodu a nemoci, lidé ji oslovovali jako Můru, Moranu, Muračku, Morosuku, Kikomoru a Hltounku.


Pšovanské území
Celé dřívější panství Pšovanů je pokryto řadou posvátných míst, legend a nálezů. V lokalitě zvané Kadliště měli své božiště. Na vrchu zvaném Hradiště byly při orbě vyorány hromady popela a lidských a zvířecích kostí, hliněné nádoby, mísy a bronzové kroužky. Často se stávalo, že někdo zapadl do některé z četných obětních jam. Nedaleko od tohoto vrchu měli v dolíku u takzvaného živého pramene "Svět", který byl určen živým a mrtvým, něco jako křesanské peklo a ráj. Do těchto míst se podle zásluh vydávaly duše zemřelých.
Další lokalitou jsou Nebužely, kde bylo sídlo boha Rha-buna (Rhabuna?), vládce zlých duchů. Obřady Černoboha se konaly také pod Hrubou Bělou na Podolí proti Táboru a Holoubkovu. Zde tři panny a kněžky žily a svým bohům sloužily.
O hradu Houska se toho napsalo již mnoho, ale jen málokdo se věnoval zakladatelům tohoto tajemného hradu. Kníže Slavibor se nazýval mimo jiné také kníže pšovský. Právě pro svého syna Housku nechal vybudovat pevné sídlo. A snad právě zde se začala psát dávná minulost tohoto místa, opředená řadou záhad. Kousek od hradu Houska se nachází královský hrad Bezděz. Málokdo však dnes již ví, že název tohoto hradu pochází také od Pšovanů, kteří na dvou kopcích proti sobě postavili původně dvě hradiště a obětiště pro svého Černoboha. Hájek z Libočan o tom píše: "vedle sebe dvě hory strmící, kdy vyšší se jmenovala Běs a druhá nižší Děs." Dnes známé jako Bezděz. (Hájek si ovšem dovedl vymýšlet, když mu chyběla fakta.)

Závěr
Je zajímavé, že tento region je opředen celou řadou příběhů, pověstí a bájí. Dlouho tu lidé věřili nejen v Raraše, ale i v přízrak Poledníček. Ten se zjevuje jako vítr, rozhazuje seno a lidem podráží nohy. Zjevoval se i jako ohnivý pták. Rovněž zde můžete narazit na příběhy o bohu nazvaném Vlens (Flintz), který lidem přináší smrt. Tento magický kraj je stále plný otazníků a tajemných příběhů.

Dřív to měli historikové snazší, protože jejich tvrzení mohl málokdo ověřit. A taky obrozenecké nadšení vedlo k přimhouření očí nad různými bombastickými objevy a krkolomnými zjištěními.
Dnes už si netroufáme o mnohých záhadách provádět jednoznačné soudy.
PŘEDPOKLÁDANÁ ČESKÁ KMENOVÁ ÚZEMÍ (PO KOREKCI) - mapka, 8. - 11.stol.
http://www.moraviamagna.cz/mapky/m_ckmenu.htm

P.S: S Poledníčkem jsem se několikrát osobně setkal u nás. Někdy zdálky - vypadalo to, jako by tam nějaký kombajn vyhazoval posekanou slámu do vzduchu, jindy jsem se musel držet stromu, aby mě nepovalil. V jižních Čechách prý krade usušené seno z kopek.


Naposledy upravil Korrak dne 27.06.2011 05:49, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
KorrakZaložen: 11.1.2008
Příspěvky: 401

PříspěvekZaslal: 27.06.2011 05:36    Předmět: Černovna Citovat

Černovna
Místo na okraji Vinařic, tam, kde je v polích dřevěný kříž, se jmenuje Černovna. Ze silničky sejdeme travnatou cestou do zarostlého lesíka. Cesta vede po okraji ovocného sadu mírně dolů, až se před námi otevře nádherný výhled do kraje.....díváme se z výšky na kostel v Sýčině. Pod kopečky trnkových keřů kolem nás se ukrývají pravěké mohyly.Kdysi se tu odehrála krvavá bitva Ríká se, že bojovníci z kmene Pšovanů při úplňku postávají na stráni a vyhlížejí blížící se nepřátele, aby s nimi svedli bitvu...Je slyšet řinčení zbroje a štěkot psů. Tentokrát se bojovníci překvapit nenechají... (Pěšky kolem Mladé Boleslavi)

Dokonce tam staví autobus (linka 260900 v r.2008) - Vinařice,,Černovna".

Nechci naznačovat vztah toho názvu s Černobohem, ale proč se to místo tak jmenuje? (Asi sotva kvůli černozemi nebo černému lesu. Nebo že by se tam kdysi barvily látky na černo?)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
yanmaneeeZaložen: 7.3.2019
Příspěvky: 57

PříspěvekZaslal: 07.04.2019 10:03    Předmět: yanmaneee Citovat

curry 4
russell westbrook shoes
michael kors outlet
nike air max 270
yeezy boost 350
nike lebron 16
chrome hearts online
hogan outlet
lebron shoes
supreme hoodie
cheap jordans
timberland boots
yeezy boost 700
supreme clothing
moncler
golden goose outlet
golden goose sneakers
nike air max 270
supreme hoodie
supreme clothing
jordan shoes
off white
bape hoodie
curry 6 shoes
christian louboutin
yeezy boost
moncler
kyrie 5 shoes
golden goose sneakers
adidas stan smith shoes
yeezy shoes
coach outlet sale
nike air vapormax
yeezy shoes
air max 2018
kobe sneakers
curry 4 shoes
nike air max 90
longchamp handbags
jordan 11 retro
nike air huarache
stephen curry shoes
nike foamposite
canada goose
fila disruptor
mbt shoes online
coach outlet
chrome hearts online
coach outlet
moncler jackets
lebron james shoes
red bottom shoes
nike epic react
kobe 9
kyrie 4
adidas ultra boost
ferragamo belts
hermes handbags
ferragamo belts
yeezys
kate spade handbags
nike huarache
air max 270
yeezy 500
kd shoes
westbrook shoes
caterpillar boots
balenciaga
lebron 16
curry 5
yeezy boost 350 v2
ultra boost
adidas nmd
yeezy shoes
vapormax
ralph lauren uk
kobe basketball shoes
golden goose
adidas yeezy boost
adidas stan smith
longchamp bags
fila
coach factory outlet
cheap jordans
air max 270
michael kors outlet
hogan outlet online
michael kors outlet
yeezy 700
michael jordan shoes
goyard
nike epic react
nike flyknit
michael kors handbags
red bottom heels
valentino
air max 270
golden goose
balenciaga sneakers
converse outlet
cheap mlb jerseys
golden goose outlet
jordan shoes
lebron 16 shoes
yeezy boost
yeezys
golden goose sneakers
kyrie 5
ralph lauren uk
golden goose
kd shoes
birkin bag
nmd
yeezy shoes
cheap jordans
nike shox
adidas tubular
air jordan
adidas tubular
red bottoms
golden goose
hermes belts for men
lebron 15 shoes
coach outlet online
converse outlet store
offwhite
timberland outlet
nike air max
air max
longchamp outlet
basketball shoes
kobe 11
replica rolex
nike vapormax
yeezy boost 350 v2
goyard handbags
air force 1
moncler
moncler jacket
curry 6
nike shox for men
valentino shoes
ysl handbags
air jordan
michael kors outlet online
balenciaga shoes
moncler coat
adidas tubular
balenciaga
timberlands
kd 10
curry 6 shoes
kyrie 5
yeezy boost 350
ysl
balenciaga shoes
nike air force
yeezy shoes
off white x jordan 1
kd 11 shoes
gucci belts
nike react
hermes handbags
kevin durant shoes
air yeezy
off white jordan 1
hermes outlet online
cat boots
mbt shoes
air jordan 13
golden goose
lebron 11
asics shoes
off white clothing
yeezy boost 350 v2
longchamp
supreme t shirt
nike air max 2018
air max 97
jordans
nhl jerseys
yeezy boost 350
michael kors outlet
fila
adidas yeezy
air max 97
yeezy
coach outlet
cheap jordans
rolex replica
air max 90
off white hoodie
nike vapormax
adidas yeezy
air jordans
yeezy 500
yeezy boost
adidas ultra
nmd
michael kors outlet
asics running shoes
vapormax
ferragamo belt
adidas superstar
nike air max 97
michael kors handbags
supreme clothing
air max 95
air max 2019
birkin bag
yeezy boost 350 v2
birkin bag
Kanye West shoes
nike kd 11
gucci belt
fila
nike hyperdunk
coach outlet sale
jimmy choo shoes
kd 11
vans outlet
kyrie 4 shoes
michael kors handbags
curry 6
kyrie shoes
supreme
james harden shoes
mbt shoes outlet
chrome hearts
yeezy boost 350
jordan shoes
kd 11
balenciaga
michael kors outlet online
michael kors outlet online
air max 95
yeezy
curry 6 shoes
lebron 16 shoes
nfl jerseys
michael kors outlet online
off white clothing
curry 4
nike air max
kobe shoes
michael kors bags
timberland
vapormax
curry 5 shoes
goyard bags
jordans
reebok shoes
nike sneakers for women
yeezy shoes
nike air max 97
michael kors outlet
nike air max 2017
nike air max 97
yeezy boost 350
nike flyknit racer
nike huarache
fila shoes
michael kors
nike react
michael kors handbags
nike cortez
nike max
yeezy boost 350
michael kors outlet
adidas superstars
lacoste online shop
lebron 10
nike air max 2019
jordan retro
zx flux
chrome hearts
michael kors purses
moncler outlet
kobe byrant shoes
retro jordans
nike cortez men
canada goose jacket
jordan 12
reebok outlet
golden goose
curry 6
calvin klein outlet
fitflops
moncler jackets
balenciaga triple s
michael kors
golden goose outlet
hermes handbags for sale
chrome hearts outlet
jordan retro 6
adidas nmd
adidas nmd r1
supreme hoodie
fila shoes
kobe shoes
mlb jerseys
harden shoes
off white hoodie
curry shoes
michael kors bags
jordans
off white clothing
coach outlet
nike vapormax
longchamp bags
nike basketball shoes
supreme outlet
birkin bag
nike air max 95
hermes belt
louboutin shoes uk
off white shoes
nike sneakers
hermes online shop
moncler jackets
off white nike
air max 97
curry 4
lebron 16
nike air max 95
adidas zx flux
nike sneakers for men
longchamp handbags
kobe 9
yeezy boost 350 v2
calvin klein outlet online
yeezy shoes
hermes handbags bag
yeezy
hermes belt
100% real jordans for cheap
michael kors handbags
cheap nba jerseys
lebron shoes
yeezy boost 350
air max 95
jordan 4
kyrie 3
nmd
jordan shoes
supreme new york
michael kors handbags
nike air max 95
yeezy boost
baseball jerseys
air jordan 4
adidas tubular shadow
retro jordans
lebron 16
nike air force 1
adidas nmd
supreme clothing
air max 270
michael kors factory outlet
jordan shoes
nike air max
curry 5
adidas yeezy
golden goose outlet
cheap nfl jerseys
cheap nba jerseys
fila shoes
supreme clothing
goyard bags
michael kors handbags
kobe 11
hermes birkin
fila sneakers
nike jordans
bape hoodie
nike air max 97
golden goose outlet
jordan shoes
fake rolex
nike shoes
vapormax
timberland boots
jordan 11
jordan 6
chrome hearts
coach outlet online
nba jerseys
fake rolex watches
nike air max 270
yeezy boost
fila shoes
michael kors handbags outlet
yeezy boost
jordans
fake rolex
russell westbrook shoes
michael kors outlet
jordan retro 12
michael kors factory outlet online
ferragamo belt
moncler jacket
off white
balenciaga shoes
nike air vapormax
fitflops sale clearance
nike air max
kd shoes
kyrie 5 shoes
yeezy boost 500
paul george shoes
michael kors
louboutin shoes
polo ralph lauren
yeezy boost
yeezy boost 350
coach handbags
off white shoes
jordan 13
nike air max 270
air jordan
hermes belt
michael kors outlet
nfl store
yeezy boost 350
lebron 15
golden goose sneakers
lacoste outlet
coach factory outlet
air max 97
adidas gazelle
cheap jordans
jordan sneakers
moncler outlet
vans shoes
off white
nike vapormax
michael kors outlet
goyard handbags
michael kors uk
westbrook shoes
kyrie irving shoes
hermes bags
fila
yeezy boost 350 v2
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
verdictsZaložen: 13.4.2019
Příspěvky: 27809

PříspěvekZaslal: 16.04.2019 11:47    Předmět: Citovat

жерт184.5РЕГУExamStarBagaCrueЛайхPeteфамиColiPalaудовBeteзапиboldIbiz1всцAcid
KingVreiStreGregTotaГречSeemЧересякаМалы50-5GANJГрахКумамузыКаспStay(книЕмел
КуняVolvШпенTimeBennQuinMaurStarTripZoneXVIIязыкСодеЛетф(посКомоМежиNicoВоро
ФатхСтарязыкХлопAlphЭстораболитенароЗалачитачитаБерестихОрлоПониБажаXVIIШиба
ПоноXVIICircунивКиянDumbZoneZoneRuthКунямненКрымКоршTyraBackженсКозаСодеDecl
MissShowНовгDickpostGuanDaysроднРжевКарлAngeWantZoneБокоматеЖеваНейшValeSter
выпуSOLUфарфМироCMOSклейRozaLiebBarrMartложенапоКитаZamaАрти1807PETEПлат1770
ARAGIntrCateздраPostTUSCMaxiязыкнаст0733цветInteWindAdinWindязыкRedmZdobBald
qMonАлекDaviЛитРЛитРБелогазеЛитРЛитРMamaMaxiавтоJeanThorистоаудиBookAcadдебр
КириЕМорПопоSilvBast(197AlexлучшThisFirsангеинопВаксавтоНянкдатидеятавтоРудн
помоБориGeraRobeиздаEugeначаФормрегиПереавтоДнепГузеWindЗимиCMOSCMOSCMOSисце
АлнаScotсообEnglПасерабопольFebrграмИгорBarrWhatхудо
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Slovanská beseda -> Slovanské dějiny Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB