Slovanská beseda
české a slovenské fórum slovanských rodnověrců
FAQFAQ | HledatHledat | Seznam uživatelůSeznam uživatelů | Uživatelské skupinyUživatelské skupiny | RegistraceRegistrace | ProfilProfil | Soukromé zprávySoukromé zprávy | PřihlášeníPřihlášení

Kosmogonie a anthropogonie

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Slovanská beseda -> Slovanské náboženství
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kotlohněv

PříspěvekZaslal: 10.08.2008 12:08    Předmět: Kosmogonie a anthropogonie Citovat

V literatuře se nezachovalo moc popisů jak si Slované představovali stvoření světa a člověka. Pravděpodobně proto, že se jednalo o tradici, předávanou výhradně ústním podáním a záznamy, které se zachovaly, pocházejí od křesťanských autorů. Podle jedné teorie vznikl svět z vejce, které snesl kohout, podle druhé jej stvořil bůh společně s ďáblem, přičemž ďábel jednal na boží příkaz, protože pro tuto činnost byl dostatečně hmotný. Nepraví se přitom o kterého ze slovanských bohů se jedná. Pokud jsou záznamy alespoň zčásti autentické, naznačovaly by, že Slované znali pojem Demiurga ( Jaldabaoth )- nižší božské bytosti, PŘÍMÉHO tvůrce světa. Toto učení zavrhli židé i křesťané, bylo známo gnostikům a později potlačeno. Demiurg býval přitom zobrazován s kohoutí hlavou. Ale snad jde jen o kronikářovu konstrukci na základě znalosti kacířských učení. Pokud ne, existuje nějaký odkaz?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kotlohněv

PříspěvekZaslal: 10.08.2008 13:43    Předmět: Citovat

Asi někdy nepozorně čtu. Řešil jsem tuhle otázku ještě jinde a byl jsem upozorněn na Svaroha. jako Praboha. Pak jsem si tto teprv přečetl. Je možná příbuznost s indickým Išwara? Dávalo by to smysl. Zajímavá by byla také ta záležitost Demiurga ( uvedeného jako "dábel" ). Pokud je, ovšem, autentická Shocked
Igor

PříspěvekZaslal: 10.08.2008 16:14    Předmět: Citovat

Žádný demiurg a nic podobného v slovanské mytologii ani náboženství neexistuje. To vše jsou ranně křesťanské vsuvky nezakládající se na pravdě. Ne křesťanství oblivňovalo slovanské náboženství ale naopak, viz bogomilové a následně kataři. Stvorení světa bohem a ďáblem je absolutně neslovanské!
Svaroh je jen jeden z tzv. prabohů. Záleží na tom jak to ponímáš a bereš. Už jsem psal, u slovanů neexistuje nejaké jediné pravé učení, naštěstí Very Happy
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Vítoslav
Rodná víra - moderátor

PříspěvekZaslal: 10.08.2008 17:05    Předmět: Citovat

Příběh o dualistickém stvoření světa bohem a ďáblem rozhodně není slovanského původu, rozšířil se vlivem maloasijských křesťanských herezí, kam se dostal z gnosticismu a z mithraismu. Nicméně v době konce slovanského pohanství byl tento příběh mezi Slovany značně populární, a to mezi pokřtěnými i nepokřtěnými - prostě i tenkrát se bez ohledu na náboženství šířily módní teorie o vzniku světa. Nestor ho ve své kronice uvádí jako vyprávění pohanských volchvů. Pak existuje i jeden staroslověnský apokryf, který tento příběh obsahuje (považuje se za bogomilský) a různé verze tohoto příběhu také zůstaly zachovány ve slovanském folkloru.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Kotlohněv

PříspěvekZaslal: 10.08.2008 18:28    Předmět: Citovat

No, jak se mi něco začne zamlouvat, docela určitě je to někde vobšlehnuté... Ale tenkrát se to asi tak nebralo, když do toho zamíchali i řecké bohy. Co je opravdu původní se těžko dopátráme.
Igor

PříspěvekZaslal: 10.08.2008 19:08    Předmět: Citovat

A Tobě se nelíbí slovanští bohové? Very Happy Proč musí být něco hezké jen cizí???? Pro mě naopak jsou naši bohové milejší jako různí jiní, kteří jsou pro mě naopak tak nějak divný a jednoduchý Very Happy Very Happy Very Happy
Kotlohněv

PříspěvekZaslal: 11.08.2008 09:57    Předmět: Citovat

Líbí. Ale, když to vezmu podle prokazatelných předků, musel bych vzít kromě Peruna taky Donnara a Taranise. Takže je pro mě monoteismus jaksi praktičtější. Přesto se domnívám,že slovanští bohové jsou, koneckonců, vlastenci a když je v zemi situace taková jaká je, že jim můj přístup nebude vadit. Z náboženství mě zajímá vždycky především ezoterní stránka, tj.ta, která byla známa jen kněžím. Třeba pravý důvod, proč se ve Svantovitově svatyni nesmělo dýchat. Dozvěděl jsem se to úplně jinou cestou a z jiných zdrojů a v úplně jiné souvislosti, ale dalo mi to velký smysl. Rekonstrukce je dobrá věc, ale beru ji pouze jako východisko k něčemu dalšímu. Náboženství ( jakékoli ) má vývoj, který se odvíjí od cyklů Platónova roku, na což Židé před 2000 lety zapomněli a křesťané jsou na dobré cestě udělat stejnou chybu. A to je jenom jedna linie! Už jsem se zmínil o interreligiózní výpomoci, ale na nebesích se to může taky mydlit, což není zrovna žádoucí, protože pak to odnášejí lidé. Nebo je to možná neopak? Lidé se hádají kvůli svým bohům a ti se pak do sebe pustí... Kdo ví. Ale myslím, že to není zapotřebí. Je takový veršík: Bůh je s námi, kdo proti nám, toho Perun srazí ( není to z Hej Slované? už nevím ).
Kojot

PříspěvekZaslal: 13.12.2008 21:06    Předmět: Citovat

Vítoslav napsal:
Příběh o dualistickém stvoření světa bohem a ďáblem rozhodně není slovanského původu, rozšířil se vlivem maloasijských křesťanských herezí...

Nesouhlasím. Jsem přesvědčen, že jde o vliv íránského zurvánismu. Slovanského původu není, ale je mnohem starší, než tvrdíš a je podle mě stejně integrovaný jako Svarog.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Vítoslav
Rodná víra - moderátor

PříspěvekZaslal: 15.12.2008 13:28    Předmět: Citovat

Kojot napsal:
Vítoslav napsal:
Příběh o dualistickém stvoření světa bohem a ďáblem rozhodně není slovanského původu, rozšířil se vlivem maloasijských křesťanských herezí...

Nesouhlasím. Jsem přesvědčen, že jde o vliv íránského zurvánismu. Slovanského původu není, ale je mnohem starší, než tvrdíš a je podle mě stejně integrovaný jako Svarog.

To se ale nepopírá, protože ony maloasijské křesťanské hereze vznikly pod přímým vlivem íránských dualistických kultů, hlavně mithraismu, stačí se podívat třeba na gnósi, která kombinuje snad všechna tehdejší známá náboženství. Nelze ovšem vyloučit, že se tyto příběhy dostávaly ke Slovanům ještě před christianizací, to je s ohledem na íránské a černomořsko-byzantské sousedství i pravděpodobné. Ale brzké šíření křesťanských dualistických herezí mezi Slovany (např. bogomilství) mělo jistě na upevnění těchto představ podstatný vliv.
Korrak

PříspěvekZaslal: 06.11.2010 21:24    Předmět: Citovat

citace:
Kotlohněv:
Je takový veršík: Bůh je s námi, kdo proti nám, toho Perun srazí ( není to z Hej Slované? už nevím ).

Hej, Slované, ještě naše
slovanská řeč žije,
pokud naše věrné srdce
pro náš národ bije.

Žije, žije duch slovanský,
bude žít na věky.
Hrom a peklo, marné vaše,
proti nám jsou vzteky.

Jazyka dar svěřil nám Bůh,
Bůh náš hromovládný.
Nesmí nám ho tedy vyrvat
na tom světě žádný.

I nechať je tolik lidí,
kolik čertů v světě.
Bůh je s námi, kdo proti nám,
toho Perun smete.

I nechať se též nad námi,
hrozná bouře vznese.
Skála puká, dub se láme.
Země ať se třese !

My stojíme stále pevně,
jako stěny hradné.
Černá zem pohltí toho,
kdo odstoupí zrádně ...

Hej, Slované
http://www.youtube.com/watch?v=ZJpQRE85an8
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Slovanská beseda -> Slovanské náboženství Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: